Уряди країн ЄС мають знайти швидке рішення, як прискорити постачання озброєння Україні для її боротьби з російською агресією, і саме це питання розглянуть у понеділок міністри закордонних справ ЄС, а наступного тижня – міністри оборони країн-членів.
Про це у Брюсселі заявив високий представник ЄС Жозеп Боррель, ред початком Ради міністрів ЄС із закордонних справ.
«Завтра ми – я та український міністр Кулеба – матимемо зустріч з генеральним секретарем. Питання буде таким же, як і сьогодні (під час зустрічі міністрів – ред.): як ми можемо швидше поставити озброєння в Україну, особливо боєприпаси.
Найбільш важливим та невідкладним питанням сьогодні для української армії є продовження постійного надходження боєприпасів, зокрема снарядів калібру 155 мм, а також 152 мм, але перші є найбільш важливими», – сказав Боррель.
Він зауважив, що нині, під час агресивної війни проти України, російська артилерія робить близько 50 тис. пострілів на день. За його словами, Україна має отримати спроможності такого самого рівня.
«У них (українців – ред.) є гармати, але їм не вистачає боєприпасів. Ми робимо все, що можемо, з використанням Європейського фонду миру, щоб надати фінансування, поєднуємо зусилля Єврокомісії та Європейського оборонного агентства для спільної закупівлі (боєприпасів), просимо країни-члени надати боєприпаси для армії України зі своїх запасів. Це найбільш невідкладна проблема. Якщо цього не зробити, результат цієї війни буде під загрозою», – зауважив високий представник ЄС.
Він повідомив, що сьогодні ці питання розглядатимуться також на рівні міністрів закордонних справ, а вже наступного тижня – на рівні міністрів оборони країн-членів ЄС.
«Наприкінці, міністри оборони мають приймати такі рішення. Тому що оборона – це компетенція країн-членів, тож саме ці міністри мають приймати такі рішення. Ми представили кілька пропозицій для них, і продивимося, що вони вирішать. Найкращим рішенням є виконати це швидко», – додав Боррель.
Як повідомлялося, 20 лютого у Брюсселі відбувається Рада міністрів ЄС із закордонних справ, одним із головних питань порядку денного якої знову стане ситуація в Україні та шляхи подальшої допомоги їй з боку ЄС.
Нагадаємо, що раніше на Мюнхенській конференції Боррель заявляв, що українці платять найвищу ціну у розв’язаній росією на європейському континенті війні, що торкається екзистенційних інтересів європейської безпеки.
«Наша безпека постала перед викликом внаслідок (російської) війни в Україні. Це екзистенційний виклик для Європи. Але зараз не час для риторики. Зеленський і українці мають багато мужності, але не мають достатньо боєприпасів. У цьому є парадокс. Має бути менше аплодисментів, але краще забезпечення озброєнням», – сказав Боррель.
«Українці воюють, вони сплачують найвищу ціну своїми життями. Але ця війна відбувається на землі Європи і має глобальні наслідки по усьому світу, що також зачіпає нашу безпеку», – додав високий представник ЄС.
Він зауважив, що нині ЄС постає перед трьома глобальними викликами. Перший – це надійність ЄС як глобального гравця, так звана концепція геополітичної Європи. Другий виклик – надійність ЄС як постачальника безпеки, і третій – взаємодія з країнами глобального Півдня, який має розуміти обставини того, що відбувається в Україні.
Також Джозеф Боррель раніше вже заявляв про потребу прискорення військової допомоги для України.
«Ми маємо збільшити та прискорити нашу військову допомогу для України. Перша і найбільш термінова річ, яку має зробити геополітична Європа, – це озброїти Україну. Ми всі, європейські лідери, що присутні тут, говорили, що росія не може виграти цю війну, що Україна має перемогти. Тоді нам треба переходити від слів до діла і надати Україні термінову допомогу, тому що Україна знаходиться у критичній ситуації з точки зору наявних боєприпасів», – зауважив Боррель.