Лідери Японії, США і Південної Кореї домовилися в п’ятницю про зобов’язання швидко консультуватися один з одним для координації своїх відповідей на «провокації» і «загрози» на тлі агресивніших дій Китаю і ескалації войовничості Північної Кореї

Про це повідомило видання Kyodo.

Використовуючи переваги нещодавнього зближення між Японією і Південною Кореєю, лідери оголосили про «нову главу» в їхніх тристоронніх відносинах під час президентської резиденції в Кемп-Девіді під Вашингтоном.

Стало відомо, що прем’єр-міністр Японії Фуміо Кісіда, президент США Джо Байден і президент Південної Кореї Юн Сок Йол домовилися про низку ініціатив, спрямованих на те, щоб зробити їхню основу для співпраці більш міцною і здатною краще реагувати на події, що впливають на їхні колективні інтереси та безпеку.

У спільній заяві, яка отримала назву «Дух Кемп-Девіду», також згадується «небезпечна й агресивна поведінка» Китаю в регіональних водах, хоча раніше офіційні особи, які брали участь у процесі її підготовки, заявляли, що Південна Корея висловила застереження щодо прямої критики Пекіна.

За словами японських чиновників, це перший раз, коли три країни назвали Китай на ім’я в спільній заяві лідерів.

«Ми рішуче виступаємо проти будь-яких односторонніх спроб змінити статус-кво у водах Індо-Тихоокеанського регіону», — йдеться в документі, зазначаючи, що три країни особливо проти мілітаризації відновлених об’єктів у Південнокитайському морі, ризикованого використання суден берегової охорони й морської міліції та примусових заходів.

Зокрема відомо, що ініціативи також передбачають проведення тристороннього саміту щонайменше раз на рік, а також інших зустрічей високопосадовців, регулярне проведення спільних оборонних навчань у різних сферах, запуск механізму раннього попередження про перебої у постачанні ключових промислових товарів, а також тісну співпрацю над новими технологіями, такими як штучний інтелект.

Ці кроки покликані закріпити прогрес, досягнутий Сполученими Штатами та двома їхніми ключовими азійськими союзниками за останні місяці, і вбудувати їхні рамки в архітектуру Індо-Тихоокеанського регіону, заявили посадовці.

Напередодні стало відомо, що президент США Джо Байден готовий зустрітися з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином «без попередніх умов», щоб обговорити денуклеаризацію Корейського півострова

Про це повідомило видання Kyodo.

«Вони не відповіли позитивно на цю пропозицію, але вона все ще на столі. Ми готові сісти за стіл переговорів без попередніх умов», — заявив речник Білого дому з питань національної безпеки Джон Кірбі.

Кірбі зробив цю заяву за день до того, як Байден має провести тристоронній саміт з лідерами Японії та Південної Кореї, на якому головним пунктом порядку денного буде швидкий розвиток ядерного та ракетного потенціалу Північної Кореї.

На відміну від свого попередника Дональда Трампа, який тричі особисто зустрічався з Кімом, адміністрація Байдена намагається досягти прогресу в напрямку денуклеаризації через численні канали за участю офіційних осіб, але не на найвищому рівні.

Пропозиція зустрічі на найвищому рівні, оприлюднена Кірбі без уточнення, коли вона була зроблена, свідчить про те, що адміністрація Байдена активізує зусилля з налагодження контактів з Північною Кореєю.

У зв’язку з цим Міра Рапп-Гупер, старша директорка Ради національної безпеки США у справах Східної Азії, заявила на заході аналітичного центру, що адміністрація докладає особливих зусиль, щоб запросити Північну Корею сісти за стіл переговорів протягом останніх тижнів.

Вона сказала, що такі спроби посилилися після того, як місяць тому американський солдат, дислокований у Південній Кореї, без дозволу перетнув добре озброєний кордон з Північною Кореєю.

Окрім цього, шпигунське агентство Південної Кореї виявило ознаки того, що Північна Корея готується до запуску міжконтинентальної балістичної ракети, який має збігтися з першим в історії самостійним тристороннім самітом.