Керівник секції Азіатсько-Тихоокеанського регіону NGRN Юрій Пойта висловив думку, що війна між США та Китаєм може вплинути, зокрема, на війну в Україні. Він виділяє три ймовірні сценарії:

  • По-перше, якщо Китай і Тайвань зможуть дійти консенсусу, конфлікт не розвинеться, а відтак – впливу на війну в Україні спостерігатися не буде.
  • По-друге, якщо  ескалація все ж таки буде, але матиме обмежений характер і не призведе до військового конфлікту. Мовиться про військові навчання Китаю у регіоні з використанням балістичного озброєння, збільшення інтенсивності вильоту літаків у розпізнавальну зону ПВО Тайваню, відкликання посла тощо.

“Напевно, цей сценарій також не матиме серйозного впливу на Україну”, – сказав Пойта.

На думку Юрія Пойти, реальний військовий конфлікт матиме негативний вплив на Україну. Передовсім тому, що для Китаю зникнуть ті червоні лінії, яких він наразі дотримується відносно Заходу. Китай не буде підтримувати свою нейтральність і шукатиме союзників для себе. Це може бути, зокрема, росія,– сказав він. Попри те, що більша частина сухопутних військ росії залучена в Україні, тихоокеанський флот може бути наданий для допомоги народно-визвольній армії Китаю.

“У такому випадку росія може попросити у Китаю щось у відповідь. Це може бути надання розвідувальної інформації за допомогою китайських супутників, технологічних новинок, певного озброєння”, – сказав він.

Виконавчий директор Фонду “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва, аналітик Петро Бурковський пояснив виданню Коментарі, що вірогідний візит Ненсі Пелосі до Тайваню (чого, схоже, поки що не буде) і ситуація навколо нього обумовлена кількома важливими обставинами.

“По-перше, питання стримування авторитарного Китаю є особистим для голови більшості Демпартії у Палаті представників. Це її внутрішні переконання ще з 1990-х. По-друге, Вашингтон показує Бейцзіну (Пекіну), особисто товаришу Сі (Сі Цзіньпін, голова Китайської Народної Республіки – прим. ред.), що наслідування путінської політики та допомога Росії у війні з Україною дорого обійдеться Китаю. Якщо Бейзцін перетне ці “червоні лінії”, те саме зробить Вашингтон. І США все ще здатні не тільки завдати КНР економічних збитків, а й військової поразки. По-третє, у США йде виборча кампанія (мова про проміжні вибори, які проводяться в середині чотирирічного терміну повноважень президента – у даному випадку 8 листопада; заповнюються всі 435 місць у Палаті представників США та 33 або 34 зі 100 місць у Сенаті США – прим. ред.). Демпартію критикують за слабку підтримку України. Протистояння з КНР традиційно було більше темою республіканців, тому демократам потрібно показати твердість, щоб позмагатися за голоси частини виборців, що вагаються і голосують, то за одну, то за іншу партію. Протистояння Китаю має і важливий економічний вимір: демократи хочуть показати, що вони займають жорстку позицію, незважаючи на те, що скасували низку антикитайських мит, запроваджених адміністрацією Трампа”.

За словами експерта, Китай все це чудово розуміє, але там також є своя внутрішня політика, і там теж влада грає на націоналістичних почуттях.

“Зрозуміло одне: обидві сторони не зацікавлені у гострому протистоянні, – зазначає Петро Бурковський. – Але після 20 років невдач зі спробами “зрозуміти путіна”, у США не гратимуть у “спроби зрозуміти китайських комуністів”. Отже, КНР вичікуватиме завершення війни в Україні, щоб визначитися з подальшими діями щодо Тайваню та США”.

Політолог, професор кафедри міжнародних відносин НАУ Максим Ялі зазначає, що ще вчора прогнозував, що візиту Пелосі до Тайваню не буде.

 “Думаю, під час нещодавньої телефонної розмови американський та китайський лідери зняли всі протиріччя навколо цієї теми. І ось сьогодні прес-служба Ненсі Пелосі вже заявила, що візиту до Тайваню не буде. Тож розрядка ситуації відбулася. У результаті у виграші залишилися обидві сторони. У КНР через економічні проблеми, заморожування банківських рахунків уже виникають масові протести. У Байдена рейтинги досягли історичного для США президентського мінімуму. А демократам дуже важливо зберегти контроль над обома палатами Конгресу. Виходить, що керівництву КНР та США потрібні політичні дивіденди, які вони й заробляють через пікірування навколо Тайваню, – пояснює Максим Ялі. – У результаті у Байдена демонструють, що мало не запобігли Третій світовій війні. А Китай, у свою чергу, стрілянинами, навчаннями та грізними заявами показав жорстку реакцію, яка нібито і вплинула на рішення Ненсі Пелосі скасувати візит на Тайвань, який раніше анонсувався. Враховуючи, що навіть у середовищі демократів багато хто вже не хоче висування Байдена на другий термін, Пелосі також зараз заробляє політичні дивіденди”.