Втрата Кінбурнської коси стане для росіян ще важчою поразкою, аніж втрата острова Зміїний. Звільнення Кінбурнської коси означатиме чергову ганебну поразку Чорноморського флоту росії та зміцнення позицій України в Чорному морі.
Після того, як Збройні сили України витіснили загарбницьке військо з правобережжя Херсонської області, загальна ситуація на фронті змінилася. Тепер наші сили мають змогу накривати загарбницьке угруповання на Кінбурнській косі.
Як відомо, між косою і материковою частиною області знаходиться Дніпрово-Бузький лиман. Саме триваюча окупація цього піщаного насипу російськими військами не дає українській владі оголосити про цілковите звільнення Миколаївщини.
На думку експертів зі стратегії воєнних дій, звільнення Кінбурнської коси, а слідом за нею – й півострову на кордоні Миколаївської й Херсонської областей, завдовжки всього 40 км, шириною у 10 км, вкритого солончаками може стати ключем до подальшого вдалого наступу ЗСУ в бік Криму.
Кінбурнський півострів – це гачкоподібний виступ землі в гирлі Дніпровського лиману, котрий, якщо встановити над ним повний контроль, може допомогти Україні витіснити окупантів з Криму, зазначають автори матеріалу, оприлюдненого 22 листопада Forces News. Географічно коса відноситься до Миколаївщини, тоді як решта суходолу – до Херсонщини, яка межує з анкесованим Кримським півостровом.
Завдання ЗСУ у південній операційній зоні полягає в тому, щоб перетнути водойму та просуватися в бік Криму, що передбачало б форсування Дніпра й масштабну десантну операцію, яка була б надзвичайно небезпечною. Однак деякі експерти вважають, що перші кроки в цьому напрямку вже зроблені, оскільки українські сили встановили вогневий контроль Кінбурнської коси з правого берега, а окремі групи ССО ймовірно вже перетинали Дніпровський лиман для проведення спецоперацій на західному фланзі угрупування ворога.
Доктор Алессіо Паталано, професор військових досліджень у Королівському коледжі Лондона, зазначає: “Щойно українці зуміють убезпечити плацдарм і почнуть розміщувати артилерію на протилежних берегах річки, то зможуть вирішити одразу дві важливі задачі. По-перше, захистити свої фланги, що значно ускладнить росіянам спроби знову відтіснити ЗСУ на інший берег річки. По-друге, півострів географічно розташований таким чином, що українці зможуть посилити берегову оборону й ППО, прикривши Очаківський порт і логістичні центри на Миколаївщині”.
Кінбурнська коса стала найзахіднішою точкою, яку російські війська зайняли під час вторгнення. Після звільнення Херсона окупаційні війська на цій ділянці тепер опинились у зоні дії українських гармат.
Супутникові зображення показали, що російські війська займають оборонні позиції на в’їзді на півострів, щоб спробувати зупинити український прорив.
Активізація військовий дій ЗСУ в районі Кінбурнської коси розпочалась за декілька тижнів після того, як українські безпілотники вразили кораблі російського Чорноморського флоту в Севастополі. Доктор Паталано вважає, що це – ще один доказ того, що цей напрямок фронту є для України одним з пріоритетних.
“Якщо ЗСУ вдасться закріпитися на протилежному березі річки, я не бачу причин, чому вони не зможуть витіснити росіян з Криму взагалі”, – наголосив військовий дослідник.
Звільнення Кінбурнської коси має важливе геостратегічне значення.
Ця територія є дійсно важливою у російсько-українській війні – саме там “замикаються” виходи із портів деокупованого Херсону та Миколаєва.
До війни там на рейді відбувалось довантаження суден із зерном, тому зараз йдуть переговори про можливе долучення портів Миколаєва до “зернового коридору”. Це неабияк посилить економіку, а також послабить російські позиції щодо тиску на Київ та на інші країни світу. Про це повідомила речниця оперативного командування “Південь” Наталія Гуменюк в ефірі телемарафону.
За її словами, специфіка ситуації на Кінбурнській косі полягає у географічній особливості. Коса об’єднана з великою сушею через Херсонську область і ворог підтягує сили з тимчасово окупованої території. Саме тому росіяни можуть дозволяти собі поповнювати там резерви навіть після того, як ми завдаємо ураження.
Бойова робота щодо Кінбурнської коси триває, і щойно буде капітальний результат, військові обіцяють про нього повідомити.