Керченський міст, який був побудований Росією в 2018 році і з'єднує окупований Крим з територією Росії, насправді не потрібен ні Україні, ні Росії.

Про це заявив колишній радник Путіна, російський економіст Андрій Ілларіонов.

Експерт переконаний, що від моста ніякої користі немає і він створений лише для того, щоб задушити українську економіку східної частини країни.

"Це міст під назвою "удав" в самому прямому сенсі цього слова. Його занижена арка не пропускає 44% суден, які раніше проходили у Маріуполь і Бердянськ. По ширині він набагато вужчий, ніж інші мости. 

Саме автомобільне полотно побудоване буквально над рівнем води, плюс до цього прикріплені спеціальні надбудування, які забороняють прохід будь-яких суден, у тому числі маломірних і човнів", – повідомив Ілларіонов.

Економіст підрахував, що вантажообіг Маріупольського порту впав на 50% після того, як Кримський міст був введений в експлуатацію. 

Він переконаний, що єдиним вірним рішенням буде ліквідація непотрібного мосту, який душить вантажообіг.

"До того ж 16-ти кілометровий прохід через Керченську протоку перев'язаний зашморгом, при якому залишається лише один вихід – Керч-Єнікальський канал. Але він контролюється ФСБ. Іншими словами, це такий ФСБшний міст, який душить економіку не тільки Маріуполя і Бердянська, але навіть і Росії. Тому він гідний тільки для одного – розбору і ліквідації", – запевнив економіст.

Популярне: Можна не платити? Газовики розповіли, що робити з вказаним в нових платіжках боргом

Раніше повідомлялося, що Кримський міст буквально валиться на очах, експерти констатують, що будова може не пережити нинішню зиму.

У повідомленні йдеться, що з настанням холодів на Кримський міст очікує перше серйозне випробування на міцність, адже раніше фахівці з Ізраїлю заявили про те, що конструкція просідає: з одного боку на 50 мм, з іншого – на 80 мм. 

Додамо, що за словами наукового співробітник Інституту водних проблем РАН Юрія Медовара, йому написала одна з читачок у Facebook із Волгограду: "У нас змило стадіон, а наступний змиє Кримський міст".

До цього все йде. Цей міст ніхто не приймав. Його ніхто не навантажував так, як належить навантажувати міст, щоб подивитися, якою буде осадка. 

"За всіма законами природи, геології та СНІПів там не можна було будувати міст. Але це політичне рішення. Міст там нікому не потрібен", – зазначив експерт.