Курорт «Буковель» в Івано-Франківській області щорічно приймає понад мільйон відпочивальників. Нові готелі, пункти прокату, ресторани з’являються не лише на території туристичного комплексу, а й в найближчих селах. ZAXID.NET вирішив з’ясувати, кому сьогодні належить туристичний комплекс та найбільші готельні об’єкти навколо нього.

…Замовляємо каву, морозиво і відпочиваємо після катання на лижах у пабі в центрі Буковелю. Заклад майже порожній, зайнято ще два столики, окрім нашого. У центрі, на невеликій сцені, «розминаються» музиканти. Офіціант приносить рахунок. Дві кульки морозива — 98 гривень. Тобто кілограм коштує 980.

Цей паб, як і більшість будівель на території туристичного комплексу «Буковель», збудований ТОВ «Скорзонера», яке контролює група «Приват» Ігоря Коломойського.

Товариство було створене у 2000 році спеціально для будівництва гірськолижного курорту. Першими засновниками були Олександр Шевченко (тепер депутат Верховної Ради від «Блоку Петра Порошенка»), голова правління ПАТ «Фірма «Нафтогазбуд» Анатолій Попадюк (у минулому – голова НАК «Нафтогаз України») та Оксана Максимів.

«Скорзонері» належить понад 500 га землі в селі Поляниця, де й розташований «Буковель». У 2010 році навколо придбання землі ТОВ «Скорзонера» та ПМП «Горган» розгорівся скандал, оскільки, як стверджували слідчі Генпрокуратури, за землю значно недоплатили. В офісах компаній та «земельників» провели обшуки, а тодішнього начальника Головного управління Держкомзему в Івано-Франківській області Юрія Добровольського заарештували.

Збиткова «Скорзонера»

Структура власності «Скорзонери», яка, до речі, є збитковим підприємством , достатньо заплутана. На сьогодні її засновниками є дніпропетровське ТОВ «Дерлінг» (91,4%), луцьке ТОВ «Мавекс» (6,5%) та ТОВ «Галичина-Цукор», що зареєстроване в селі Задністрянське, Івано-Франківської області (2,1%).

Бук 1

ТОВ «Мавекс» заснували 5 офшорних компаній, зареєстрованих на Кіпрі: Caserta Trading Limited, Gomart Consulting Limited, Crutimax Development Limited, Halliwell Commercial Limited та Lomar Enterprises Limited. Але їх засновники сховані ще далі – у Белізі та Британських Віргінських островах, де, як відомо, імена власників не оприлюднюють. Щоправда, більшість кіпрських компаній вже відомі як підконтрольні групі «Приват».

Так само закритою є власність ТОВ «Дерлінг». Її засновником є компанія «Шіллінгстон груп Інк» із острова Сент-Вінсент і Гренадин, яку журналісти пов’язують з тим же «Приватом».

Зараз Ковальчук є директором та власником ТОВ «Парктур», яке управляє основними готелями курорту, розташованими безпосередньо на території туристичного комплексу Буковель: «Шелтер», «Тавель», «VIP-резиденція», «Буковель», «Едельвейс».

Ще однією перлиною «Буковелю», готелем «Radisson Blu Resort», володіє ТОВ «Зірка Буковелю», яке також підконтрольне «Привату».

Бук 2

 

Radisson Blu Resort в Буковелі

Засновниками «Зірки Буковелю» є дніпропетровське ТОВ «Інсайдер» та кіпрський офшор Achillia Management Limited, який зареєстрований на громадянина Кіпру Панікоса Сімеона та компанію з острова Джерсі Marigold Trust Company Limited. За даними РБК, вигодонабувачами трасту Marigold був партнер Ігоря Коломойського та співвласник групи «Приват» Геннадій Боголюбов й члени його родини. А от ТОВ «Інсайдер», заснований кіпрським офшором Фанттеро Холдінгз Лімітед, – ця компанія нещодавно засвітилась в схемі з виведення валюти з «Приватбанку».

Нещодавно до основних готелів на території туристичного комплексу приєднався новий готель «КрепДеШин», який працює в мережі AllaCarte, що об’єднує готелі «ZimaSnow» в Поляниці та івано-франківський готель «Під Темпелем».

Ці готелі належать родині івано-франківського нотаріуса Ігоря Фріса, який також є давнім другом Олександра Шевченка.

Бук 3

Офіційно готель належить рідним Ігоря Фріса — доньці Регіні Фріс та матері Софії Фріс. З огляду її на пости у Facebook, вона активно займається ресторанною справою у родинному ресторані «Цимес» у готелі «Під Темпелем».

