Конструктори з України модернізували протикорабельну ракету «Нептун». ЗСУ почали її використовувати для ударів по військових об’єктах ЗС РФ в Криму. Офіційного підтвердження від представників влади не надходило, були лише натяки.
Зокрема КБ «Луч» та секретар РНБО Олексій Данілов опублікували відео пуску і запевнили, що це випробування ракети з дальністю польоту більш як 1 тис. км.
Про це пише видання Newsweek.
У виданні стверджується, що Україна дійсно їх має, хоч і не надто багато, і активно використовує.
Ян Вільямс — представник Центру стратегічних та міжнародних досліджень зазначив, що 23 серпня 2023 року відбувся удар Сил оборони по установці С-400 на мисі Тарханкут. Для цього використали саме «Нептун».
Він наголосив, що це використання — «не за призначенням», на відміну від іншого прикладу — потоплення флагмана «Москва» ЧФ РФ, яке сталось весною 2022 року.
Причина цього нехарактерного використання — відсутність далекобійних ракет ATACMS та Taurus, які уряд США та Німеччини відмовляються надати Україні. Хоч інші партнери і поділились аналогічними ракетами — Storm Shadow від Британії та SCALP від Франції, але цього недостатньо, вважає Ян Вільямс. Тому Україні доводиться «викручуватись», використовуючи ті засоби, які вона має.
«Оскільки потреба в системах великої дальності для ураження віддалених російських цілей перевищує її пропозицію, Київ адаптувався», — зазначив експерт.
Для цього ракету «Нептун» модернізували і тепер вона може бити по наземних цілях. Влучання по системі ППО означає, що, по-перше, Україна має гарну розвідку, та, по-друге, ракета здатна ховатись за перешкодами. Крім того, можлива дальність її польоту, схоже, стала більшою, ніж заявлена конструкторами до війни.
Він пояснив, що в ідеальному світі місії наземного нападу — не найкраще використання сучасних протикорабельних ракет. Україна пристосовується і використовує те, що має під рукою.