Хто першим на вихід? – пише Гриценко

Колись украдене, сховане, виведене в офшори, прикрите банківською таємницею – тепер знайдуть у банках усього світу, в українських мародерів і корупціонерів також. Так вирішила і такий закон прийняла Америка, а вона контролює усі доларові транзакції, по всьому світу. Когось посадять, чиїсь рахунки заморозять, чиїсь кошти конфіскують, а когось (хто високо у владі) – можуть підвісити на гачок і диктувати, що робити і чого не робити. Нинішній Президент України, як і його попередник (вони і зараз перші в рейтингах), як і чимало депутатів, мерів, міністрів, усе своє життя працювали і зараз продовжують працювати через схеми/офшори – і всі їхні транзакції, коли і де б вони не були, навіть якщо їх вдалося приховати від України, то приховати від Америки не вдасться.

Чиї брудні гроші знайдуть першими, кого підчеплять першим на гачок – це питання не лише справедливості й відповідальності. Це питання національної безпеки України. Бо залежні від когось ззовні, за свої гріхи й діяння, наші топ-посадовці й політики – не зможуть бути незалежними у прийнятті державних рішень і не зможуть твердо відстоювати інтереси нашої держави. Знайте це, аналізуйте – і думайТЕ!

Хто першим на вихід?

Колись украдене, сховане, виведене в офшори, прикрите банківською таємницею – тепер знайдуть у…

Опубликовано Анатолій Гриценко Среда, 27 января 2021 г.

Саме так прокоментував Гриценко, Деталі нового Закону США, який описала журналістка Юлія Самаєва, для дзеркала тижня.

Чи багато в Україні чесних мільйонерів? Тих, хто може відзвітувати про кожну копійку, не підмазує, не лобіює, не краде й точно живе на свої? А чи багато таких серед політиків, чиновників і суддів? Згадайте шок від першого знайомства з їхніми деклараціями. Згадайте банки, що масово залишали ринок, бо вони були лише гаманцями своїх власників. Згадайте безліч розслідувань про те, як прості клерки й виконавці волі народу пиляють бюджети собі в кишені. І весь цей сором роками прикривала лише банківська таємниця. Тепер її немає.

Це сталося в грудні 2020-го з прийняттям Сенатом США Закону про боротьбу з відмиванням грошей (див. документ) та імплементацією його положень у інше американське законодавство.

Суть закону проста й жахлива: Сполучені Штати можуть вимагати від банку іншої країни, що має кореспондентський рахунок у банку США, будь-яку інформацію про його клієнта, підозрюваного американським Мінфіном або Мін’юстом у відмиванні грошей, шахрайстві або іншій злочинній діяльності. І, звичайно ж, банк повинен бути готовим дати показання в суді. Не надаси інформації — штраф. Відмовишся давати показання — штраф. Попередиш клієнта про такі запити — штраф. Злісним же порушникам просто закриють коррахунки в США, а гроші, які перебуватимуть на них, арештують, що автоматично зробить будь-який банк, навіть найсерйозніший, аутсайдером фінансового світу. Звісно, американська Феміда залишає іноземним банкам право оскаржити вимоги про розкриття інформації в суді, але з неприємним застереженням: порушення банківської таємниці не може бути єдиною передумовою для такого позову.

Запитувана інформація може стосуватися звітів і записів, необхідних для оцінки ризиків відмивання грошей, ухиляння від сплати податків, фінансового шахрайства. Банки США не просто повинні переглянути свої підходи до оцінки ризиків співпраці з деякими клієнтами, а й готувати звіти про підозрілу на їхній погляд діяльність, у тому числі й іноземних банків-контрагентів.

Технологічно в Штатах теж готуються, зобов’язавши своє Казначейство створити нові стандарти для систем моніторингу трансакцій і оцінки ризиків із використанням машинного навчання; розширити нормативи про канали відмивання грошей; урахувати всілякі варіанти шахрайства з використанням криптовалют, антикваріату або інших цінностей, що заміняють гроші.

Вишенька на торті — зміни, що посилюють відповідальність високопоставлених іноземних політиків, членів їхніх родин або близьких соратників за приховування, фальсифікацію або викривлення фінансової інформації, що стосується їхніх активів, дорожчих за мільйон доларів. І оскільки пересічному читачеві ця сума може видатися немаленькою, уточнимо: мільйон доларів — це трикімнатна квартира з ремонтом біля Маріїнського парку.

І, попри будь-яку політичну вагу в рідних пенатах, у разі засудження американською Фемідою високопоставленим іноземцям загрожують штраф, тюремне ув’язнення і конфіскація. Співпраця зі слідством вітається. Банкам, наприклад, узагалі нічого не загрожує, якщо вони, дотримавшись усіх правил та інструкцій, здаватимуть із потрухами своїх клієнтів. А інформатори можуть навіть претендувати на 30% від можливої суми стягнення, щоправда, без урахування конфіскації.

Із погляду боротьби з корупцією, відмиванням грошей і ухилянням від оподаткування, це добре, і нехай усе в американців вийшло б. Українці ж в коментарях пишуть що туди потрапили б всі олігархи, нардепи, Коболеви і Вітренки, які не звикли тримати гроші в Україні.