Затоплення крейсеру Москва стало не тільки великим іміджевим ударом для Росії, а й серйозною втратою для Чорноморського флоту.
Про це на брифінгу заявив речник Військово-морських сил України ЗСУ Дмитро Плетенчук.
– Цей корабель (крейсер Москва, – Ред.) забезпечував усе угруповання Чорноморського флоту РФ, як розвідувальними даними – щодо підводної та надводної обстановки, так і здійснював протиповітряне прикриття. У крейсера було три серйозних ешелони протиповітряної оборони, а відповідно інші російські кораблі не мають таких можливостей у Чорному морі, – сказав він.
Завдяки тому, що Туреччина зараз не пропускає через протоку Босфор будь-які військові кораблі, противник не може поповнити корабельне угруповання в Чорному морі.
Відповідно, російські кораблі вимушені триматися досить далеко від відповідних підрозділів українських захисників.
Плетенчук додав, що після потоплення Москви ворожі кораблі ховалися у південній частині Севастопольської бухти, але зараз, після деяких “прикрих випадків”, вони навіть там “не почуваються затишно”.
– Здебільшого зараз їхній корабельний склад перебуває у східній та північно-східній частинах Чорного моря. Навіть з’явилася інформація, що, можливо, якусь частину вони переформатують в Азовське, регіональне якесь угруповання. Хоча, насправді, це теж не має великого сенсу. Тому що ми пам’ятаємо, чим закінчилось для великих десантних кораблів РФ пришвартування у порту Бердянська – і там їх так само дістали, – розповів речник.
Зараз Росія формує окремий підрозділ Чорноморського флоту на Азові, щоб контролювати коридор, який з’єднує зараз окупований Крим із Краснодарським краєм РФ. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів капітан 1-го рангу запасу ВМС України, експерт компанії Sonata Андрій Риженко.
“Азовський військово-морський район буде з’єднанням, частиною Чорноморського флоту. Його основне завдання — це контроль зараз повністю захопленого Азовського моря та його узбережжя, тобто того коридору, який з’єднує Крим із Краснодарським краєм. Для того, щоб контролювати це узбережжя, для того, щоб контролювати морські шляхи, цей район і створюється”, — сказав він.
Передбачається, що штаб цього підрозділу базуватиметься в окупованому Маріуполі. За інформацією Риженка, російські окупанти збираються його розгорнути до 1 липня.
“Я думаю, перші кораблі і судна вже там з’являться. Це, в принципі, угруповання досить таке серйозне. Там буде три носії ракет “Калібр” — це нові катери… Фактично ми їх вважаємо легкими корветами — це клас “Каракурт”. Вони були побудовані в Керчі як альтернатива після того, як вони не змогли будувати кораблі більшого класу, фрегати, через відмову України постачати газові турбіни”, — сказав Риженко.
Він зазначив, що “Каракурти” стріляють “Калібрами”, мають по 8 ракет на борту.
“Тобто вони можуть як сприяти окупації цього коридору, так і завдавати удари по будь-якій точці України. Там будуть ще тральники, які забезпечуватимуть мінну безпеку, що їм важливо для того, щоб запустити судноплавство з цих районів, возити й військову продукцію, й сільськогосподарську продукцію вивозити… Будуть гідрографічні судна, будуть протидиверсійні катери. Загалом там планується вісім бойових кораблів, катерів і десь 16 суден забезпечення. Зокрема, хочу сказати, що вони навіть планують притягнути туди плавучий кран. Це важливо для того, щоб, наприклад, у Маріуполі здійснювати завантаження ракет “Калібр”, — розповів експерт.
За словами Риженка, раніше ці кораблі перебували як в Азовському морі, так і в Каспійському. Корвети “Каракурт” перебували в Керчі: два з них проводили випробування, а будівництво ще одного завершується.
Риженко вважає, що за допомогою створення Азовського військово-морського району росіяни намагаються закріпитися на березі Азовського моря та оживити економіку.