Військовий експерт Олександр Мусієнко оцінив реалістичність сценарію висадки російського десанту в тилу ЗСУ, про ймовірність якого вказували аналітики американського Інституту вивчення війни.
За його словами, в даний момент у російських військах немає можливості повторити сценарій висадки десанту з гелікоптерів в тилу українських Збройних Сил, подібний тому, який був на початку повномасштабного вторгнення, зокрема на Київщині.
«Щодо Києва, то я думаю, що ні. Таку висадку складно повторити. Тому що працюють мобільно-вогньові групи на Київщині доволі активно, є ПЗРК, є зенітки, є крупнокаліберні кулемети. Так, як гелікоптери летіли і так, як вони можуть летіти, то вони всі помітні. Це ціль більш зручніша ніж дрон, як той самий «Шахед». З точки зору збиття, таку ціль збити легше, особливо з ПЗРК. Тому, я думаю це мало реально, враховуючи комплексну систему ППО. Якщо говорити про інші регіони, то там так саме», — акцентував Мусієнко.
Він також наголошує, що коли мова йде про можливість висадки в тилу ліній оборони ЗСУ, завжди потрібно враховувати ймовірність різноманітних сценаріїв дій ворога.. За словами експерта, висадка десанту в тил є одним з потенційних елементів бойових дій, які можуть бути використані противником.
«Але зрештою, для того щоб десант досяг якихось цілей, він має бути у великій кількості, його потрібно прикривати. Якщо ніхто не прикриває, навіть якщо він висадиться, то може вчинити якусь диверсію, може становити загрозу, але він буде виявлений і знешкоджений», — пояснив Мусієнко.
Мусієнко наголосив, що якщо російські сили вирішать провести висадку глибоко на території України, це буде дуже ризиковано для них, оскільки можливі втрати в гелікоптерах та десантних військах.
Мусієнко стверджує, що після аналізу наступальних дій противника можна зробити висновок, що російські сили намагаються розвивати свої тактичні, оперативні та стратегічні операції, використовуючи флангові атаки.
«Навіть тактичні операції, якщо подивитись на Авдіївку, намагаються оточити фланговими атаками. Бахмут теж флангові атаки, Мар’їнка, зараз рух з двох напрямків від Вугледару і далі, це теж намагання діяти фланговими атаками. Класично, нічого нового. Тому, ми повинні укріплятися і дуже добре, що це робиться», — зазначив Мусієнко.
Крім того, провідний науковий співробітник державного музею авіації Валерій Романенко підкреслив, що Росія фізично не зможе висадити свій десант у нашому тилу, бо гелікоптери зі штурмовиками відразу стануть цілями протиповітряної оборони.
«Тоді був фактор несподіванки, на аеродромі у Гостомелі 24 лютого 2022 року, а зараз Україна насичена зенітно-ракетними комплексами… Тому знову уламками гелікоптерів буде усіяна уся українська земля», – пояснив експерт.
За його словами, відмінність з початком повномасштабного вторгнення також у тому, що тоді на борту був лише екіпаж, а тепер гелікоптери будуть заповнені російськими десантниками.
Нагадаємо, що аналітики Інституту вивчення війни вважають, РФ може формувати десантно-штурмові бригади для можливої висадки в тилу Сил оборони Україн шляхом посадки вертольотів для швидкого розгортання особового складу, як це було під час початкових боїв за аеропорт Гостомель під Києвом 24 лютого 2022 року.
ISW вже спостерігав випадки формування розвідувально-штурмових бригад у складі загальновійськових з’єднань. Створення таких спеціалізованих формувань має на меті відповісти на конкретні тактичні виклики, перед якими російські війська постають в Україні.
«Однак розгортання ДШБ ізольовано від ширшої структури сил ПДВ, швидше за все, означатиме, що ці спеціалізовані десантно-штурмові бригади будуть використовуватися як ще один засіб для проведення виснажливих фронтових атак на чолі з піхотою на укріплені позиції Сил оборони України в найближчій перспективі», – підсумовують аналітики.