У найбільш проросійській парламентській партії – війна кланів. У 2018 році, зціпивши зуби, вони об’єдналися заради походу в парламент під вивіскою ОПЗЖ. Але так і не стали близькими партнерами, зберігаючи натягнуті відносини. Три роки тривало хитке перемир’я. Поки Офіс президента не вступив у війну на боці одного з кланів – і не вдарив по ключовому гравцеві, Віктору Медведчуку.

Найефективніша проросійська партія була сформована на осколках Партії регіонів. Яка була заснована ще в 2001 році, і політично “померла” в 2014 році, після цього прапор друзів Москви підхопив Опозиційний блок, а після нього в 2018 році – Опозиційний блок – За життя. Партія Оппоблок (без приставки За життя) теж все ще існує.

На парламентських виборах 2014 го Оппоблок дозволив вихідцям з Партії регіонів отримати третю за чисельністю фракцію в парламенті. Крім найближчих соратників Віктора Януковича, в партії залишилися олігархи Дмитро Фірташ і Сергій Льовочкін, оточення Рината Ахметова, кілька депутатів провів і Віктор Медведчук (Володимир Путін – хрещений батько його дочки). Саме повернення кума Путіна в публічну політику стало переломним моментом для Опоблоку.

Сьогодні фракція ОПЗЖ представлена ​​двома великими політичними групами: Бойко-Льовочкіна (так звані “газовики”) і група Медведчука-Рабіновича. На партійному рівні контроль розділений 50 на 50. Ключові рішення приймаються стратегічною радою партії, куди входять чотири людини: Бойко, Льовочкін, Медведчук і Рабінович. Згідно зі статутом ОПЗЖ, ця четвірка скликає з’їзд партії, має право скасовувати рішення регіональних осередків.

Група Бойко-Льовочкіна провела в Раду 19 з 44 нардепів ОПЗЖ. Разом з ними – глава Одеської ОДА часів Януковича Микола Скорик, найстаріший депутат дев’ятого скликання Юлій Іоффе, екс-міністр соцполітики Наталія Королевська, друг олігарха Дмитра Фірташа Михайло Папієв. Фірташ – головний фінансовий донор групи.

Незважаючи на проблеми Фірташа з американським правосуддям, соратники підтримують з ним зв’язок. Але політично олігарх слабо впливає на ситуацію в ОПЗЖ. “Так, газовики його поважають і шанують, але справами в Україні займається більше Льовочкін”, – говорить LIGA.net один з керівників фракції Слуга народу.

КЛАН МЕДВЕДЧУКА-Рабіновича. На руїнах впливу

До цієї групи належать 13 депутатів. Серед них: старі товариші по СДПУ (о) Григорій Суркіс, Нестор Шуфрич і Василь Німченко, а також власник охоронного агентства Медведчука Шторм Віктор Чорний.

Відповідно до звітності, перед парламентськими виборами основним спонсором ОПЗЖ був Медведчук. Звідки гроші на партійні внески – недавно відповів РНБО і СБУ. В кінці лютого суд заарештував частину магістрального нафтопродуктопроводу Самара-Західний напрямок, яким володіла компанія ПрикарпатЗахідтранс. Компанію пов’язують з оточенням Медведчука.

“Відправити Медведчука на маргінес” поки не дуже виходить, каже LIGA.net співрозмовник в керівництві ОП. У ОПЗЖ поки “не бачать мотиву сваритися” у відкриту. За їх замірами, в такому випадку рейтинги впадуть у обох кланів.

Але клан Медведчука чекають непрості часи. Існує два можливих сценарії. “Все заморозити як зараз, і Бойко буде сам по собі, а Медведчука затягають по допитах в СБУ і заберуть заправки. Другий варіант – “газовиків” теж атакують, і ОПЗЖ в повному складі піде на маргінес, їх електоральну нішу забере інший проект: НАШ, Ахметова, Шарія, Разумкова “, – прогнозує один з керівників ОП.

На думку Батозського, союз з Медведчуком не вигідний “газовикам” з електоральної точки зору. Свіжа соціологія Центру Разумкова показує, що у кума Путіна найвищий антирейтинг. “Проводять Медведчука з партії і отримають карт-бланш від Офісу президента на початок президентської кампанії Бойко”, – прогнозує він.

У зв’язку з цим Медведчук може спробувати створити автономний проект на пару з Марченко, вважає політолог. “Це буде проект про “скрепы”, православ’я, єдиний народ”, – говорить він. Жоден з нардепів з групи Медведчука, з якими спілкувався журналіст LIGA.net, про подібну ідею нічого не чув.

У свою чергу “газовики” продовжать працювати у вигідній електоральній ніші тарифів і пенсій. За мир з Росією теж будуть виступати, але “без поцілунків в ясна”, вважає Батозський.

Шановні читачі, також підписуйтесь на наш телеграм канал Корупція – інфо – https://t.me/korupciya, аби не пропустити ще більше цікавої та актуальної інформації.