Президент України Володимир Зеленський у середу, 8 лютого, відвідає Велику Британію. 

Про це, повідомили в офісі британського прем’єра. 

“Президент України Володимир Зеленський сьогодні прибуде до Великої Британії, щоб зустрітися з Ріші Сунаком та українськими військовими”, – йдеться у повідомленні відомства. 

Зазначимо, що з початку російського вторгнення Зеленський здійснив лише одну поїздку за межі України, коли поїхав до Сполучених Штатів і зупинився в Польщі на зворотному шляху перед Різдвом. 

“Візит президента Зеленського до Великої Британії є свідченням мужності, рішучості та боротьби його країни, а також свідченням непорушної дружби між нашими двома країнами”, – заявив раніше прем’єр Ріші Сунак. 

Очікується, що Зеленський також виступить перед британським парламентом. 

Після цього він у четвер має прибути до Брюсселя для участі в саміті ЄС. Зазначимо, що попередній саміт у Києві Україна-ЄС видався досить результативним, тож від участі президента нашої держави у засіданні в Брюсселі теж найімовірніше можна очікувати хороших результатів. Адже 2022-й став проривним у відносинах Києва та Брюсселя. 

На тлі повномасштабного вторгнення Росії Євросоюз безпрецедентно наростив фінансову та військову підтримку України, запровадив дев’ять пакетів санкцій проти Росії. 

Апогеєм стало те, що навесні Україна екстрено подала заявку на вступ в ЄС, а Євросоюз нечувано швидко – уже в червні – надав країні статус кандидата на вступ. 

Щоправда, з умовами. Для того, щоб не втратити цей статус, Україна має виконати вимоги щодо реформ за сімома напрямками, включаючи судову реформу та антикорупційні кроки. Лише після цього Київ зможе претендувати на те, щоб перейти до наступного етапу – офіційного початку перемовин про вступ до ЄС. 

Офіційно оцінювати прогрес України в реформах Брюссель буде тільки восени цього року, але українська сторона дала зрозуміти, що покладає серйозні надії також на нинішній саміт. 

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що попередні переговори щодо членства України в ЄС стануть “однією з ключових тем” саміту, а перший заступник голови Верховної Ради Олександр Корнієнко стверджує, що Україна вже зараз розраховує почути попередню оцінку виконання свого “домашнього завдання”. 

“Ми хотіли б якомога швидше отримати ці оцінки, результати, швидше переходити до відкриття переговорів про членство України в Євросоюзі”, – наголосив віцеспікер. 

Окрім політики, на саміті Україна планує підіймати важливі економічні теми. 

Заступник голови офісу президента Ігор Жовква анонсував “важливі рішення” на саміті, які будуть стосуватися фактичної інтеграції деяких секторів української економіки в ринок ЄС. 

Так само офіційний Київ сподівається на продовження угоди про лібералізацію автотранспортного руху між Україною і ЄС та на лібералізацію торгівлі. 

“Зараз ми торгуємо без мит і тарифів. Угода тимчасова, але ми будемо говорити про її продовження. Ми будемо говорити про єдиний роумінг для України та Європейського Союзу”, – пояснює Ігор Жовква. 

Прем’єр Денис Шмигаль уточнив, що Україна має прогрес в досягненні “промислового безвізу”. Йдеться про укладання так званої угоди АСАА.  

Експерти, з якими поспілкувалася BBC News Україна, вважають, що історичних рішень від саміту очікувати не варто. 

“Про проривні рішення, як-от відкриття переговорів про вступ, наразі не йдеться, – прогнозує Маріанна Фахурдінова. – Саміт стане майданчиком для того, щоб вчергове звірити годинники України та ЄС у контексті руху нашої країни до членства”. 

“Це буде неформальна оцінка нашого кандидатства, – погоджується експерт ради зовнішньої політики “Українська призма” Олександр Краєв. – Наші партнери мають оцінити, наскільки ми просунулися в реформах, щоб ми зрозуміли, як європейці бачать наш прогрес”.