10 місяців тому ЗСУ могли зайти в Донецьк.

Про це в інтервʼю розповів військовий експерт, полковник запасу, Роман Світан, оцінивши поточну можливість Сил оборони увійти до Донецька.

За його словами, момент втрачено, зараз уже пізно діяти за цим сценарієм. . “10 місяців тому, коли був порожній Донецьк, реально порожній – там не було нікого (ворог був розподілений на різних напрямках – ред.), ось тоді треба було заходити до нього”, – сказав він.

Саме в той період українським захисникам слід було скористатися ситуацією та спробувати взяти Трудівські висоти у Волноваському районі – важливий плацдарм на шляху до обласного центру Донеччини. Зараз же подібний кидок буде нерозумним і згубним, подібно до самогубних спроб штурму Бахмута “вагнерівцями”.

Світан провів паралелі. Донецьк, як і весь окупований Донбас, зараз переповнений російськими військами, їх розселили всюди, тож прориватися до обласного центру недоцільно.

“Це буде те саме, як зараз “Вагнер” збирається заходити до Бахмута. Буде та ж картина. Будь-який нападник на оборонних у міській агломерації, по-перше, втрачатиме в 10 разів більше людей, а по-друге, дуже нічого не доб’ється”, – пояснив полковник запасу.

Раніше Роман Світан розповідав, що до кінця 2023 року Збройні сили України можуть звільнити захоплений окупантами РФ Донецьк,

“Цього року можемо це зробити – до кінця цього року, до Різдва Христового, до 25 грудня”, — спрогнозував він в ефірі Radio NV.

Експерт пояснив, що такий варіант розвитку подій не виключений за умови, якщо ЗСУ вийдуть з-під Сватового на Луганськ і “відсічуть” Донецьку область від Росії.

“Початок руху буде в кінці літа-восени”, – прогнозує він.

Водночас співрозмовник звернув увагу на те, що перед цим українським силам необхідно буде звільнити від російських окупантів Крим.

“Основна боротьба буде саме в Криму. Тобто та, яка заб’є як мінімум кілька цвяхів в кришку труни РФ. <…> Крим повинні покинути всі росіяни: або покинуть [півострів], або вони там будуть знищені. Після цього можна вже говорити про початок завершення цієї операції. Хоча залишиться ще Донбас. Донбас набагато складніше зачищати, ніж Крим, але, тим не менш, зрозуміліше”, — додав Світан.

За словами Світана, “Крим ми в цьому році однозначно деокупуємо”, і є два сценарії, обидва з яких закінчують звільненням півострова.

“Перший – нам дадуть дальні засоби ураження типу ATACMS після виходу на Азовське узбережжя (це теж вже в принципі для всіх зрозуміле і доконане, можна сказати). Оскільки 100-кілометрова товщина фронту, потрібно просто певну кількість техніки, щоб її пройти і розсікти кишку російського фронту, “запорізького фронту” так званого. А далі з Азовського узбережжя, якщо нам дадуть дальні засоби ураження типу ATACMS (це може бути ДО РЕЧІ Авіація з високоточними бомбами, не тільки ракета), протягом місяця або ракетами, або бомбами з авіацією знищується 150-70 військових об’єктів в Криму. Це до речі дуже легко зробити. Прикрити Крим практично росіяни нічим не зможуть. Чорноморську флотилію, якщо буде підходити, її потоплять. Вони будуть героїчно відступати або “наступати в зворотному напрямку”, ми це вже бачили в Ізюмі, в Херсоні. Вони тут підготувалися, вони підуть”, – сказав Світан.

На думку експерта, у разі ненадання необхідної військової техніки і боєприпасів, операція затягнеться на місяці, але Крим все одно буде звільнений.

“Якщо у нас не буде авіації або дальніх засобів ураження, тоді будемо заходити фронтально в Крим. Це також не є великою проблемою. Тоді російське угруповання буде затиснуте між двома морями – Чорним і Азовським, і доведеться вичавлювати, довше возитися. … Тоді будуть руйнування такі ж, як зараз на Донбасі, але возитися доведеться десь до півроку. Тому протягом цього року вже точно будемо в Криму”, – упевнений він.