Постійні представники Євросоюзу погодили продовження ще на рік скасування дії ввізних мит ЄС на український експорт з метою підтримки української економіки.

Про це повідомив редактор з питань Європи “Радіо Свобода” Рікар Джозвяк.

За його інформацією, посли ЄС проголосували у п’ятницю за продовження безмитної торгівлі з Україною ще на один рік. Пленарне засідання Європарламенту, де буде розглядатися питання зняття мит з української продукції, відбудеться у травні 2023 року, додав Джозвяк.

Напередодні “зелене світло” продовженню ще на рік скасування мит для України також дав Комітет з міжнародної торгівлі Європейського парламенту.

Мова йдеться про продовження призупинення ввізних мит, антидемпінгових мит та захисних заходів щодо українського експорту до ЄС з метою підтримки української економіки на тлі загарбницької війни Росії.

Можна відмітити, що призупинення дії тарифів стосується фруктів та овочів, на які поширена система вхідних цін, а також сільськогосподарської продукції та продуктів її переробки, що підлягають тарифному квотуванню.

Українські промислові товари не будуть обкладатися митами з 1 січня 2023 року відповідно до Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, тому вони не включені в нову пропозицію.

Наразі чинний регламент ЄС про скасування мит у торгівлі з Україною припиняє свою дію 5 червня.

Нагадаємо, що Європейська комісія вже схвалювала офіційну пропозицію продовжити дію автономних торгових заходів для України ще на один рік на початку цього року.

Про це повідомила віцепрем’єрка, міністерка економіки України Юлія Свириденко.

“Це перший офіційний крок до продовження безмитного режиму. Надалі це питання розглядатиме Рада ЄС і вчора ми проговорили це питання з постійними представниками держав-членів ЄС”, – написала Свириденко на своїй Facеbook-сторінці.

Завдяки повному скасуванню тарифів український бізнес зміг збільшити експорт до ЄС під час війни, додала міністерка. 2022 року експорт до ЄС склав 27,9 млрд доларів – це всього 63% українського експорту минулого року.

Хочемо звернути вашу увагу на те, що Рада Європейського Союзу ухвалює рішення, яке дозволяє тимчасову лібералізацію торгівлі та інші торговельні поступки щодо певних українських товарів вже не перший рік.

Наприклад, в минулому році такі поступки в бік України привели до покращення економічної ситуації в країні.

“Це означає, що протягом одного року ввізне мито на весь український експорт до Європейського Союзу не сплачуватиметься. Завдяки цим заходам ЄС зможе суттєво підтримати економіку України”, – йдеться у заяві очільників на сайті ВР.

Тоді в Брюсселі зазначили, що загарбницька війна Росії проти України мала руйнівний вплив на виробничі потужності країни, транспортну інфраструктуру та вихід до Чорного моря, а також на її ширші можливості торгівлі з рештою світу.

Минулорічне рішення діяло протягом одного року та призупинило, зокрема:

– усі тарифи згідно з Розділом IV Угоди про асоціацію між ЄС та Україною, встановлені глибокою та всеосяжною зоною вільної торгівлі (ПВЗВТ), які ще не були лібералізовані. Призупинення охоплює, зокрема: промислову продукцію, що підлягає поступовому скасуванню до кінця 2022 року, фрукти та овочі, що підлягають системі вхідних цін, а також сільськогосподарську продукцію та перероблену сільськогосподарську продукцію, що підлягають тарифним квотам,

– стягнення антидемпінгових мит на імпорт з України,

– застосування загальних правил імпорту щодо імпорту походженням з України.

Раніше в ЄС почали вживати заходів на місцях, щоб полегшити наземне перевезення вантажів, щоб допомогти вивозити українську продукцію.

Наприклад, Єврокомісія вже розпочала лібералізацію умов для українських водіїв вантажівок, які перевозять вантажі між Україною та ЄС, а також полегшення транзиту та використання інфраструктури ЄС для спрямування українського експорту до третіх країн.