Офіс президента готує законопроект про спрощення процедури працевлаштування та звільнення державних службовців.
“Зараз ми напрацювали спільно з Офісом президента законопроект (я сподіваюся, що його буде внесено як першочерговий) щодо того, щоб спростити питання звільнення та найму на держслужбу”.
Так Нефьодов прокоментував можливість звільнення голів низки регіональних митниць.
За його словами, зміни до закону про держслужбу необхідні для оновлення реформованої митної служби. Адже зараз цей закон не дозволяє легко брати на роботу і звільняти співробітників, які у будь-який момент можуть “піти на лікарняний і де-факто перебувати там вічно”.
За словами Нефьодова, до теперішнього часу позбувся посади лише один із керівників митниць, звільнення яких вимагав президент Володимир Зеленський. Це голова Львівської митниці.
Окрім того, Голова Митної служби Максим Нефьодов пояснив, як він розуміє проблему контрабанди цигарок та які способи боротьби із цим явищем бачить.
Контрабанда цигарок – це реальна проблема, і, власне, контрабанда, а не просто митні порушення. Про це голова Державної митної служби Максим Нефьодов заявив у ефірі “Еспресо.TV”.
“Але, тут треба розуміти, що природа цієї контрабанди полягає у шаленій різниці між собівартістю цигарок і між їхньою вартістю, особливо, у Євросоюзі. Тому, навіть якщо будуть ловити кожну другу цигарку – це все одно буде вигідно для контрабандистів”, – пояснив Нефьодов.
За словами Нефьодова, проблема контрабанди цигарок не вирішена ні в Україні, ні у Євросоюзі.
Ну, насправді, у світі ця проблема ніде не вирішена. Включно з розвиненими країнами. Адже тут можна поставити питання: “А, хто ж, власне, утримує цю контрабанду на другому боці кордону в ЄС – з їхньою працюючою правоохоронною системою, чесними судами тощо, – наголосив чиновник.
Голова ДМС навів приклад боротьби з контрабандою, який вважає дієвим.
Мовиться про країни Балтії. Там великі тютюнові компанії платять правоохоронцям і митникам офіційні бонуси за знайдену контрабанду.
Якщо митники зловили контрабанду на 100 тисяч гривень – вони можуть розраховувати на 10%. Це, напевно, досить потужний мотиватор для кращої роботи, – підсумував Нефьодов.