Бої за Вугледар можуть бути затяжними та кривавими: після попередніх невдалих спроб штурму РФ змінює стратегію. Морську піхоту, ймовірно, посилять підрозділами найманців із ПВК «Патріот» – дітища Сергія Шойгу, який прагне влаштувати тут «свій Соледар». Це також свідчить про стратегічне значення міста для російських командувачів. 

Вугледар встояв – попередні атаки росіян (в основному, силами 40-ї та 155-ї бригад морської піхоти за підтримки 76-ї десантно-штурмової дивізії) провалилися. Противник зазнав суттєвих втрат як живої сили, так і техніки. За даними оперативного оновлення проекту DeepState станом на початок доби 2 лютого, змін лінії фронту немає. Ворог знову обстріляв Водяне та продовжує тиск на Вугледар. Ситуація в Авдіївці, Мар’їнці та Вугледарі – складна, але контрольована.

Втім, російське командування, мабуть, не збирається відмовлятися від ідеї подальшого наступу на Вугледар і стягує нові резерви, змінюючи тактику. Ситуацію на місці станом на 2 лютого доповів OSINT-дослідник та військовослужбовець ЗСУ, який працює у Твіттері під псевдонімом Tatarigami_UA.

«Кілька днів тому я писав, що ворог ухвалив кілька цікавих рішень. Після перших двох днів наступу на Вугледар командуванню РФ стало зрозуміло, що їхній план швидкого та раптового штурму провалився. Спочатку я думав, що вони змиряться з невдачею і зосередяться на утриманні своїх досягнень замість того, щоб розвивати атаку. Особливо коли частина підрозділів 155-ї бригади, а також резерви відмовилися штурмувати район «дачі». Однак вони шалено почали перекидати підрозділи з інших районів», – коментує військовий.

Окупанти збільшують у цьому напрямі присутність військ та техніки.

На його думку, ворожі генерали діють як азартний гравець, який намагається повернути втрачені ставки, займаючи ще більше грошей у друзів та сім’ї: через це битва за Вугледар, швидше за все, буде набагато довшою та кривавішою, ніж передбачалося раніше.

Деталі розкладу сил проаналізував також військово-політичний оглядач, координатор групи «Інформаційний опір» Олександр Коваленко.

«Порівняно з торішнім штурмом Вугледара російські окупанти накопичили цього разу більший ресурс, який складається з 6 БТГр. Але, як відомо, «тихоокеанський оселедець» знову протух. Однак командування окупаційної армії має намір завести бойові резерви складом до трьох батальйонів і зверніть увагу, підрозділ ПВК «Патріот» – приватної військової кампанії, створеної під патронатом особисто Сергія Шойгу», – зазначає аналітик.

За його словами, ПВК «Патріот» створювалася в РФ як спроба скласти конкуренцію «ваґнерівцям» Пригожина. У бій їх вводять за підтримки 37-ї та 36-ї МСБр ЗС РФ.

«Схоже, Вугледар особисто для Сергія Шойгу має важливе стратегічне значення. Приблизно таке саме, як для Пригожина – Соледар, який у результаті став кінцем самого Пригожина. Ось тільки на відміну від «кухаря», тувинець має можливість маневру», – наголошує Коваленко.

А Військовий і громадський діяч, генерал-майор запасу Служби безпеки України, заступник голови СБУ (2014-2015 рр.) Віктор Ягун переконаний, що російські окупаційні війська спробують до 24-го лютого не просто активізуватися, а масовано протиснути українську оборону і вийти на кордони Луганської та Донецької області.

“Там найбільш для них, як вони думають, сприятлива ситуація. І постійні обстріли навіть цивільної інфраструктури свідчать про те, що вони реально готуються до якоїсь ескалації. Але у них є суттєва проблема — відсутність необхідної бойової техніки для того, щоб забезпечити війська для швидкого пересування”, — наголосив Ягун.

Піхотні підрозділи ЗС РФ фактично стали основою їхніх військ. А мотострілецькі підрозділи перетворилися на стрілецькі, доповнив він.

“Як вони будуть вирішувати цю проблему? Можливо, концентрацією всього, що тільки можливо на одній із небагатьох ділянок фронту. Можливо”, — сказав експерт.

Найнебезпечнішим напрямком, за його словами, залишається Донецький, район Бахмута, Авдіївки.

“Також Луганський напрямок, це Кремінна, Сватове, де окупанти зараз фактично зупинили наше невелике просування і намагаються перейти в контрнаступ”, — уточнив Ягун.