Російські війська намагаються організувати новий наступ на звільнений Лиман Донецької області. Про це в ефірі каналу Freedom розповів голова Луганської обласної військової адміністрації Сергій Гайдай.

З цією метою Росія стягує на цю ділянку свіжомобілізованих солдат і найманців приватної військової компанії “Вагнера”.

“Вже сам Пригожин [власник приватної військової компанії] назвав це “лінією Вагнера”. Ну, добре. Буде в історії ще одна ганьба”, — прокоментував Гайдай.

Глава ОВА зазначив, що Україна використовуватиме залізобетонні конструкції, з яких зараз росіяни будують оборонну лінію. У майбутньому з них можна буде створити споруди фортифікації на кордоні з Росією, саркастично уточнив Гайдай.

“Нагадаю, що в нас найбільший кордон із Росією — це понад 700 км”, — додав політик.

Росіяни в Луганській області повністю стерли з лиця землі декілька населених пунктів. За словами голови ОВА, йдеться про Попасну, Білогорівку, Тошківку, Новотошківське. Зараз окупанти реактивною артилерією руйнують Стельмахівку, з якої їх нещодавно вигнали ЗСУ.

“Зараз стирається повністю Стельмахівка. І на цьому росіяни не зупиняться. Таких руйнувань, як на Луганщині, немає ніде. В якому вигляді вони залишать населені пункти Луганщини, коли їх звідти виб’ють, залишається лише здогадуватися. Мінується все: дороги, будівлі, мости. Вони планують знищити після себе все”, – зазначив Гайдай.

Скільки років піде на відновлення.

Сергій Гайдай спрогнозував, скільки часу потрібно на відновлення Луганської області, якби війна завершилася просто зараз.

“Років десять доведеться займатися розмінуванням. Паралельно потрібно десь чотири роки на відновлення всієї критичної інфраструктури. І до семи років можна відновити Луганщину. Але що буде далі – час покаже”, – припустив він.

Що в окупації?

У селах вздовж лінії фронту окупанти масово виганяють місцевих мешканців з їхніх будинків і самі туди заселяються. Окупанти намагаються “глушити” зв’язок.

В “тилу”, на території Луганщини, окупованої до 24 лютого, росіяни виконують швидкі ремонти дитсадків, кажучи жителям, що, мовляв, так звана “ЛНР” вісім років нічого не робила, а Росія робить.

Раніше, військовий експерт Олег Жданов неочікувано розкритикував українську владу за відсутність інформаційного забезпечення українців, які перебувають на окупованих територіях Донецької та Луганської областей.

Про це він заявив на своєму Youtube-каналі.

Також експерт прокоментував поліцейську місію, як працюватиме на деокупованих регіонах.

“Щодо поліцейської місії. Роль держави – формування громадської думки. І держава повинна цим займатися, а щоб не було перегинів, потрібна тимчасова міжнародна адміністрація, яка виконуватиме роль місцевих рад для того, щоб нікого там не переслідували і не карали несправедливо. Силовою структурою цих тимчасових міжнародних організацій і є поліцейська місія. Ця поліцейська місія є міжнародною. Вона має бути або на основі ОБСЄ, або це мають бути так звані “блакитні каски”, тобто на базі ООН. Вони не підкорятимуться нашій владі. Вони підпорядковуватимуться ООН. Вони встановлюватимуть конституційний лад України, правовий режим України, але водночас вони не підпорядковуватимуться місцевій владі”, – говорить він.

За словами Жданова, це допоможе оздоровити суспільство, після чого будуть проведені вибори і до влади прийдуть нові місцеві ради.

“Вони захищатимуть місцеве населення від перегинів та репресій з боку нашої влади. І в такий спосіб йде оздоровлення суспільства. Хто брав до рук зброю – має постати перед судом. Хто не брав до рук зброю – підлягає амністії, і юридичні комісії цю амністію нададуть. За 3-5 років, коли суспільство повернеться до нормального стану в плані ідеологічної, соціальної роботи, тоді будуть проведені вибори та новообрані місцеві ради прийматимуть владу від тимчасових міжнародних організацій”, – підсумував експерт.