Кремль намагається використати проросійських діячів у Молдові для дестабілізації молдовської демократії та суспільства. Не виключено, що Кремль навіть намагатиметься розвинути наступ з Придністров’я.
Про це повідомляє Інститут вивчення війни (ISW).
Там зазначають, що можливо таким чином Росія хоче запобігти вступу Молдови до Європейського Союзу або навіть виправдати майбутні гібридні або звичайні операції проти Молдови та України.
Пов’язана з Кремлем губернаторка проросійського молдовського автономного регіону Гагаузія Євгенія Гуцул натякнула на те, що румунські чиновники контролюють молдовський уряд. Це стало останнім із серії нещодавніх спроб Кремля поставити під сумнів суверенітет європейських прозахідних урядів.
Гуцул стверджувала, що молдовська влада може відповісти на відокремлення Гагаузії «гучними, загрозливими заявами» або ввести війська в Гагаузію.
Військові аналітики вважають, що інтерв’ю Гуцул на російському державному телебаченні від 8 квітня, ймовірно, спрямоване на створення умов для виправдання потенційної майбутньої російської агресії проти Молдови перед російськомовною та проросійською аудиторією в Гагаузії, проросійській сепаратистській республіці Придністров’я, інших проросійських регіонах Європи та Центральної Азії, а також в самій Росії.
Кремль, ймовірно, розглядає свої зусилля в Молдові як частину ширшого екзистенційного геополітичного конфлікту Росії із Заходом. Міністерство закордонних справ (МЗС) Росії та офіційні представники МЗС нещодавно натякнули, що західні країни якимось чином керують політикою національної безпеки вірменського уряду, і заявили, що Фінляндія «втратила свою незалежність у прийнятті зовнішньополітичних рішень» після вступу до НАТО.
Ставте лайк, пишіть коментарі та підтримайте нас на платформі Моно — посилання в описі та в шапці профілю
Раніше Кремль вже робив подібні неправдиві заяви про те, що НАТО контролює Україну і використовує Україну для погроз Росії, щоб підірвати український суверенітет і виправдати російське вторгнення в Україну. Кремль, ймовірно, продовжить стверджувати, що різні держави-мішені не є повністю суверенними, щоб встановлювати інформаційні умови для російських гібридних або звичайних операцій проти них.
Варто зауважити, що під час повномасштабної війни агресора Росії проти України ЗСУ не фіксували запусків безпілотників типу Shahed з території окупованого Придністров’я. Проте БПЛА звідти можуть застосовуватися з метою ведення розвідки.
Про це заявила речниця Оперативного командування Південь Наталія Гуменюк.
Зокрема, вона розповіла про те, що на озброєнні у російських окупантів у «ПМР» є безпілотники. Поки вони не застосовувалися, проте ворог може їх задіяти для розвідки.
«У нашій історії та аналітиці таких запусків ми не фіксували. Зокрема, дронів «Шахед» там не було. Безпілотні летальні апарати ворог може використовувати, у тому числі, і з напрямку Придністров’я над, наприклад, державним кордоном, з метою збору даних. Станом на зараз таких випадків ми не фіксували, проте знаємо, що на озброєнні у них є подібне обладнання», — підкреслила Гуменюк.
Щодо українського боку кордону, за словами начальниці Об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони півдня України, його укріплено і надійно охороняють від початку повномасштабного вторгнення РФ.
“Тому що цей сектор небезпеки ми оцінили одразу ж, розуміючи, що звідти можуть іти диверсії різного роду. Тут же було перекрито сполучення з Придністров’ям, де асфальтованими дорогами могла б піти техніка, негайно було обладнано фортифікаційні загородження. Тому тут можна бути спокійними — кордон захищений, надійно охороняється і постійно перебуває під цілодобовим контролем не тільки прикордонних служб, а й Сил оборони загалом”, — поінформувала вона.