Розважальний Буковель

Окрім готелів на території ТК «Буковель» працює багато ресторанів, закладів швидкого харчування, лижна школа, фірми, які надають розважальні послуги.

Основним оператором розваг на «Буковелі» є ТОВ «Амбіком», яке володіє ресторанами, об’єднаними під брендом «Сarte-l» – «Lucky Bull», «Veranda», корчма «Фільварок», паб «Кухель» та розважальний центр «Бука» .

Найбільша доля ТОВ «Амбіком» (47%) належить Вікторові Шевченку (рідному брату екс-гендиректора ТК «Буковель» Олександра Шевченка), Тарасові Дудняку (29%), Володимиру Човганюку (16%), Ігору Воянському (4%) і по 2% належить Тарасові та Сергію Латишевським.

Володимир Човганюк, до речі, володіє також низкою кафе – «Шелтер», «Тут-Фуд», «Панорама-Бар» та інші.

Луцька ресторанна мережа «Гранд Персона» має в Буковелі піцерію «Фелічіта», а в Поляниці ресторан «Курінь». Ресторан «Кайзер» на території туристичного комплексу належить мешканцям Чернівців Наталії та Валентину Васильчукам.

Ресторан «Кайзер»

 

Ресторан «Кайзер»

Також на Буковелі працює група компаній, приватних підприємців та фізичних осіб Resort Management Group, яка займається залученням нових ідей та наданням інвестицій для реалізації проектів у сфері туристичних послуг, відпочинку та розваг. Директор цієї групи Андрій Піллероа володіє 53% у ПП «Мандри-гори» (гірськолижна та сноуборд школа). Ще 18% належить Юлії Клюковій, учасниці зимових олімпійських ігор Нагано-98.

Минулого літа у Буковелі вперше запрацював міжнародний дитячий табір «Артек-Карпати». Піллероа також є його співзасновником. Окрім того, як приватний підприємець здійснює діяльність у СПА-центрі «Оазис» на території ТК «Буковель».

«Сім’я» і Буковель

Попри офіційно декларовану збитковість «Скорзонери», курорт Буковель та навколишні села активно розвиваються. Найбільш привабливим є село Поляниця, на території якого знаходиться «Буковель».

Наприклад, у цьому селі у кінці 2013 року збудували один із найдорожчих місцевих готелів – 4-зірковий «Київська Русь». Вже у жовтні 2014 року готель згорів. Місцеві мешканці переконані, що «Київська Русь» належить синові екс-президента Януковича Олександру.

Пожежа в готелі «Київська Русь»

 

Пожежа в готелі «Київська Русь»

Проте ми з’ясували, що готель належить Валентину Франчуку, колишньому заступнику голови НАК «Нафтогаз України», якого у травні 2014 року оголосили в розшук, та його братові Олегу Франчуку. Валентину Франчуку інкримінують привласнення та розтрату державного майна в особливо великих розмірах.

Бук 6

За інформацією OilNews, у «Нафтогаз України» Франчук був влаштований за квотою «Сім’ї» в особі Сергія Курченка, на якого працював останні роки. У галузевих колах Франчук відомий завдяки багаторічній роботі в групі «Приват». Він кілька років був заступником голови правління «Укрнафти». Під час роботи в «Нафтогазі» від імені держави входив в наглядові ради підконтрольних «Привату» компаній з державною участю – «Укрнафта» та «Укртатнафта».

В інституті Франчук вчився у одній групі з нинішнім одеським губернатором Ігорем Палицею (також працював в «Укрнафті») і головою «Укртранснафти» Олександром Лазорком, ще одним менеджером групи «Приват».

Брат чиновника-втікача Олег Франчук не лише не втікав, але й балотувався (хоч і невдало) до Верховної Ради на останніх позачергових виборах у 2014 році по 162 виборчому округу в Сумах.

З 5 жовтня 2014 року «Київська Русь» закрита на реконструкцію, проте наразі жодних робіт не помітно. У сільраді Поляниці нам повідомили, що про плани відновлення готелю їм невідомо.

Офіційно власником готелю є ТОВ «Парадіc Сервіс». Цим товариством через ТОВ «Елма» ще донедавна володіли Тетяна та Наталія Франчук. Сьогодні власником підприємства є чеська компанія Zapadni Most S.R.O.

Ця ж чеська компанія володіє і ТОВ «Маркет 777», яке управляло готелем під час нетривалого періоду його роботи. Ще у 2012 році власниками цього підприємства через ТОВ «Парадіc плюс 2008» були Валентин та Олег Франчуки.

