Росія вже звикла до постійної брехні і нехтує навіть тими, кого оголошує своїми друзями і стратегічними партнерами.

Про це заявив постійний представник України при ООН Сергій Кислиця на засіданні Ради Безпеки ООН.

За словами Кислиці, Путіну знадобилося лише 4 дні, щоб порушити ще одне зобов’язання, яке він взяв на себе з лідером КНР у спільній заяві, підписаній 22 березня 2023 року. У документі проголошується, що “всі держави, які володіють ядерною зброєю, повинні утримуватися від розгортання ядерної зброї за межами своїх національних територій”.

Постійний представник України при ООН сказав, що на відміну від Росії, позиція Китаю щодо ядерної зброї є твердою і чіткою. Адже Китай раніше влучно наголосив Росії на тому, що необхідно запобігти розповсюдженню ядерної зброї.

Кислиця нагадав, що Україна є учасницею Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, а також підписала в 1994 році Будапештський меморандум щодо надання гарантій безпеки у зв’язку з приєднанням до цього договору.

Постпред України при ООН підкреслив, що Україна відмовилася від третього за величиною ядерного арсеналу у світі. Однак, за словами Кислиці, одна з держав-гарантів – Росія – не виконала своїх зобов’язань за Будапештським меморандумом і знову демонструє, що сприймає ядерну зброю як інструмент погроз і залякування, а не засіб стримування та запобігання війні.

Особливим цинізмом відзначилися заяви представники Росії. Так, Постпред Росії при ООН Васель Нєбєнзя заявив, що в Європі нібито може бути розміщено 100 – 150 одиниць тактичної ядерної зброї США.

«Через дії США та союзників глобальна архітектура безпеки зазнала серйозної ерозії. Росія реагуватиме на провокаційні та агресивні дії, зокрема, розмішуючи ядерну зброю у Білорусі, що не порушує наших міжнародних зобов’язань”», – наголосив Нєбєнзя.

Що ж, звісно, це “не порушує міжнародних зобов’язань” Росії, адже вона не визнає і не дотримується жодних правил.

Варто зазначити, росія продовжує ядерний шантаж, через що вкрай занепокоєна світова спільнота. В Організації Об’єднаних Націй натякнули, що ймовірність застосування небезпечного атома у рази вища, аніж будь-коли.

Шалена гонка озброєнь та потенційна можливість використання чи то Заходом, чи то СРСР, скажімо, тактичної ядерки, існували фактично до 1991 року – себто до розпаду Союзу та закінчення Холодної війни. Водночас зі заяви заступниці генерального секретаря ООН у справах роззброєння Ідзуми Накаміцу зрозуміло, що ризики атомної катастрофи зараз навіть вищі, аніж у минулому столітті.

Як зазначила посадовиця, світові держави повинні діяти разом, аби зупинити потенційну загрозу. Вона закликала Вашингтон та Москву провести перемовини щодо підписання договору, який буде запобіжником до застосування ядерки.

«Ризик застосування ядерної зброї зараз вищий, чим на піку Холодної війни. Я хочу повторити, держави мають уникати будь-яких дій, які призводять до ескалації. Задля безпеки всіх нас, я закликаю Росію, США та ООН поговорити про повернення до нового договору про ядерну зброю. Ці дії вкрай потрібні для міжнародної стабільності», – сказала Накаміцу.

Важливо наголошувати, що саме Росія на чолі з Путіним є тією державою, яка може натиснути на “червону кнопку” та станеться атомна катастрофа земного масштабу. До речі, не так давно диктатор заявив про передачу Білорусі тактичного ядерного озброєння.