Міністерства закордонних справ країн Євросоюзу зробили крок у напрямку реформування системи прийняття рішень у своєму колі, а стосовно чергового 11-го пакету санкцій проти країни-агресора Росії дискусія триває.
Про це розповіла в понеділок вранці в Брюсселі у коментарі журналістам міністерка закордонних справ ФРН Анналена Бербок.
Щодо 11-го пакету санкцій, дипломати, за її словами, «продовжують принципову дискусію». Йдеться наразі насамперед про те, аби не допустити обходження санкцій.
«Якщо окремі підприємства постачали військовий матеріал, це повинно мати наслідки. Але це має бути дуже чітко та конкретно сформульовано з правової точки зору. Ми продовжуємо розмовляти про це», – зазначила Бербок.
Вона окремо зупинилась на питанні реформування системи ухвалення рішень в Спільній зовнішній політиці та політиці безпеки ЄС.
«Якщо ми хочемо, щоби нас серйозно сприймали як геополітичного актора, щоби ми брали на себе відповідальність, ми потребуємо швидкості та ефективності», – заявила Бербок.
Вона зауважила, що за останній рік ЄС довів, що може діяти дуже ефективно, коли це відбувається швидко, узгоджено. І навпаки, коли ЄС не міг знайти консенсусу з важливих питань, це дещо зменшувало ефективність його дій як світового актора.
Німеччина, яка активно просуває реформу, зі слів Бербок, жодним чином не «пропонує «якусь революцію, але пропонує еволюцію» організації. Міністерка висловила задоволення, що до створеної Групи друзів долучилася Румунія.
Як повідомлялося, низка держав-членів ЄС утворили інклюзивну Групу друзів для посилення голосування кваліфікованою більшістю в Спільній зовнішній політиці та політиці безпеки ЄС. До неї раніше долучилися Бельгія, Німеччина, Фінляндія, Франція, Італія, Люксембург, Нідерланди, Словенія та Іспанія.
Додамо, Новий пакет санкцій ЄС буде торкнеться 90 компаній, які допомагали Росії обходити раніше введені проти неї економічні обмеження.
Про це у суботу, 20 травня, заявила президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.
“В одинадцятому пакеті санкцій у нас понад 90 компаній по всьому світу, щодо яких у нас є чіткі докази того, що вони порушують санкції, тобто поставляють санкційні товари безпосередньо до Росії з Європейського Союзу, оминаючи треті країни”, – наголосила вона.
За її словами, частина цих компаній, які підпадуть під заборону, зареєстрована в Китаї.
“Це не означає, що вони мають бути китайськими компаніями. Це компанії, які існують частково на папері та мають власників, що походять з інших країн. Але вони зареєстровані в Китаї, і тут ми будемо чіткими”, – додала фон дер Ляєн.
“Рішення Євросоюзу запровадити санкції проти більш ніж 90 неросійських компаній, які допомагали Росії обходити санкції, можна лише вітати”, – зазначили в ОП.
В офісі президента наголосили,що спроби ворога обходити санкції будуть завжди, але покарання за допомогу їм у цьому має бути жорстким.
Зазначимо, Захід має продовжувати якнайбільший санкційний тиск на економіку Росії, а також перекрити для РФ всі можливості уникати вже запроваджені санкційні обмеження.
Про це під час засідання Ради міністрів закордонних справ ЄС заявив Тобіас Більстрем, міністр закордонних справ Швеції.
“Я хотів би повернутися до суті питання, а саме до того, щоб чинити якомога сильніший тиск на російську економіку. І це підводить нас до питання, як санкції можуть бути більш ефективними. Адже це вже 11-й пакет санкцій. Це не перша заборона, і настав час переконатися, що ми побачили, що деякі лазівки вже існують у вже чинних санкціях”, — сказав голова шведського уряду.
За його словами, війна, яку Росія веде проти України, є війною цінностей.
“Це війна, яка торкнулася всіх держав світу. Тому що зрештою те, що Росія робить в Україні, є старомодною імперською колоніальною війною, яку, на жаль, пережили багато країн у всьому світі”, — зауважив політик.
Більстрем також вважає, що передача Україні сучасної авіації від союзників не стане причиною ще більшої напруги між Росією та Заходом.