Процес занесення до реєстру олігархів може бути прописано в законодавстві через рішення суду, розповіла народна депутатка від “Слуги народу”, членкиня комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Ірина Верещук в ефірі “4 каналу”, коментуючи запланований на 1 липня розгляд у Верховній Раді законопроєкту №5599.

“Завтра у нас засідання комітету, де першим питанням стоїть саме цей законопроєкт. Я сподіваюся, що колеги його підтримають, і я, звичайно, підтримуватиму, тому що це законопроєкт президента, тому що він потрібний і актуальний”, – зазначила вона.

Верещук додала, що між першим і другим читаннями в законопроєкт буде внесено правки.

“Ми будемо голосувати за нього в першому читанні, а потім правками доправляти. Там є деякі технічні неточності, я вже готова запропонувати правки. Є прив’язка до мінімальної зарплати, коли враховуються статки так званих олігархів, а ми пропонуватимемо іншу схему, тому що ми відв’язуємо від мінімальної зарплати всі нарахування. Це те, що особисто робитиму я”, – повідомила політикиня.

Вона вважає, що після ухвалення в Раді закон про олігархів спробують скасувати через подання до Конституційного Суду.

“Заради юридичної чистоти і конституційності такого закону ми будемо розглядати між першим і другим читанням правки, тому що, ймовірно, потім буде конституційне звернення і через рішення Конституційного Суду, напевно, спробують скасувати такий закон. Я б була за те, щоб був юридичний шлях [занесення в реєстр олігархів], закріплений у Конституції та в сучасних діючих законах, а саме – через суд. Через рішення суду можна було б такий реєстр створювати і наповнювати”, – заявила Верещук.

Зараз найбільшу роботу з розкриття контактів політиків з олігархами роблять ЗМІ, підкреслила вона, і в майбутньому цей чинник збережеться, а також додадуть низку інших законів, спрямованих на викорінення впливу великого бізнесу на політику.

“Цей закон є рамковим. Ми говорили, і президент неодноразово підтверджував, що буде декілька законів, які будуть паралельно розроблятися і напрацьовуватися. Наприклад, антитрастове законодавство, посилення антимонопольної відповідальності, інші законопроєкти, які будуть усувати олігархічний вплив на державне управління”, – підсумувала народна депутатка.

Також варто додати, що політолог Володимир Фенесенко, зазначив, що:

Головна законодавча подія сьогоднішнього дня – ухвалення законопроєкту про судову реформу (зміни до закону “Про судоустрій і статус суддів”).

Це дозволяє зробити перезапуск Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС) за вирішальної ролі міжнародних експертів. Таке рішення відкриває шлях до кадрового оновлення судової системи, що дуже важливо для перезавантаження нашої судової системи, яка заражена і круговою порукою, і корупційними впливами.

Не менш важливо, що депутати взяли до уваги зауваження та пропозиції Венеційської комісії щодо участі міжнародних експертів при відборі кандидатів до ВККС. Цей механізм уже апробований при формуванні антикорупційного суду. Він буде працювати тимчасово (два роки). І це є компромісом.

Проте головне інше – зроблено важливий крок у подальшому розвитку судової реформи, і це крок у правильному напрямі. Але потрібен іще більш важливий крок – рішуче реформування Конституційного суду. На тих самих засадах.- Фенесенко.