СБУ за дорученням Ради нацбезпеки і оборони почала досудове розслідування обставин підготовки і ратифікації у 2010 році “Харківських угод”.
Вони продовжили перебування російського Чорноморського флоту в Криму до 2042 року в обмін на зниження ціни на російський газ для України.
Після перевірки СБУ має ухвалити рішення про доцільність порушення кримінальних справ про державну зраду щодо депутатів, які майже 11 років тому голосували за ратифікацію, заявив секретар РНБО Олексій Данілов.
На його переконання, рішення Верховної Ради сприяло нарощуванню російських збройних формувань на території України і стало однією із причин анексії Криму Росією та вплинуло на початок війни на Донбасі у 2014 році.
Представник «Опозиційної платформи – За життя» Нестор Шуфрич вважає, що тодішня опозиція «в абсолютно брутальний нерегламентний спосіб» протидіяла ратифікації Харківських угод «замість того, щоб розгорнути дискусію, переконувати».
«Замість цього, розуміючи, що є 226 голосів – вони, дійсно, були – почали оцей безлад в Раді… Я не можу стверджувати, що там було 100-відсоткове зразкове голосування, але в умовах, коли тебе підпалюють, ти вже там не сильно думаєш, за кого ти там голосуєш. Я відчував це на собі не один раз. Саме під час провокування відходу від регламентного розгляду законопроєкту відбуваються такі дії, і хтось саме на це й сподівається», – заявив Шуфрич.
Він вважає, що оцінку потрібно дати і «тим, хто у 2014 році дозволив у такий спосіб піти Криму».
«Подивімося, що відбулося зараз? Денонсовані Росією Харківські угоди. На жаль, питання Чорноморського флоту російського вирішене, я сподіваюся, тимчасово. Вирішене і питанням Криму. Тобто пішов флот разом із Кримом. Це вже відповідальність тих, хто у 2014 році дозволив у такий спосіб піти Криму. Ми маємо цьому теж дати оцінку», – наголосив представник ОПЗЖ.
Депутат вважає, що притягнення до відповідальності народних депутатів України – «це такий хайп».
«Дуже, до речі, некрасивий. Він буде мати негативні наслідки, тому що в такий спосіб підставляти імідж президента і підставляти імідж держави не варто… Усі розуміють, що народні депутати за своє голосування не несуть відповідальності», – підкреслив Шуфрич.
У 2010 році Верховна Рада, парламентська більшість якої перебувала під впливом президента Віктора Януковича, ратифікувала Харківські угоди, які продовжили російську військову присутність у Криму.
Серед тих, хто підтримував ратифікацію, багато відомих та впливових людей, такий як Рінат Ахметов, Ігор Палиця, Володимир Литвин, Василь Хмельницький.
Під час ратифікації опозиція намагалась завадити голосуванню. Депутати пронесли у залу димові шашки та фізично заважали ухваленню. У залі виникали бійки, а деякі опозиціонери, як от Олесь Доній, опинились у лікарні зі струсом мозку.
Депутати від Партії регіонів та охорона захищали президію та спікера Володимира Литвина, який у “бойових умовах” провів голосування. Не завадив і град яєць, яким закидали спікера.