Верховний представник Євросоюзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель на офіційному порталі Євросоюзу розкритикував пропозиції Китаю щодо врегулювання війни в Україні.

“Насправді це не мирний план, і в основному він повторює добре відомі тези китайського керівництва, деякі з яких ми поділяємо, а важливі відсутні. Вже зараз зрозуміло, що ключова проблема в тому, що він не відрізняє агресора від жертви, ставлячи сторони на один рівень”.
При цьому Боррель заявив, що ЄС проаналізує пропозиції Китаю.

Єврочиновник зазначив, що російська війна та напруженість у відносинах між Китаєм та США руйнують “те, що ми часто називаємо міжнародним порядком, заснованим на правилах”.

Представляючи своє бачення мирного врегулювання в Україні китайське керівництво випустило дуже важливий момент, який Київ бачать як передумову переговорів.
Так прокоментував журналістам «програмний документ» Пекіна заступник речника федерального уряду Вольфганг Бюхнер.

«Китайський план містить низку важливих пунктів, таких як чітка відмова від будь-якого використання ядерної зброї. Водночас, з нашої точки зору, відсутні важливі елементи, насамперед виведення російських військ з України», – сказав Бюхнер.

Він зауважив, що Китай як постійний член Ради Безпеки ООН несе особливу відповідальність за припинення війни росії проти України. Важливо, щоби Китай безпосередньо обговорював ці ідеї з Україною.

«Тільки так можна знайти збалансоване рішення, яке враховує законні інтереси України», – зазначив Бюхнер. Він повторив, що визначати умови переговорів, умови завершення цієї війни не будуть іноземні партнери України, вона має це робити сама.
«Коли Україна каже, що для неї виведення військ є умовою, то я вважаю, що це зрозуміла позиція», – зауважив представник пресслужби уряду.

Він згадав нещодавнє голосування в ООН, коли за резолюцію, яка підтримує завершення війни, відновлення територіальної цілісності України та виведенням росією її військ підтримала 141 країна. «Це мета, над якою ми всі працюємо», – сказав Бюхнер.
Як повідомлялося, днями КНР представила документ з 12 пунктів, який, на думку Пекіна, допоможе врегулювати ситуацію. Втім, багато хто не побачив конструктиву в такому підході, зауваживши, що загалом його можна вважати таким, який більше відповідає інтересам кремля.
повага до суверенітету усіх країн;
відмова від менталітету холодної війни;
припинення бойових дій;
відновлення мирних переговорів;
вирішення гуманітарної кризи;
захист цивільного населення та військовополонених;
безпека атомних електростанцій;
зниження стратегічних ризиків;
сприяння експорту зерна;
припинення односторонніх санкцій;
підтримання стабільності промислових ланцюгів і ланцюгів поставок;
сприяння постконфліктній відбудові.
“Загальновизнане міжнародне право, включаючи цілі та принципи Статуту Організації Об’єднаних Націй, має суворо дотримуватися. Необхідно ефективно підтримувати суверенітет, незалежність і територіальну цілісність усіх країн. Усі країни, великі чи малі, сильні чи слабкі, багаті чи бідні, є рівноправними членами міжнародного співтовариства”, – йдеться у першому пункті.
У пункті про “менталітет холодної війни” зазначено, зокрема, що “всі сторони повинні протистояти прагненню до власної безпеки ціною безпеки інших, запобігати блоковій конфронтації та працювати разом заради миру та стабільності на Євразійському континенті”.

Щодо припинення бойових дій Китай зазначає: “усі сторони повинні підтримати росію та Україну в роботі в одному напрямку та якнайшвидшому відновленні прямого діалогу з метою поступової деескалації ситуації та досягнення всеосяжного припинення вогню”.

В інших пунктах йдеться про припинення бойових дій, відновлення мирних переговорів, вирішення гуманітарної кризи, захист цивільного населення та військовополонених, захист атомних електростанцій. Також Китай закликав до зниження стратегічних ризиків: каже, що загрозі або використанню ядерної зброї слід протистояти.
Китайці також наголошують, що односторонні санкції та максимальний тиск не можуть розв’язувати питання, а лише створюють нові проблеми.

“Китай виступає проти односторонніх санкцій, не санкціонованих Радою Безпеки ООН. Відповідні країни повинні припинити зловживання односторонніми санкціями та “юрисдикцією довгої руки” проти інших країн, щоб зробити свій внесок у деескалацію кризи в Україні та створити умови для того, щоб країни, що розвиваються, розвивали свою економіку та покращували життя своїх людей”, – зазначили у МЗС.