В тому випадку, якщо “Північний потік-2” введуть в експлуатацію, “Нафтогаз” планує створити альтернативу “Газпрому” на європейському ринку. Однак для запуску та сертифікації газопроводу необхідне дотримання усіх норм європейського права щодо газотранспортних систем.

Про це в авторській програмі “Перехресний допит” із Катериною Соляр на 24 каналі сказала радниця голови “Нафтогазу” з міжнародних питань Світлана Заліщук. За її словами, компанія планує співпрацювати з європейськими компаніями.

“Ми зможемо розблокувати монополію Росії з Центральної Азії, тому що вони зараз свідомо блокують у монопольний спосіб цей газ”, – наголосила Заліщук.

Радниця Юрія Вітренка нагадала, що “незалежних” видобувників газу в Росії блокують. Якби компаніям дали можливість, то навіть “Роснефть” могла б прокачувати газ через Україну.

Довгострокова співпраця з європейським бізнесом змінить ситуацію для України й “Північний потік-2” уже не буде загрозою. Водночас у Європі з’явиться альтернативний спосіб диверсифікованої доставки газу з Росії.Їм це – дешевше, коротше й безпечніше, бо у нас є підземні газові сховища, які можна вигідно використовувати.

Представниця “Нафтогазу” додала, що така співпраця створить нові умови функціонування європейського ринку газу. Мовляв, є ринок з українськими споживачами, яким можна його продавати.

До того ж, вона зазначила, що “Газпром” не має права на сертифікацію “Північного потоку-2” для того, щоб він запрацював.

Вона пояснила, що є 4 місяці, коли німецький енергорегулятор має сказати своє слово. Упродовж 2 місяців Європейська комісія повинна оцінити це рішення.

Плюс, 2 місяці для Європейської комісії, якщо знайдуться треті зацікавлені сторони, наприклад, Україна, яка захоче взяти участь в цьому процесі. І потім ще 2 місяці, коли німецький регулятор, взявши цю думку до уваги, остаточно ухвалить своє рішення.

“Цей процес може тривати приблизно 10 місяців. Якщо кожен із гравців по максимуму використає свої дедлайни”, – відзначила Заліщук.

Як відомо, партія “Зелених” і “вільні демократи” отримали своєрідний козир, адже саме від їх згоди створювати коаліцію залежить якою буде більшість у Бундестазі. І хоча “Зелені” вже заявили, що готові об’єднуватися з соціал-демократами, і союз з ХДС вони не відкидають. Про це повідомляється в програмі WTF на 24 каналі.

Тут є приємні новини для України, зокрема – як нова коаліція буде ставитися до політичного проекту Кремля “Північний потік-2”.

Обидва кандидати на пост канцлера – і Олаф Шольц і Армін Лашет заявили, що вони виступають “за” запуск “Північного потоку-2”, адже це, на їхню думку, економічно вигідно для Німеччини. У той же час Берлін зобов’язаний надати гарантії, що Україна залишиться транзитною країною російського газу в Європу.

Тобто їх позиції з цього питання схожі. Але це додає ще більшої інтриги, адже всім відомо, що партія “Зелених” виступає категорично проти СП2, та й в цілому “Зелені” – це головні критики Путіна в Німеччині.

Вільні демократи не такі критичні, проте ще в січні 2021 року голова ВДП виступав за заморозку СП2, поки Путін порушує міжнародне право. Крім того, Лінднер також закликав створити механізм захисту України від шантажу Кремля.

Отже, якщо соціал-демократи на чолі з Шольц не хочуть втратити коаліційних партнерів, то їм доведеться йти на поступки і партії “Зелених” і “вільним демократам”, які на стороні України. Та й сам Шольц, схоже, готовий будувати зовсім нові відносини з Росією, і Кремлю вони не сподобаються.

Своєю чергою Давид Арахамія в ефірі одного з телеканалів заявив, що Росія не дуже просунулася у питанні запуску “Північного потоку-2”. Водночас вибори в Німеччині відкрили в України друге дихання у боротьбі з газопроводом.

На сьогодні “Північний потік-2” не сильно просунувся вперед. Ба більше, з’явилися жорсткі повідомлення про відключення від системи SWIFT, про санкції, про які раніше українцям тільки хотілося б мріяти,– сказав він.