Відставний полковник з сухопутних сил США Роберт Гамільтон висловлює думку, що звільнення генерала Валерія Залужного з посади головнокомандувача Збройних Сил України може не бути в цілому позитивним кроком. Однак Олександр Сирський, новообраний на цю посаду, може вплинути на хід війни, яку Росія веде проти України. Про це заявив Гамільтон у співбесіді з одним відомим ЗМІ.

За його словами, потрібно акцентувати увагу не лише на сухопутній боротьбі, оскільки триває також морська війна, з якою Україна добре справляється. Наприклад, вона витіснила Чорноморський флот Росії з західної частини Чорного моря.

 «Україна та її партнери мають почати дивитись на всі сфери цієї війни — на землі, в повітрі, у Чорному морі. Думаю, що генерал Сирський зможе об’єднати багатогалузеву стратегію і змінити хід війни проти Росії, досягнувши військових цілей України», — наголошує американський експерт.

Він не виключає, що Сирський та Зеленський можуть прагнути прийняти інший підхід і обговорити різні шляхи виходу з «глухого кута». В той же час Гамільтон нагадав, що Залужний був дуже популярний як серед української громадськості, так і серед Військово-морських сил.

 «Чи зможе генерал Сирський зберегти цю популярність і підтримку ЗСУ зі своєю стратегією війни, яку ще до речі треба побачити? Залужний був визначною фігурою у багатьох сенсах. Але знову ж таки чи потрібен новий стратегічний та оперативний підхід? І це тягне за собою інші питання — якого типу та обсягу допомога Україні потрібна? Коли та як цю допомогу інтегрують у ЗСУ та як її застосують для ведення війни?» — міркує американський полковник.

На думку Гамільтона, підтримка США для України не повинна бути прив’язана до звільнення Залужного з посади головнокомандувача ВСУ та призначення Сирського на цю посаду. За його словами, перш за все, підтримка України з боку США стикається з проблемами, що властиві виключно американському походженню.

 «У нас є власні проблеми, через які підтримка цього року навіть не надавалася. Все застрягло в Конгресі й адміністрація Байдена не змогла витрясти це із Конгресу. Все ж таки це війна, яка триває два роки», — сказав Гамільтон.

Він зазначив, що заміна генерала Залужного не обов’язково може бути «позитивним кроком», але цього не варто панікувати. Це не означає, що Україна припинить серйозно воювати, а ЗСУ втратять свою рішучість до перемоги.

За словами Гамільтона, генерал Залужний вже працював на посаді протягом двох з половиною років, починаючи з липня 2021 року, тому його звільнення не є унікальним явищем. Фахівець пояснив, що подібні кроки часом вживаються і США під час війни. Такі заходи можуть бути обумовлені різними причинами: політичними, військовими, або іноді просто потрібен новий підхід. Наприклад, президент Гаррі Трумен також звільнив генерала Дагласа Макартура з посади командира Командування сил ООН під час Корейської війни.

 «У Трумена й Макартура були розбіжності щодо стратегії. Президент є головнокомандувачем і він не погоджувався зі своїм польовим командиром щодо стратегії. Він мав повноваження замінити його, і він це зробив. Макартура звільнили з посади та замінили. Попри все війна в Кореї продовжувалась», — розповів американець.

Гамільтон нагадав, що саме про необхідність нового підходу говорив президент України Володимир Зеленський. Зокрема, Зеленський заявив, що війна перейшла на новий етап, і до неї потрібно підходити по-новому.

Нагадаємо, що вчора, 8 лютого, президент України Володимир Зеленський призначив нового головнокомандувача Збройних Сил України. Ним став генерал-полковник Олександр Сирський. На цій посаді він замінив генерала Валерія Залужного. Зеленський вважає, що 2024 рік може стати успішним для України лише за умови ефективних змін в основі оборони.