Роботино є одним з віддалених передових пунктів противника, для якого нормальне забезпечення технікою неможливе. Тому російські війська використовують на цьому відрізку фронту або танки «Т-55», або квадроцикли, намагаючись знайти нетрадиційні рішення. Однак у противника там в основному нічого не виходить, оскільки Збройні Сили України мають міцну лінію оборони і більше того — фактично перерізали коридор постачання РФ.
Про це зазначив полковник запасу ЗСУ Роман Світан у своєму інтерв’ю для YouTube-каналу.
Для російських військ дуже важливо заблокувати наш рух в їхню оборонну лінію, яке спостерігається на південь від Роботино з загальним напрямком у бік Токмака. Через те, що скоро з’являться літаки F-16, ми будемо продовжувати наступ, і це чудово розуміє противник.
«Але навіть без літаків, якщо ми просунемося ще на 15 км і дійдемо до Токмака, у росіян виникне серйозна проблема, оскільки ми переріжемо залізничну гілку, яка веде на Токмак з Чернігівки, а також шосе з Бердянська на Токмак. Ми зможемо діставати звідти до сухопутного коридору з Бердянська у бік Мелітополя», – пояснив Світан.
Відповідно, окупанти будуть намагатися всіляко завадити українським військам здійснити таку операцію у цьому році. З нашого боку, збереження кордону буде залежати від наявності достатньої кількості боєприпасів.
По суті, це та сама ситуація, яка була й в Авдіївці. Якби у нас була достатня кількість боєприпасів, то ми б не відступили з Авдіївки, зазначив військовий експерт.
Розвідка Великої Британії зафіксувала зростання атак з боку Росії на південному напрямку України, а також спроби російських сил розгубити українські війська.
«Російські сили продовжили і з великою ймовірністю наростили наземні атаки на осі Роботиного на півдні України, яке було відвойоване українськими силами під час контрнаступу влітку 2023 року. З того часу село перебувало на лінії фронту», — констатує огляд Британської розвідки.
У зазначеному районі діяльності російської 58-ї армії та повітряно-десантних військ відзначаються серйозні втрати під час контрнаступу українських сил. Однак зниження оперативних темпів після цього та продовжені зусилля РФ у сфері мобілізації, ймовірно, дозволили російським військам у цьому напрямку відновити свої позиції.
«Російські сили в останні тижні інтенсифікували атаки на кількох ділянках фронту, ймовірно, з метою розтягнути українські сили», – йдеться в огляді.
Захоплення російськими військами Авдіївки є ілюстрацією того, як Росія проводить наступальні операції, що можливо не завжди призводять до значних територіальних успіхів, але все ж вимагають від України відправки військового персоналу та техніки для оборони. Про це йшлося в попередньому звіті Інституту дослідження війни.
«Російські війська досі не продемонстрували спроможності забезпечити значний оперативний успіх або провести швидкий механізований маневр на великих смугах території, і взяття Авдіївки не слід сприймати як демонстрацію цієї спроможності», – пишуть аналітики.
ISW підкреслює різницю між тактичними та оперативними перевагами, які мають велике значення відповідно на тактичному та оперативному рівнях військових дій. Враховуючи це, Інститут зауважує, що з моменту активізації наступу в Авдіївці в жовтні 2023 року російські війська змогли просунутися менше ніж на 10 кілометрів через місто та його околиці, хоча Авдіївка розташована майже за 60 кілометрів від кордону з Донецькою областю.
За оцінками ISW, російським військам потрібно було здійснити «широкомасштабні та компетентні маневри» на пересіченій місцевості, щоб вийти на кордони області менше ніж за рік, пройшовши через більш укріплену територію, щоб досягти району Слов’янська та Краматорська на півночі Донеччини.
«Російські війська не продемонстрували спроможності провести такі маневри ні під Авдіївкою, ні на будь-якій іншій ділянці фронту. Російські наступальні зусилля з взяття Куп’янська могли б змусити українців перейти на лівий берег річки Оскіл, але російські сили в цьому районі протягом місяців залишалися здебільшого на невеликих тактичних позиціях на Куп’янському напрямку», – йдеться в звіті.