Німеччина надала Україні військову допомогу в розмірі 0,1% її ВВП, але якщо Берлін справді хоче бути лідером на континенті, “потрібно робити більше за інших: не один, а півтора чи два відсотки”. Про це  сказав заступник міністра закордонних справ Андрій Мельник, раніше – посол у ФРН.

Він зазначив, що, наприклад, Естонія дала зброї на 1% від свого ЗПС, тобто вдесятеро більше.

За словами дипломата, Україні “дуже хотілося б, щоб важливі слова (“ми з вами стільки, скільки потрібно”. – Ред.) конкретизувалися на практиці”.

“Наприклад, така допомога має становити 1% від ВВП щорічно. Таким чином ми могли б розраховувати на те, що підтримка з боку Німеччини становитиме не менше 38 млрд євро на рік. Це більш-менш відповідало б нашим реальним потребам на фронті”, – зазначив він РБК-Україна .

І такий відсоток, додав Мельник, – “нон-стоп до перемоги, і не тому, що ми такі бідні та нещасні жертви, а тому, що це відповідає національним інтересам самої Німеччини та інших партнерів”.

Він зазначив, що західні союзники очікують від Сил оборони успішного контрнаступу, щоб ЗСУ показали результат прямо зараз:

“А якщо воно буде лише наполовину успішним? Тому що не вистачатиме броні? Всі добре розуміють, що нас може чекати далі”.

На думку заступника глави МЗС, є певний ризик примусу Києва до переговорів через дефіцит озброєнь.

“Коли наші партнери можуть сказати: “Ну ось, ми вам віддали останню сорочку, а ви все ніяк не можете організувати цей контрнаступ”. <…> Мені б дуже хотілося, щоб… вони це (зобов’язання “бути з вами стільки…”. – Ред.) розшифрували: ми гарантуємо, що у ЗСУ немає жодних обмежень в амуніції, що ми виліземо зі шкіри, все зробимо, але снаряди у вас будуть”, – резюмував Мельник.

Війна РФ проти України сильно впливає на сприйняття різними країнами світової безпеки. Таку думку 5 квітня, висловив науковий співробітник Atlantic Council Пітер Дікінсон.

“Звичайно, війна в Україні, російська агресія в Україні, точніше, сильно впливає на розуміння світової безпеки всіх країн… Тобто ситуація глобально змінилася за останній рік, і всі міністри оборони та керівники країни розуміють скрізь, що вони мають бути готові до зовсім інших випадків, ніж там два роки тому, скажімо так. Тобто вони розуміють, що такі неочікувані речі, як агресія сусіда, можуть бути реальними. І тим паче розуміють, що Росія — це такий гравець, і вони розуміють, що якщо Росія так діє, тобто це не виключає такі дії інших країн такого самого типу”, — сказав Дікінсон в ефірі телеканалу FREEДОМ.

У зв’язку з цим, за його словами, зараз спостерігається тенденція, коли європейські країни збільшують свої бюджети безпеки.

“І є вже теж великий інтерес до нових технологій, нової зброї, нової форми захисту й інтерес до українських військ, як Україна себе захищає на сьогодні”, — сказав експерт.

Водночас Кремль отримує протилежний результат у тому, щоб перешкодити західним країнам допомагати Україні.

“Ми часто бачили з Росії дії, які отримують протилежний результат, ніж хотілося б Москві. Тобто Путін хотів, щоб і Україна стала ближчою до Росії або навіть частиною Росії. А сьогодні Україна далі від Росії, ніж будь-коли в історії, найімовірніше, і дуже складно уявити, що Україна може стати ближчою до Росії в майбутньому. Тобто я навіть думаю, щодо майбутніх поколінь. Тобто і він повністю, і його агресія “за один народ”, і вся його міфологія повністю зіпсувала відносини з Україною надовго в довгостроковій перспективі”, — сказав Дікінсон.

Крім того, за його словами, саме російська агресія щодо України призвела до того, що НАТО стало набагато сильнішим, ніж рік-два тому.

“Два роки тому Макрон сказав, що НАТО — це практично кома, що це труп практично, це нежива істота. Сьогодні НАТО — це найактуальніший і найреальніший світовий альянс. І, звичайно, вчорашня подія, ми бачили, що НАТО розширюється, і Фінляндія приєдналася до НАТО. Звичайно, це величезна поразка для Росії”, — вважає експерт.

На його думку, цікавим фактором є те, що Росія зараз досить спокійно ставиться до вступу Фінляндії до НАТО.

“Це теж цікавий показник, що все-таки весь цей наратив щодо Росії та загрози безпеці від НАТО, про який ми чули дуже багато в останні кілька років, з Москви, і особисто від Путіна, — це були все просто красиві картинки, щоб виправдовувати агресію та імперіалізм Росії проти України”, — сказав Дікінсон.