352e6e418bb2bcbd6b64fae39d9a5c64_XL

В ювілейному рейтингу Forbes – п'ятому списку найбагатших українців – приводів для радості небагато. Мінімальними абсолютними втратами серед мільярдерів може похвалитися лише Косюк – його стан в порівнянні з минулим роком скоротилося всього на $200 млн.
У загальному заліку стан 95% сотні найбагатших в тій чи іншій мірі зменшилася. Причини очевидні. Перша – падіння доларових цін на світових ринках. Сталь тільки за перші три місяці поточного року подешевшала на 10%, а вартість залізорудної сировини впала до рівня 2009-го. Це пояснюється зниженням попиту, колишніми обсягами поставок сировинними компаніями, що у свою чергу забезпечує профіцит на ринках. Нинішня кон'юнктура вже коштувала ключовим експортерам – «Метінвесту» Ріната Ахметова і Ferrexpo Костянтина Жеваго, чия частка в загальній структурі поставок залізорудної сировини на зовнішні ринки становить не менше 80%, – мільйонів доларів.
Війна на сході тільки додає масла у вогонь. За попередньою оцінкою, за підсумками року падіння ВРП у Луганській і Донецькій областях склало не менше 60 та 40% відповідно. І поки прогнози аналітиків не оптимістичні: показники I кварталу 2015-го будуть провальними. «Якщо в минулому році потенціал Донбасу ще враховувався, то при нинішній ситуації регіон «випаде» з розрахунку ВВП, промвиробництва і роздрібного товарообігу», – зазначає глава аналітичного відділу інвесткомпанії АРТУ Вадим Янковський.
Від кризи постраждали практично всі галузі. Промислове виробництво за січень поточного року порівняно з першим місяцем 2014-го зменшилася на 20%. Втрата зовнішніх ринків і падіння попиту на внутрішньому практично паралізували машинобудування. Виняток становлять лише деякі підприємства військово-промислового комплексу, які отримали держзамовлення, або ті, що пропонують ексклюзивну продукцію. Незважаючи на серйозне зниження обсягів виробництва, «Мотор Січ», наприклад, поки що продовжує поставки в Росію, в основному з-за того, що в РФ ще не змогли знайти альтернативу продукції українського підприємства.
На цьому тлі відносно стабільними виглядають фармацевтика, харчопром і АПК. Варто сказати, що в агросектор істотний внесок вносять Харківська, Запорізька та Дніпропетровська області, а це – прифронтові зони. І якщо напружена ситуація вийде на новий виток розвитку, те, якими будуть наслідки, спрогнозувати складно.
За рідкісним винятком ринкова вартість активів, розташованих у зоні бойових дій, не представляє ніякої цінності. У небагатьох підприємств, які продовжують працювати в зоні АТО, – серйозні проблеми з логістикою. Споживану ними руду добувають в Дніпропетровській області, а металургійні підприємства знаходяться переважно в Донецькій і частково Луганській областях.
Свій внесок в негативну динаміку, безумовно, внесла девальвація національної валюти: за рік гривня по відношенню до долара подешевшала в три рази. Це виявилося на руку лише експортно орієнтованим компаніям, потужності яких не розташовані на Донбасі. Таких небагато, в основному це сировинні та агрокомпанії. Представників промислового виробництва можна перерахувати по пальцях. «У минулому році позитивне сальдо зовнішньоторговельного балансу агросектору перевищила $10,5 млрд», – відзначає заступник голови правління інформаційно-аналітичної агенції «Статінформконсалтинг» Кліточенко Тамара.
Втрата підприємств в аннексированном Криму сильно вдарила по добробуту українських мільярдерів і мільйонерів, які мали активи на півострові. Бізнесмени по-різному борються з цією проблемою: хтось перереєстрував компанії у відповідності з російським законодавством, хто шукає і знаходить покупців, хтось готує позови в міжнародні суди, щоб отримати компенсації.
За межами списку найбагатших залишився один з найуспішніших його учасників минулих років – Олександр Янукович. Активи, що генерують виручку «МАКО Холдингу», знаходяться на Донбасі, і оцінити обсяги видобутку вугілля не представляється можливим. У 2014 році проти нього і батька – колишнього президента Віктора Януковича – почалося відразу кілька розслідувань, в тому числі в Європі. Пізніше ЄС вніс їх до списку осіб, проти яких вводяться фінансові санкції.
У рейтингу – 13 новачків. Це в основному представники АПК і харчової промисловості. Їх потрапляння в рейтинг стало можливим через зниження вартості «вхідного квитка», який в цьому році становить трохи більше $25 млн. найуспішнішим виявився новачком син Олексія Вадатурського Андрій, співвласник найбільшого зернотрейдера «Нібулон», який дебютував зі статком у $125,6 млн.

11

22

33

44

55

66

77

88

99

1010

1111

2222

При розрахунку стану враховуються всі активи (підприємства, нерухомість, земельні ділянки, пакети акцій, предмети розкоші), а також M&A угоди учасників списку. Вартість публічних компаній розраховується по капіталізації з урахуванням обмінного курсу. При розрахунку вартості непублічних компаній використовується інформація про їх виручці, виробництві, прибутку, боргах. При підборі оціночних мультиплікаторів (вартість підприємства до виручці, EBITDA або іншого показника) враховується галузь і підгалузь оцінюваної компанії.
Нерухомість і земельні ділянки оцінюються на підставі інформації про площі, орендні ставки, ставки капіталізації та ціни угод. До списку входять тільки громадяни України.