Вітаю, ви були глядачами в найбільш високобюджетній виставі під назвою "Перезавантаження", де головні ролі для вас виконували президент найбільшої країни Європи, її прем'єр-міністр і члени парламенту.
194 голоси "за"
Я не буду зупинятися, чому за відставку Яценюка не проголосували депутати Ахметова, Коломойського і Пінчука. З цими олігархами прем'єр-міністр давно і плідно співпрацює. В основі цієї лояльності лежить у кого дружба, у кого – взаємовигідне співробітництво. Досить було подивитися останні ток-шоу на ICTV і 1 + 1, щоб особливо не розраховувати на ці голоси.
Питання до відданої "армії президента", голосування якої показує – або президент втратив вплив на своє бізнес-крило (що малоймовірно), або …
… Або провал голосування за відставку Яценюка відбувся внаслідок змови. В якій президент Порошенко був якщо не активним учасником, то, як мінімум, закулісним ляльководом. І я вам зараз поясню, чому.
При останньому голосуванні раптом більше 20 депутатів БПП не дали голоси за відставку.
О 19:50 парламент голосує за визнання роботи Кабміну незадовільною. За – 247 голосів, з яких 120 голосів блоку Порошенко. Це голосування не тягне за собою жодних юридичних наслідків. Але через п'ятнадцять хвилин, о 20:05 на голосування ставиться набагато більш важливе питання – вотум недовіри уряду. Після чого настануть цілком конкретні наслідок – зміна глави виконавчої влади. Це момент, коли голосується архіважливе для президента питання – відставка уряду, до чого він закликав кількома годинами раніше. І за це рішення фракція БПП дає … на 22 голоси менше. Чи не на два голоси, а на двадцять два! Які кудись зникли протягом 15 хвилин.
Подивіться уважно, хто не голосував. Серед них бізнесмени, які бояться в житті одного – накликати на себе гнів Порошенко. Вчитайтеся в прізвища тих, хто не дали голоси: Демчак, Загорій, Козир, Павелко, Недава, Третьяков. Люди, які віддані особисто Порошенко. Або генерал Король, якого пов'язують з Порошенком багато парламентські скликання дружби. Чи не голосував спікер Гройсман і відданий йому Ткачук. Або менеджер і бізнес-партнер Ложкіна на прізвище Шверк. У ситуації, коли кожен голос на вагу золота!
Взагалі викликає сумнів доцільність голосування за недовіру в момент, коли була очевидною нестача голосів. Але Гройсман, який завжди вміє обійти регламент, в цій хиткій ситуації вирішив поставити питання на голосування замість того, щоб відкласти його розгляд.
Але зверніть увагу на ще один, самий красномовний факт – як голосував депутат Олесь Довгий.
Довгий на сьогодні – це людина президента Порошенко в групі депутатів-бізнесменів "Воля народу". За своїм впливом на процеси він вже переріс свого друга Сергія Березенко. Довгий збирає голоси для Порошенка в критичній ситуації – і ніколи не виступає всупереч волі Порошенко.
І в самий критичний момент, коли стояло на кону голосування за відставку Яценюка, Довгий … виймає картку! Подивіться на підсумки голосування – навпаки Довгий варто "відсутній". Але цинізм ситуації в тому, що вже після закінчення голосування, переконавшись, що рішення про відставку не прийнято, Довгий пише заяву в апарат парламенту про те, що просить зарахувати його голос як "за" відставку!
Можливо, ви мені не повірите – і правда думаєте, що Довгого не було в залі? На щастя, пленарні засідання Верховної Ради записуються. І в момент голосування за відставку Яценюка чітко видно, що Довгий сидить на своєму робочому місці, повертається назад до Володимира Литвина і … не голосує.
Більш того, заяву з проханням додати голоси пише не один, а чотири депутати "Волі народу", які в момент самого відповідального голосування теж … вийняли картки з терміналів.
Чому раптом вирішила не голосувати "Воля народу", газовидобувачі якої (Москаленко, Онищенко-Кадиров) дихають отрутою на Яценюка через підняті ним ренти і шукають канали виходу на Порошенка?
Чому стільки уваги непридатною персони Довгого? Тому що саме він є колектором Петра Порошенка на вільному політичному ринку. Довгого пов'язують довгі роки дружби та співпраці з Березенко і Кононенко, яка почалася з часів спільної роботи в блоці Черновецького. Сьогодні він забезпечує для Порошенка політичний аутсорсинг за межами коаліції. Це – солдат президента, відданий йому набагато сильніше багатьох членів фракції БПП. І який цими смішними хаотичними рухами – витягаючи картку, а потім проханням дописати його голос "за" – просто видав весь змову.
Підсумком цього дня стала профанація самої ідеї "перезавантаження".
Звичайно, втрата відданого генпрокурора Шокіна болюча для президента, однак цю жертву він повинен був принести ще в грудні 2015 року, коли обіцяв відправити його у відставку під час візиту Джо Байдена до Києва.
Сьогодні, в лютому 2016 року, випав хороший привід не просто здати Шокіна, але і "продати" це як значні поступки з боку Порошенка, як сигнал готовності до "перезавантаження, яка не відбулася через шкідливий парламент.
Насправді ж, ще не факт, чи піде Шокін, оскільки в останні тижні країна вже бачила багато прикладів "відкликання" заяв про відставку. А якщо піде – то виконувати обов'язки буде відданий Юрій Севрук. Так, до речі, в.о. генпрокурора не має права вносити до парламенту подання про зняття недоторканності і арешт народних депутатів. Але це вже, схоже, мало кого цікавить.
На очах країни сталась змова, і слово "перезавантаження" зараз стане не менш дискредитованим, ніж слово "деолігархізація".
P.S. Як завжди, ви запитаєте – а що далі? Все одно подібні вистави не проходять безслідно. І свою ціну за змову заплатять всі його учасники. Відмовившись від м'якого сценарію – зміни уряду, оповитого плющем корупції – ми дійдемо жорсткішого, коли народний гнів буде вимагати заплатити все більш високу ціну. І тоді дострокові вибори будуть здаватися не катастрофою, а рятівним колом.
Сергій Лещенко