Схоже, що Дуда не дарма переживає про те, що нечисті схеми Польщі по торгівлі з агресором будуть опубліковані, адже це відбувається повним ходом на радість Путіну. Експорт із Польщі до РФ після початку війни впав, але обсяги продажів товарів до Білорусі водночас істотно зросли і дійшли до рекордного рівня.

Білорусь, що межує з трьома країнами Євросоюзу, є «вікном» для росіян, які хочуть отримувати важливі та звичні для себе товари з цивілізованого світу.

При цьому Польща активно імпортує російську та білоруську агропродукцію, українську блокує. А журналіст Михайло Ткач показав, як повноцінно функціонує польсько-білоруський кордон, поки міждержавні переходи з України блокують польські фермери.

Однак, як виявляється, торгівля між країною-членом блоку НАТО та Росією через Білорусь полягає не лише у продажу товарів. Поки польський експорт до РФ падає, продаж товарів до Білорусі 2023 року аномально зріс.

За даними UN Comtrade, 2023 року Польща поставила в Білорусь товарів на 2,9 млрд дол., а в Росію — на 3,7 млрд дол. Якщо у випадку з країною-агресором експорт обвалився одразу після початку великої війни, то обсяги продажів товарів до Білорусі після незначного просідання на початку 2022 року поступово зростали й дійшли до рекордного, щонайменше з 2000 року, рівня.

Аналіз торговельних даних свідчить: поки Росія залишається «токсичним» партнером по торгівлі навіть для позицій, на які не накладено санкції, на Білорусь це не поширюється, навіть якщо з її території також відлітають ракети по Україні.

З чого складається польський експорт до Білорусі? Насамперед з автомобілів. Їх 2023 року поставили майже на 1 млрд дол., це третина від усіх проданих товарів Польщі в цю країну. На другій позиції — пластик (217 млн дол.), на третій — машинне обладнання (158 млн дол.), на четвертій — електроніка (148 млн дол.), на п’ятій — фарби (125 млн дол.).

У першій двадцятці товарів на експорт чимало позицій, пов’язаних із виробництвом: промислове обладнання, локомотиви, оптичне приладдя, електроніка. Саме їхній експорт до Білорусі зростав у 2023 році.

Якщо подивитися детальніше, то під «механічними пристроями» криються техніка для збирання врожаю, виготовлення харчової продукції та побутової техніки. Електричні машини — це монітори та екрани, нагрівачі та обігрівачі. У цій категорії міститься багато позицій, що використовуються в енергетиці: вимикачі, реле, запобіжники, обмежувачі перенапруги, діоди, транзистори, напівпровідникові прилади.

За класифікацією санкційної групи Єрмака — Макфола і KSE, це позиції «подвійного призначення», тобто цивільні товари, які можуть використовуватися у військових цілях. Загалом у 2023 році тільки в групі «Електроніка» Польща експортувала їх до Білорусі на 7,4 млн дол.

Багато позицій подвійного призначення приховано в категорії «Оптика». Загалом її польський експорт до Білорусі 2023 року сягнув 34 млн дол., переважно в частині медтехніки, контактних лінз та окулярів для корекції зору. Із цієї суми на позиції подвійного призначення припало близько 650 тис. дол. З вересня 2023 р. продажі в Білорусь товарів подвійного призначення істотно впали або припинилися за низкою позицій, але не за всіма.

Найбільшими категоріями за вартістю експорту з Польщі до Білорусі були транспортні засоби: легкові автомобілі, причепи та напівпричепи, вантажівки, трактори, автозапчастини. Навряд чи в Білорусі настільки різко зросло споживання всіх згаданих товарів, щоб у 2023 році закупити їхню рекордну кількість щонайменше за 20 років. Як тоді пояснити стрибок у торгівлі? Можливо, відповіді допоможуть митні дані торгівлі між Білоруссю і Росією.

З них видно, що експорт цих товарів з Білорусі до Росії зріс одночасно зі збільшенням торгівлі першої країни з Польщею. Особливо яскраво це видно по частині транспортних засобів, поставки яких до РФ 2023 року сягнули 60 млн дол. Також зріс експорт у напрямку держави-агресора електричних машин та оптики. Однозначно, така торгівля з РФ є червоним маркером для Польщі. Не вистачало лиш, ще зідзвонюватись з Москвою для вирішення тих чи інших питань з перевезення товарів.