Виглядає на те, що приховувати свою причетність до готелю Франчуки почали з літа 2013 року. Для цього у липні вони придбали маловідому чеську компанію Zapadni Most S.R.O у киянина Геннадія Зайченка та мешканця Праги Олександра Базарова. Тоді ж таки, за даними чеського реєстру компаній, засновником Zapadni Most S.R.O стала белізька фірма Philux Management Ltd.

У чеському реєстрі вказано, що власники Zapadni Most S.R.O змінились всередині 2013-го

 

У чеському реєстрі вказано, що власники Zapadni Most S.R.O змінились всередині 2013-го

Саме ця чеська компанія стала власником двох «Парадіcів» і «Маркету 777», які безпосередньо володіють і управляють «Київською Руссю».

Про те, що втікач Валентин Франчук та його брат далі зберігають контроль над цими підприємствами свідчить те, що під час балотування до парламенту Олег Франчук своїм місцем роботи вказував ТОВ «Парадіc Сервіс», а багаторічний директор Франчуків Ірина Тромса була його довіреною особою. Ще однією довіреною особою кандидата був Микола Невтриніс, працівник «Маркет 777».

До речі, через пожежу у готелі «Парадіc Сервіс» не повернув «Укргазбанку» 20,5 млн грн кредиту. Але готель був застрахований, тому, як нещодавно вирішив суд, ці кошти повинна повернути банку страхова компанія «Український страховий дім».

Брати Франчуки також контролюють однойменний готель «Київська Русь» у Східниці – це найдорожчий готель у невеликому, але популярному серед відпочивальників бальнеологічному курорті на Львівщині.

Охоронець Януковича

Будувати готель у «Буковелі» збирався й В’ячеслав Заневський, який у 2010-2012 рр. був особистим охоронцем екс-президента Віктора Януковича. У жовтні 2014 року його компанія отримала дозвіл на початок будівельних робіт від архбудінспекції.

Бук 8

ТОВ «Амстел-Скі» зареєстрували за адресою в Івано-Франківську 22 січня 2014 року. Основним видом діяльності товариства вказано саме «готелі». Згідно з ЄДР, Заневський — єдиний власник, його внесок до статутного фонду становить 2,5 млн грн.

Щоправда, коли ж збудують готель невідомо. Директор «Амстел-Скі» Світлана Савчук розповіла, що через складну ситуацію в країні будівництво ще не розпочали. Однак загалом від планів не відмовляються.

Будується вся Україна

У селі Поляниця лише за 2014 рік архбудінспекція дозволила будівництво 20 нових об’єктів туристичної інфраструктури, не враховуючи житлових будинків.

Готелями та приватними садибами володіють і місцеві мешканці, і люди з усієї України. Навіть «Скорзонера» співпрацює з приватними особами. Наприклад, готелем «Вгорахотель» володіють в рівних долях «Скорзонера» та луцький бізнесмен Віталій Бровін.

Волиняни також володіють готелем «РА». ПП «Карпати» та ПП «РА Плюс», які його розбудовували, заснували Галина Романюк та Олександр і Тетяна Аркушині з Луцька.

Михайло Гросуляк, який є власником популярного тернопільського ресторану «Старий млин», у Буковелі володіє готелем «Грибова хата».

Готель «Грибова хата» має не менш химерний вигляд, аніж ресторан «Старий млин»

 

Готель «Грибова хата» має не менш химерний вигляд, аніж ресторан «Старий млин»

Ще один тернополянин у минулому, а тепер мешканець Івано-Франківська Тарас Тустанівський володіє буковельським готелем «Стара Правда».

Роману Шувальському, депутату Снятинської районної ради (Івано-Франківська область) від «Фронту змін», належить котеджний комплекс «Захід». Він також є співвласником кредитної спілки «Захід», ТзДВ «Хотинський сирзавод», ТОВ НДВКЦ «Захід-фарм» (виробництво фармацевтичних препаратів), ТОВ «Захід» ЛТД (торгівля автомобілями).

Дружина керівника комунального підприємства «Центральний парк культури і відпочинку ім. Т.Г.Шевченка» у Чернівцях Євгенія Венгринюк управляє готелем «Ясенець».

Співвласниця ТОВ «Ауді-Центр-Львів» львів’янка Наталія Гармата має готель «Лапландія». А одеситка Ірина Геруцька назвала свій готель «Шале МарСо» на честь доньок.

