Еліна Валтонен, міністр закордонних справ Фінляндії, в інтерв’ю The Washington Post висловила сумнів у тому, що відставка президента РФ Владіміра Путіна може призвести до перетворення Росії на стабільну миролюбну демократію.
«Я думаю, що багато хто, можливо, ще не усвідомив, що це не просто війна Путіна. Здається, що російська машина, так би мовити, готувалася до цього дуже довго», – зазначила Валтонен.
Вона згадала вторгнення РФ у Грузії 2008 року, а також анексію Криму 2014 року.
«Звичайно, Путін був при владі протягом цього часу, але протягом більш ніж двох десятиліть він будував інфраструктуру навколо цього. І могло бути два десятиліття, щоб хтось (у Росії — ред) сказав йому, що це не є нормальним» – зазначила Валтонен.
«Тож якщо Путін піде, дуже малоймовірно, що Росія якимось чином стане миролюбною нормальною демократією», – додала вона.
За словами міністерки, на Заході є велике бажання, щоб Росія відкрилася для громадянського суспільства і стала нормальною демократією.
«Але, сподіваючись на це, ми повинні готуватися до найгіршого, а найгірше те, що Росія залишиться такою, якою вона є, і, можливо, стане ще гіршою в майбутньому», – зазначила Валтонен.
Тим часом, адвокат, радник з питань комунікації російської опозиції та легіону “Свобода Росії” Олексій Барановський висловив думку, що якщо не демонтувати режим президента Росії Володимира Путіна, його замінить інший лідер, що буде продовжувати агресивну політику.
“Я б не розраховував на стан здоров’я Путіна, що воно погіршиться настільки, що Путіна не стане. По-перше, як ми знаємо, можливо, Путін не один, — двійників вони наробили, будь здоров. Це Кадиров (глава Чечні Рамзан Кадиров, — ред.) не подбав про двійників, тому зараз з останніх сил показують старі його записи, щоб довести, що він усе ще у формі”, — сказав він.
На його думку, у Росії після Путіна в будь-якому разі з’явиться альтернативний лідер, який продовжить просування агресивної політики.
“Ця лінія триватиме доти, доки режим не колапсує, але сам із собою він не колапсує, він буде кректати, надриватися, посилати все більше людей на забій, але не зупиниться. Його необхідно зупинити тільки самим росіянам, зокрема тим, хто воює зараз за Україну проти путінського вторгнення в легіоні “Свобода Росії”, Російського добровольчого корпусу (РДК) та інших підрозділах. Тільки в руках цих людей майбутнє країни”, — підкреслив Олексій Барановський.
Наразі всі країни в тому числі Захід повинні мати дуже чітку стратегічну орієнтацію на досягнення перемоги України у війні. І коли справа доходить до внутрішніх подій у Росії, повинні визнати, що можливості Заходу впливати на це в будь-якому випадку дуже обмежені. Ніхто не повинен намагатися допомогти Путіну залишитися при владі, щоби уникнути його краху.
Нагадаємо, міністерка закордонних справ Фінляндії Еліна Валтонен вважає, що Україна має сама визначати умови миру без тиску ззовні.
На думку Валтонен, яка вже півтора місяця очолює МЗС Фінляндії, Захід робить усе можливе для припинення війни, підтримуючи Україну «рішуче, переконливо і наполегливо».
За її словами, те, який зрештою матиме вигляд довгоочікуваний мир, має бути визначено самою Україною.
«Особливо наразі дуже важливо, щоб на Україну не чинився тиск з жодного боку», – сказала міністерка.
Вона нагадує, що Україна є визнаною в усьому світі суверенною державою, яка має право на територіальну цілісність і свою оборону.
«За тією ж логікою Україна зможе визначити, коли вона буде готова до мирних переговорів або, можливо, до миру», – каже Валтонен.