Згідно з даними, оприлюдненими газетою The Wall Street Journal, запланований контрнаступ України може допомогти відкрити дорогу до переговорів між Києвом та Москвою до кінця 2023 року. Європейські та американські чиновники все частіше закликають до миру, оскільки побоюються, що Захід не зможе підтримувати Україну протягом тривалої війни.
Однак, за даними видання, Китай може стати миротворцем та допомогти в усадженні Росії за стіл переговорів, що стане зрушенням у мисленні представників Заходу, особливо США, які не сприймали ідею залучення Пекіна до мирної ініціативи через його близькість до Москви. Раніше Держсекретар Ентоні Блінкен висловлював неспокій щодо можливості допомоги Пекіна в розрядженні конфлікту.
“Цей підхід ґрунтується на точці зору неможливості жодної зі сторін війни боротися нескінченно. Готовність Пекіна грати роль у міжнародних мирних переговорах має бути перевірена”, — зазначили автори.
Більшість опитаних чиновників WSJ висловлюють сумнів щодо готовності Росії до переговорів про припинення вогню за умов президента Путіна. Проте зацікавленість Сполучених Штатів у переговорах зближує їх з частиною європейських країн, які також прагнуть закінчити повномасштабну війну чи хоча б знизити її інтенсивність. Європейські чиновники та головні представники США в Раді національної безпеки підтримують ідею мирних переговорів, але Держдепартамент та ЦРУ хочуть спостерігати за успіхом контрнаступу ЗСУ перед взяттям на себе дипломатичних ініціатив, повідомляє WSJ.
Високопосадовці в Парижі та Берліні очікують, що Білий дім спробує полегшити переговори після очікуваних успіхів ЗСУ. Мета полягає в тому, щоб Україна повернула собі важливу територію на півдні — це буде успіхом навіть якщо Росія збереже інші окуповані території, додала газета.
Поштовх до переговорів відбувається на тлі побоювань, що західні союзники не зможуть підтримувати Україну, якщо війна зайде у глухий кут. Основна проблема — це постачання боєприпасів, адже західні промислові потужності не в змозі задовольнити власні потреби за підтримки ЗСУ, зазначили кілька офіційних осіб та керівники підприємств ВПК.
Західні лідери повільно наближаються до консенсусу, що припинення великої війни буде найкращим варіантом, сказала колишня співробітниця Ради національної безпеки, працівниця Інституту Брукінгса Фіона Гілл.
Високопосадовці в європейських урядах попереджають про велику кількість втрат військ та техніки в Україні та вказують на те, що населення країни менше ніж 1/3 населення Росії. Країни Балтії, Польща та деякі чиновники у Великій Британії вважають, що Україні необхідно дати час, щоб зробити успішний прогрес, навіть якщо наступ не змінить ситуацію на полі бою.
“Неможливо визначити, як виглядатимуть будь-які переговори, але в Парижі та Берліні заявили про зацікавленість у широко сформульованій угоді про припинення вогню, яка потенційно може залучити Китай до її гарантів”, — кажуть джерела.
Нагадаємо, що президент Чехії Петр Павел 7 травня також заявляв про можливі великі втрати України під час контрнаступу.