Інші помітні готелі в селі Поляниця

  Готель Про власника
1 Магія Карпат Гаврищук Ігор Васильович, приватний підприємець з Івано-Франківська
2 Червона Рута Марищук Тетяна Василівна, 40 років, Івано-Франківськ. Підприємець з кінця 2007 року, була співвласницею ТОВ «Укр-нафтогазкомплект» і ТОВ «Аксіс Плюс». Працює викладачем кафедри дизайну і теорії мистецтва Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника
3 Котеджний комплекс Захід Шувальський Роман Богданович, 48 років, депутат Снятинської райради. Співвласник кредитної спілки «Захід», ТзДВ «Хотинський сирзавод», ТОВ НДВКЦ «Захід-фарм» (виробництво фармацевтичних препаратів), ТОВ «Захід» ЛТД (торгівля автомобілями)
4 Monysto Мірошник Олег Васильович, місто Надвірна. Зареєструвався підприємцем у кінці 2013 року
5 Лапландія Гармата Наталія Олегівна, Львів. Співвласниця ТОВ «Ауді-Центр-Львів», окрім того володіє 100% ПП «Перлина Прикарпаття».
6 Довбушанка Панчак Віталій Йосипович, 24 роки, Івано-Франківськ
7 Ясенець Венгринюк Євгенія Петрівна, 52 роки, Чернівці.

 

 

Її чоловік, Венгринюк Юрій Захарійович, — керівник комунального підприємства «Центральний парк культури і відпочинку ім. Т.Г.Шевченка» у Чернівцях

8 Круча Шуль Ігор Романович, 53 роки, смт. Підволочиськ (Тернопільська обл.). Був співвласником ТОВ «Парадіз», яке займалось торгівлею, однак нині у стані припинення
9 Перлина Карпат Клапків Юрій Іванович, Івано-Франківськ. Жодного іншого бізнесу
10 Синя гора Кулик Роман Романович, 58 років, Тернопіль. Співвласник ТОВ «Остап-Т», ТОВ «Лімо-Плюс» (основний вид діяльності мисливство)
11 Берег Варданян Єрджаник Аршамівна, Яремче
12 Марілен Герич Марія Іванівна, Герич Василь Юрійович, Закарпатська обл.
13 Royal Village Resort Входить у групу Royal Hospitality Group, яка управляє готелями по Україні. Власником ТОВ «Роял Хоспітеліті Груп» є Ярослав Подоляк. Під час парламентських виборів 2012 року Олексій Івченко вказував у біографії, що є головою ради директорів «Роял Хоспітеліті Груп»
14 ZimaSnow Згідно з інформацією на сайті готелю, діяльність тут здійснює як мінімум три підприємця з Івано-Франківська: Фріс Регіна Ігорівна, Макулович Григорій Васильович та Подолянко Анна Михайлівна. Окрім того, також є зареєстровано об’єднання співвласників індивідуального будинку відпочинку «Зимаснов», засновниками якого є Ольга Арсен та Софія Фріс.
15 Marmaros Кавлак Василь Миколайович, с. Драгомирчани (Івано-Франківська обл.). Бізнесмен, раніше був співвласником ТОВ «Енергопромбудмонтаж-1». Нині співвласник у ТОВ «Плюс і мінус» (будівництво житлових і нежитлових будівель)
16 Урочище Вишня і

 

Гражда

Романович Валентина Йосипівна та Романович Василь Васильович, Тернопіль
17 Park Hotel Fomich ТОВ «Фомич», яке належить Василю Яценюку і Сергію Глущаку
18 Затишок над Прутом Симак Василь Васильович, Поляниця. Зареєструвався приватним підприємцем у грудні 2013-го
19 РА (готель та ресторан) ПП «Карпати» та ПП «РА Плюс». В обидвох компаніях співвласником є Романюк Галина Степанівна, 50 років, Луцьк. У «Карпатах» частку також має Аркушин Олександр Євгенович та Вербіцький Дмитро Васильович. У «РА Плюс» 50% належить Аркушиній Тетяні Василівні. У місцевому ресторані рахунки видають на ім’я Звіздарюк Лесі Іванівни
20 ТерКон-тур Саска Анатолій Теофілович, Тернопіль. Власник ТОВ ОЦСО «ТерКон»
21 Підгір’я Змикало Василь Іванович
22 Marina Калинич Василь Іванович
23 Вгорахотель ТОВ «Гранд Персона — Буковель», яке належить ТОВ «Скорзонера» та Віталію Бровіну
24 Шале МарСо Геруцька Ірина Валеріївна, 39 років, Одеса
25 Бельведер Бодян Володимир, Чернівецька обл.
26 Торба Богайчук Степан Корнійович, Богайчук Любов Михайлівна, Чернівці

Публікація підготовлена за підтримки данського проекту SCOOP