Поки достеменно невідомо, що саме спричинило вибухи на Кримському мосту. Це могли бути різні цікаві засоби.

Про це розповів військовий експерт, льотчик-інструктор та полковник ЗСУ в запасі Роман Світан, підкресливши, що добратися до Кримського моста насправді зовсім непросто.

Росіяни сприймають Кримський міст як одну з “перлин” власної імперії. Тому намагаються всіляко його захистити. Там розбудували ешелоновану протиповітряну оборону, яку складно пробити, але можливо. І вибухи в Криму це чітко демонструють.

«Пробити оборону мосту досить важко, але реально. Ми це бачили минулого року. Цього року теж були влучні відпрацювання по мосту», – зауважив Роман Світан.

Як припустив Світан, тут могли бути різні засоби. Зараз буцімто до Кримського мосту добираються і різні незрозумілі безпілотники, і деякі ракети.

До прикладу, росіяни свого часу активно розповідали, що Україна нібито змогла переробити ракети до С-200 для ударів по наземних цілей. Однак Київ ніколи офіційно не підтверджував таку інформацію

Крім того, окупанти також використовують димові прилади, щоб прикрити міст. Це може допомогти у певних випадках.

«Вони можуть допомогти, якщо в ракети чи безпілотника є оптичне наведення. Якщо вони йдуть під контролем оператора, то дими можуть закрити міст. Але якщо є управління радіонавігаційне чи є головка самонаведення, то димами прикрити майже неможливо. Це ж стосується і систем з використанням ретрансляторів», – зауважив Світан.

Крім того, російські окупанти завдали ракетного удару по території Івано-Франківської області. Внаслідок цього загинув хлопчик 8 років.

За словами військового експерта, у Коломиї дійсно розташований один з аеродромів. При цьому він наголосив, що у нас є декілька десятків аеродромів, на яких можуть бути розосереджені наші літаки.

Крім того, у нас йде поетапний виліт та посадка на різних аеродромах. Роман Світан пояснив, що виліт відбувається з одного, а посадка на зовсім іншому аеродромі. Це все відбувається в режимі “раптових чисел”, що означає – неможливо вирахувати.

«Саме тому росіяни, скоріш за все, били не по Су-24, а, можливо, по групі наших льотчиків, які вже готові рухатися до початку літальної підготовки», – зазначив Роман Світан.

“Це можливо. Навіть, якщо там 5 – 7 чи 10 льотчиків, то “Кинджалів” для цього вони точно б не пожаліли, адже один льотчик дуже дорого коштує. Це дуже велика рідкість. Практично еліта”, – пояснив військовий експерт.

Роман Світан пояснив, основні ракети у Patriot мають дальність до 150 кілометрів. При цьому підрив йде з розкиданням великої кількості вражальних елементів.

Проте ще є такі, як PAC-3 – це маленька ракета, проте швидкість та удар в неї кінетичний. Тобто вона потрапляє в “Кинджал”, “Іскандер”.

У неї дуже велика точність. Адже на дуже великій швидкості ракета виводиться на контакт, тобто з використанням кінетичної енергії.

«У нас зараз достатня кількість модифікацій безпілотників – всі їх бачать. Вони різні щодо керування, методу виходу, бойовій частині, схемі компонування», – підкреслив він.

Військовий експерт повідомив, що усі особливості безпілотників враховуються при бойових задачах:

Якісь безпілотники рухаються на дальність 500 – 700 кілометрів.

Якісь працюють на дальності 50 – 70 кілометрів.

Ті, які можуть нести великий боєзаряд до 100 кілограмів, – працюють по бойових частинах, наприклад, внутрішнього підриву будівель.

А ті, хто несуть до 20 кілограмів, – працюють зовні, наприклад, для підриву паливоприймачів, детонації складів.

“Тобто вибір цілей йде із тактико-технічних даних безпілотників”, – підсумував Роман Світан.