Українські моряки є військовополоненими, і Росії загрожують серйозні наслідки через ставлення до них як до злочинців, повідомив адвокат одного з них Ілля Новіков.

Протягом першої доби після нападу на українські кораблі в районі Керченської протоки в російської сторони не було чіткого розуміння, що робити далі. Таку думку 4 січня висловив адвокат командира захопленого Росією катера "Бердянськ" Романа Мокряка Ілля Новіков

За словами адвоката, перші опубліковані "відеозізнання" українських моряків нагадали йому стратегію російської сторони у справах "кримських диверсантів".

"Спочатку одержують зізнання на відео. І тільки потім думають, як це оформляти процесуально. От до кінця першої чи другої доби дозріло розуміння, що з цієї справи будуть робити показовий процес. Що це буде справа не про те, щоб їх катувати і змусити зізнатися. А це буде справа про те, що наші російські кордони священні, неприступні і ми доведемо це кожному", – розповів Новіков.

Адвокат підкреслив, що українські моряки, безумовно, є військовополоненими за міжнародною конвенцією.

Популярне: Можна не платити? Газовики розповіли, що робити з вказаним в нових платіжках боргом

"У Росії є чіткі зобов'язання за міжнародним правом… Військовополоненого можна тримати під охороною. Але його не можна тримати в тюремному приміщенні. Це спеціально обумовлюють. Їх не можна позбавляти права носити військову форму, знаки відзнаки та розрізнення. Перше, що зробила російська влада, конкретно – адміністрація СІЗО Лефортово, відібрала в них весь одяг. 

За словами адвоката, захисники фіксують усі порушення міжнародної конвенції щодо військовополонених.

"Якщо завтра всім російським військовим кораблям чи навіть усім суднам заборонять вхід у порти якої-небудь країни чи низки країн, я не хочу в цю тему занадто глибоко вдаватися, це цілком у межах відповіді на ці дії. Плюс коли стаються військові злочини, коли це дійшло вже до крайньої межі, може бути ініційовано процес у Нюрнберзі. Але я думаю що до цього не дійде. Ми не повинні втрачати надію, що ситуація розв′яжеться без того, щоб перерости в якусь зовсім катастрофічну з погляду порушення Росією міжнародного права. Можливо, ми проскочимо й обійдемося легко", – попередив він.

Новіков додав, що навіть якби українці не визнавали себе військовополоненими, російська влада мала надати їм цей статус.

"Жодного зиску від цієї історії Росія не дістала й не дістане. Вони можуть дістати тільки нові санкції і навіть якісь проблеми, які виходять за поняття санкцій, якщо зовсім уже песимістично на цю ситуацію дивитися. Ми нікого ні в чому не переконаємо. Нікому ми нічого не доведемо в цій історії", – підсумував адвокат.