На сьогоднішній день, наскільки відомо, жодна силова структура України офіційно не підтвердила, що до атаки безпілотників на акваторію Севастопольської бухти можуть бути причетні Збройні сили України. З іншого боку, Російська Федерація відразу звинуватила в цьому Україну, не надавши при цьому жодних доказів. Але що найцікавіше, окрім України, Росія голослівно звинуватила ще й Великобританію. Таку думку висловив військовий експерт Олександр Коваленко виданню rfi.
Такі бездоказові заяви російської сторони звучать досить давно і регулярно, але сам факт того, що Росія, яка здійснила вторгнення на територію України і розв’язала війну, обурюється тим, що пошкоджено її військові кораблі, елементарно суперечить здоровому глузду.
«Адмірал Макаров», наприклад, обстрілював крилатими ракетами «Калібр» територію України, а мінний тральщик «Іван Голубець» здійснював встановлення морських мін виключно в економічній зоні України в Чорному морі на початку повномасштабного вторгнення, що фактично блокувало судноплавство в цій зоні і спровокувало продовольчу кризу. Це його робить таким самим військовим злочинцем, як і фрегат «Адмірал Макаров».
Хто б не стояв за цією спецоперацією, її було проведено блискуче. Тому що фактично силами невеликої групи малих безекіпажних катерів, а саме такий тип катерів використовувався, було завдано досить істотної шкоди російській флотилії навіть з урахуванням тієї інформації, якою ми володіємо.
Але не слід плутати безпілотний літальний апарат та безекіпажний катер.
Міноборони Росії заявило про незначні ушкодження, які отримав тральщик «Іван Голубець», про ушкодження «Адмірала Макарова» не говориться.
За тією інформацією, яка є, було завдано пошкоджень двом кораблям. Це насамперед фрегат проекту 11356 Р «Адмірал Макаров», який, крім усього іншого, є ще й флагманом, і мінному тральщику проекту 266 М «Аквамарін-М» «Іван Голубець». Причому ушкодження у них досить серйозні – що у першого, що у другого. Вони вимагають ремонту та не можуть використовуватись за своїм функціональним призначенням.
Навіть якщо перевести збитки на фінансову вартість кожного з цих кораблів, це буде неповне усвідомлення втрат. І йдеться не лише про репутаційні втрати.
Справа в тому, що російські верфі на сьогоднішній день не здатні будувати фрегат проекту 11356 Р, тому що після гібридного вторгнення Росії в Україну в 2014 році Україна ввела санкції на постачання газотурбінних установок для цих фрегатів, і по суті в Росії зупинилося виробництво військових кораблів такого типу. Це перший важливий момент, а другий – “Адмірал Макаров” був флагманом Чорноморського флоту. Хоча говорити, що це флот без корабля першого рангу, складно, назвемо це флотилією.
Експерт має на увазі знищення крейсера “Москва”. Він додає, що за останні півроку це другий знищений флагман в одній і тій же флотилії. Для Росії це серйозне приниження репутації, оскільки вона стала першою країною, яка за довгий історичний період втратила два своїх флагмана. Ракетний крейсер “Москва” став першим флагманом флоту, втраченим у війнах та конфліктах за останні сорок років.
«Іван Голубець» – це теж серйозна втрата для російської флотилії, бо це мінний тральщик водотоннажністю до 1000 тонн, будівництво якого неможливе на російських верфях. Цей проект часів Радянського Союзу неможливо відновити. Тральщик “Іван Голубець” був прийнятий на озброєння радянського флоту ще 1973 року. У чорноморській акваторії оперували чотири тральщики такого типу, зараз уже три, тобто завдано досить істотної шкоди.
Ну і, звичайно ж, я б звернув увагу на сам факт, що все це відбувалося в бухті Севастополя – це, мабуть, одне з місць, що найбільше охороняються на території тимчасово окупованого Криму.
Проникнути туди і зробити ряд ударів по військових кораблях – це справжнісінький ляпас службам безпеки Росії. Цей інцидент не менш серйозний, ніж той, що трапився на Кримському мосту.