В Україні поступово збільшуються вимоги до стажу для виходу на пенсію. З кожним роком все більше 60-річних не зможуть вчасно вийти на заслужений відпочинок. Для тих, хто заробляє за кордоном, займається вихованням дітей або офіційно не працевлаштований, у Пенсійному фонді пропонують два способи придбання стажу.
Як порахувати, скільки треба стажу
Погана новина — вимоги до стажу будуть рости щорічно аж до 2028-го і з часом тільки половина українців зможуть її виконати. Тобто майже кожен другий буде виходити на пенсію в 63 або 65 років. Хороша новина — стаж підвищують поступово і ще є час офіційно влаштуватися на роботу й почати платити внески. Отже, щоб вийти на пенсію, потрібно виконати наступні вимоги (дивіться інфографіку).
Для пенсії у 65 років потрібно щонайменше 15 років стажу (норма не змінюється). З наступного року для пенсії у 63 треба мати від 16 років стажу (до 2028-го щорічно норма буде збільшуватися на 12 місяців), для пенсії у 60 років — від 26 років із наступного року (щорічно, протягом 10 років, норма буде збільшуватися на 12 місяців).
У Міністерстві соціальної політики підрахували, що в 2028-му тільки 55% виконають вимоги щодо стажу. Решта працюватимуть до 63 і 65 років. Тобто кількість українців пенсійного віку, але без пенсій, буде рости з кожним роком.
Популярне: Одружуватися в Україні можна буде лише за однієї умови: в Раді прийняли новий закон
Число тих, хто вийде на пенсію у 65 років, майже не зміниться за 10 років. Якщо цьогорік таких буде 4%, то через 10 років — лише 5%. Пов'язано це з тим, що мінімальні вимоги для отримання пенсії у 65 років не змінюються — досить відпрацювати лише 15 років. У той же час кількість українців, які вийдуть на пенсію "вчасно", скоротиться із 70% до 55%.
Два способи: коли вигідно купувати стаж
Пенсійний фонд продає стаж українцям за двома схемами. Перша — для тих, хто запізнився, пенсійний вік уже на носі, а стажу критично не вистачає. У такому випадку чиновники пропонують заплатити за ті роки, коли українець офіційно не працював. Натомість цей період порахують у стаж. Один місяць коштуватиме 1638 грн (якщо купувати зараз). А от за рік доведеться заплатити 19,6 тис. грн. З огляду на те, що частина українців отримує пенсію до 1,5 тис. грн, не всім вигідно скористатися такою можливістю.
Для прикладу. Наступного року українцеві виповнюється 60 років, але при цьому у нього є лише 24 роки стажу. Щоб вийти на пенсію "вчасно", потрібно мати щонайменше 26 років стажу. Менше, ніж за півроку доопрацювати не вийде, тому є два виходи. Або вийти на пенсію у 63 роки (ті, хто в 2019-му виходять на заслужений відпочинок і мають від 16 до 26 років стажу, отримають пенсію на три роки пізніше).
Або ж один раз купити одразу два роки (24 місяці). За діючої мінімалки вони коштуватимуть 39,3 тис. грн. Вартість місяця обраховується за формулою: 22% помножити на мінімальну зарплату і помножити на два. Тобто, заплативши 39,3 тис., можна буде отримувати пенсію на три роки раніше (у 60 замість 63 років). Правда, якщо зазначену суму розділити, і без пенсії можна буде щомісяця витрачати 1096 грн. Якщо ж пенсія буде значно вищою, є сенс купувати стаж.
Експерт у сфері пенсійного забезпечення Галина Третьякова вважає, що легше цю суму інвестувати і примножити самостійно, замість того, щоб віддавати їх державі. Але трапляються й винятки. Якщо для пенсії у 60 років не вистачає одного-двох місяців, куди вигідніше купити їх. Наприклад, наступного року українцеві виповниться 60. Йому не вистачає два місяці. Якщо не купити стаж, на пенсію можна буде вийти у 63 роки, а якщо заплатити 3276 грн, то отримати виплату можна буде вчасно. Навіть із мінімальною пенсією без урахування підвищення за ці три роки, заплативши трохи більше 3 тис., можна буде отримати більше 54 тис. грн.
Друга схема придбання стажу вигідна тим, хто вчасно задумався про пенсію. Наприклад, українець офіційно не працює (займаєтеся вихованням онуків), 60 років йому виповниться у 2022-му. До цього моменту за законом він повинен мати щонайменше 30 років стажу. Але зараз у нього є тільки 27 років. Щоб напрацювати ще три, потрібно або офіційно працевлаштуватися, або ж подати заяву у Пенсійний фонд про добровільну сплату мінімального внеску — 22% від мінімалки. Нині це 819 грн. Якщо другий член сім'ї заробляє і може покрити такі витрати, не працюючи три, роки, можна платити 22% від мінімальної зарплати і вийти на пенсію вчасно. До того ж, у будь-якому випадку розмір пенсії щонайменше вдвічі перевищуватиме щомісячний внесок на неї.