На минулому тижні в Україні відбулась значна подія, яка буде довго обговорюватися серед українського народу. Президент України Володимир Зеленський прийняв рішення про звільнення головнокомандувача Збройних сил України Валерія Залужного, призначивши на його місце Олександра Сирського.
Генерал-лейтенант у відставці, заступник начальника Генерального штабу (2006-2010 рр). Ігор Романенко розповів про те наскільки логічною була така заміна під час війни та що стало підставою для такого рішення.
Ігор Олександрович стверджує, що має тісні стосунки з Олександром Сирським і їхнє спільне працювання у Генеральному штабі відбувалося ще до початку війни.
«Звільнення генерала Залужного – це дуже важкий і ризикований крок з боку президента Зеленського. Хоча причини для такого рішення очевидні. Про них уже неодноразово говорили вітчизняні та західні аналітики, а саме про те, що 2023 рік виявився невдалим з точки зору бойових дій для вищого військово-політичного керівництва України», – розповідає генерал-лейтенант у відставці Ігор Романенко.
Експерт наголошує, що призначення Олександра Сирського на посаду головнокомандувача може бути пов’язане з зволіканням постачання зброї від західних партнерів і неправильним розподілом наявних ресурсів для минулорічного контрнаступу.
«Наявного ресурсу нам вистачало лише на один напрямок, а його розподілили одразу на три. Бахмутський напрямок, яким спільно займалися верховний головнокомандувач і генерал Сирський, та два напрямки – Бердянський і Мелітопольський, яким займався головком Залужний. На Бахмутському напрямку ворог зосередив резерви, зупинив наш наступ і перейшов у контрнаступ. На Бердянському та Мелітопольському напрямках вдалося подолати першу лінію оборони противника, але не більше того – росіяни за пів року побудували там міцну оборону. А від серпня ще додався Херсонський напрямок, чим ще більше ускладнили ситуацію. Як результат – ніде не досягли успіху. Тому і сталося те, що сталося, незважаючи на величезний авторитет Валерія Залужного», – розповідає Ігор Романенко.
Військовий експерт додає, що стратегічне управління військами має працювати іншим чином.
«Нам не потрібно було розпорошувати наявний ресурс на три напрямки. І варто було діяти злагодженіше. Про це наголошували військові експерти НАТО ще торік влітку. Бо було так: Зеленський віддає накази Сирському і обоє займаються Бахмутським напрямком. А Залужний окремо сконцентрований на Бердянському та Мелітопольському напрямках. І це було не зовсім правильно. На мою думку, все мало працювати за такою схемою: верховний головнокомандувач ставить воєнно-політичне завдання головкому Залужному, а він уже далі дає чіткі завдання командувачу Сухопутних військ та іншим родам військ і Сил оборони. Можливо, тепер, після зміни головкома, буде саме така послідовність дій», – зауважує Ігор Романенко.
Романенко додав, що відсутність концентрації дій на одному напрямку і централізованого ланцюжка управління військами призвела до небажаного наслідку: росіяни змогли зібрати необхідні сили та зупинити контрнаступ на всіх напрямках.
«Тепер Олександру Сирському буде непросто вирівняти ситуацію на фронті. Найсумніше, що ресурсу вже зараз не вистачає на оборону. Росіяни наступають, а ми обороняємося. На жаль, противник хоч і тактично, але просувається вперед. Нам потрібно було не кидати весь ресурс на контрнаступ, а вчасно будувати стратегічну оборону ще в липні 2023 року. Тоді б ресурс у нас ще залишався і просування росіян було б дрібним або його взагалі не було б», – каже Ігор Романенко.
Наостанок військовий експерт нвголосив, що позитивно оцінює наміри створення Сил безпілотних систем. Та додає, що їх потрібно було створювати ще торік. Але краще вже зараз, ніж ніколи.
«В умовах війни кількість безпілотних апаратів лише зростатиме. І не лише для роботи в повітрі, а й на суходолі, на воді та під водою. Взагалі, як представник протиповітряної та протиракетної оборони, можу сказати, що найбільші бойові дії в цьому столітті відбуватимуться саме в повітрі, вони будуть вирішальними», – розповідає Ігор Романенко.