Верховна рада ухвалила постанову про звернення до ООН, парламентів та урядів її держав-членів, Євросоюзу, Ради Європи стосовно створення спеціального міжнародного трибуналу щодо злочину агресії проти України.

Про це повідомляє Укрінформ з посиланням на народного депутата Ярослава Железняка. Відповідне рішення підтримали 283 депутати.

“Верховна Рада України закликає міжнародну спільноту держав використати всі можливі та наявні інструменти та можливості з метою створення тиску на політичне та військове керівництво РФ, що значно швидше змусить Російську Федерацію відмовитися від продовження збройної агресії проти України, а також використовувати положення щодо універсальної юрисдикції, в межах власного кримінального законодавства, для притягнення до відповідальності осіб, винних у вчиненні найтяжчих міжнародних злочинів на території України”, – йдеться у зверненні.

Парламент також закликає Організацію Об’єднаних Націй, парламенти та уряди її держав-членів, Європейський Союз, Раду Європи до створення спеціального міжнародного трибуналу щодо злочину агресії проти України, який буде:

  • мати юрисдикцію щодо розслідування та притягнення до відповідальності за вчинення злочину агресії проти України, ймовірно вчиненого вищим політичним та військовим керівництвом Російської Федерації;
  • застосовувати визначення злочину агресії, закріплене в звичаєвому міжнародному праві, в статті 8 bis Римського статуту МКС;
  • мати юрисдикцію щодо фізичних осіб, які здійснюють ефективний контроль над або безпосередньо керують політичними чи військовими діями держави;
  • мати повноваження видавати міжнародні ордери на арешт і не бути обмеженим абсолютним та/або функціональним імунітетом глав держав і урядів та інших посадових осіб держави;
  • мати юрисдикцію щодо всіх подій, починаючи з лютого 2014 року, початку збройної агресії РФ проти України.

Крім того, Верховна рада закликає ООН, парламенти та уряди її держав-членів, ЄС, Раду Європи активізувати свої зусилля для надання повної підтримки заснування такого спеціального міжнародного трибуналу шляхом ухвалення відповідних нормативно-правових актів, а також забезпечення участі у його роботі, повної співпраці з майбутнім спеціальним міжнародним трибуналом, виділення максимально можливих людських та фінансових ресурсів для його діяльності.

Нагадаємо, президент Володимир Зеленський у зверненні до саміту Європейської політичної спільноти у Празі закликав реалізувати запропоновану ним “формулу миру” для України. Зеленський зазначив, що представив головні пункти своєї “формули миру” у зверненні до Генасамблеї ООН, і навів їх у зверненні до європейських лідерів.

“Перше – покарати агресора. Посилити санкції проти Росії, зупинити будь-яку співпрацю з РФ та її компаніями. Виключити її з усіх міжнародних організацій чи принаймні призупинити її членство, її можливість – спотворювати діяльність міжнародних інституцій, передусім – ООН”, – сказав глава держави.

За його словами, для покарання агресора потрібний і спеціальний трибунал щодо злочину агресії РФ проти України, а також міжнародний компенсаційний механізм, який змусить Росію відшкодувати завдані ними збитки. Другий пункт – це допомога Україні.

“Допомагаючи нам, кожна з ваших держав допомагає собі”, – сказав Зеленський.

Третій пункт, за його словами, – відновлення безпеки і територіальної цілісності України.

“Четвертий пункт – гарантії безпеки. Ми потребуємо гарантій безпеки до того, як вступимо в НАТО. Ми на цьому шляху і ми це зробимо, також разом із вами. Наші пропозиції щодо гарантій безпеки представлені партнерам. П’яте – рішучість. За 225 днів повномасштабної війни ми усі вже показали, що Європа може впливати на питання війни і миру. Але тепер усі разом ми маємо зробити так, щоб формула війни була повністю заблокована, а формула миру – повністю реалізована”, – зазначив президент. Він додав, що “буде день, коли російське зло програє, і це буде той день, коли наша формула миру переможе”.