В ОП сподіваються на запрошення України в НАТО “з відкритою датою” на саміті у Вільнюсі
Голова Офісу президента України Андрій Єрмак вважає, що Вільнюський саміт НАТО повинен завершитись запрошенням Києва до членства в Альянсі “щойно дозволять умови”.
Про це Єрмак сказав у середу під час дискусії в американському аналітичному центрі Atlantic Council.
“Ми очікуємо, що Україну запросять до НАТО з відкритою датою. Це буде конкретний сигнал… Нам потрібен, як і всім у світі, сильний сигнал: що шлях до членства України в НАТО ніхто не може змінити – це вже вирішено, і це відбудеться”, – сказав він.
Голова ОП уточнив, що до безпосереднього вступу в НАТО Україна має отримати гарантії безпеки, які дадуть їй “достатньо можливостей для оборони”, поки вона не інтегрується в Альянс.
“Жоден аргумент проти членства України в НАТО не виходить за межі припущень і страху. Протягом понад року війни Україна постійно доводила, що погрози Росії є радше блефом, ніж небезпекою”, – зазначив Єрмак.
Він також вказав, що стан війни не може бути перешкодою на шляху запрошення України до Альянсу, оскільки в цьому випадку “Росія зробить усе, щоб нескінченно затягнути війну”.
Як відомо, на липневому саміті НАТО у Вільнюсі Україна прагне домогтись чітких формулювань щодо перспективи отримання членства в Північноатлантичному альянсі.
Міністр закордонних справ Великої Британії Джеймс Клеверлі заявив, що Лондон буде “дуже прихильним”, якщо Україна зможе пройти через спрощений процес вступу до НАТО.
Про це, як пише The Guardian, він заявив на Конференції з питань відновлення України у Лондоні.
Клеверлі припустив, що Британія підтримає пропозицію про те, що Україні не потрібно буде проходити етап Плану дій щодо членства (ПДЧ) для вступу до військового альянсу.
Процес ПДЧ передбачає, що країни-кандидати отримують оцінки і поради в міру того, як вони здійснюють кроки, спрямовані на досягнення критеріїв НАТО в оборонній та інших сферах.
Якщо Україна фактично пропустить цей етап, це поставить її в одну категорію з новим членом НАТО Фінляндією. На противагу цьому, Північна Македонія 20 років виконувала ПДЧ до свого вступу в 2020 році.
“Ми бачили, як Україна розвивається, і розвивається неймовірно швидко. Єнс Столтенберг на неформальному саміті міністрів закордонних справ НАТО сказав, що насправді багато вимог Плану дій щодо членства в Альянсі вже виконуються”, – сказав Клеверлі.
“Реформа їхніх збройних сил відбувається під час участі в конфлікті. Я думаю, що позиція Великої Британії була б дуже, дуже прихильною, якби ми відійшли від ПДЧ, визнавши, що цього не вимагалося від Швеції та Фінляндії, а українці своїми діями на полі бою продемонстрували відданість реформуванню збройних сил відповідно до вимог членства в НАТО”, – заявив міністр.
На його думку, всі союзники по НАТО це визнають.
Раніше видання Axios повідомляло з посиланням на свої джерела, що Байден нібито підтримав пропозицію щодо того, що Україні не потрібно виконувати “план дій щодо членства” (ПДЧ) для вступу в Альянс.
Згодом Байден публічно визнав, що українська армія зараз відповідає стандартам країн НАТО, однак він висловив сумнів у тому, чи відповідає стандартам українська безпекова система загалом і чи не є вона корумпованою.
Як відомо, на липневому саміті НАТО у Вільнюсі Україна прагне також домогтись чітких формулювань щодо перспективи отримання членства в Північноатлантичному альянсі, натомість критикуючи рішення Бухарестського саміту, яке “максимально відірване від реальності”.