З початку цього року військовослужбовці у різних інтерв’ю почали висловлювати занепокоєння щодо можливості повторної атаки на українську столицю. Вони розглядають різні варіанти наступу, включаючи напад з боку Сумської, Чернігівської областей або з території Білорусі. Сам Андрій Садовий заявляв, що у Львові готуються до можливої ескалації з боку Білорусі. Навіть генерали ЗСУ не виключають найгірший сценарій.

Нагадаємо, що в середині грудня було гостро обговорено можливість наступу на Київ після інтерв’ю головнокомандувача Збройних сил України Валерія Залужного для журналу The Economist. Тоді він повідомив про те, що Росія готує близько 200 тисяч нових солдатів і не має сумнівів, що вони знову направляться до Києва.

Після цього ряд західних ЗМІ з посиланням на розвідку США та Великобританії також повідомили, що російський президент Володимир Путін не відмовляється від ідеї захоплення Харкова або навіть Києва. Зокрема, журналісти Financial Times інформували про це за посиланням на розвідку США, наголошуючи, що кінцева мета Росії залишається незмінною — захоплення України.

Командування Збройних сил України відреагувало на цю інформацію, заспокоївши українців, що наразі вони не спостерігають фактів підготовки до наступу, але обіцяли посилити заходи безпеки.

Однак минулого тижня начальник штабу Азова Богдан Кротевич знову актуалізував цю тему, заявивши, що у 2024 році слід очікувати повторного наступу російських військ на Київ. За його словами, напад може відбутися як із боку Чернігівської та Сумської областей, так і з території Білорусі.

Причому, на думку Кротевича, не виключено вступу білоруської армії у війну на боці Росії.

Майор запасу Національної гвардії України Олексій Гетьман впевнює, що поки невідомо що і як. За його словами, поки не спостерігається навіть підготовки.

«Це можна припускати, але виключно теоретично. Поки що на нашому північному кордоні, біля Сумщини, Чернігівщини та Київщини, немає такого угрупування росіян, яке було б здатне робити якісь наступальні дії. За різними оцінками, там може перебувати до 20 тисяч людей, хоча є й інформація про 5-7 тисяч», – сказав Гетьман в ефірі

Ще однією тривожною новиною є те, що на початку січня Китай доставив вантаж військового призначення до Білорусі, повідомила одна відома моніторингова група.

Наскільки відомо, літак прилітав чотири рази. Що він привіз – ми не знаємо, все це робилося у вкрай секретних обставинах. У 2018 році подібний транспорт привіз легкі бронемашини. Цього разу це теж можуть бути вони. Частина експертів каже про те, що це могли були ракети для «Полонезу», що дуже небезпечно,
– зауважила Ганна Красиліна — Прессекретарка Світлани Тихановської.

Однак не зовсім відомо з цим прилітав цей літак конкретно.

«Однак ми не можемо сказати напевне (чи поставили Білорусі саме ракети). З огляду на те, що Китай дуже серйозно поставився до заяви Байдена про запровадження вторинних санкцій, найімовірніше, не ставив би на карту свої економічні відносини зі США задля невеликого бонусу», – пояснила Красиліна.

Зокрема, 7 лютого великий китайський банк Chouzhou Commercial оголосив про повну зупинку російських транзакцій через вторинні санкції. Це свідчить про те, що Китай діє дуже обережно. Зрештою, поставка військового вантажу до Білорусі можлива за довшим, але безпечнішим маршрутом через Казахстан та Киргизстан. Прямі поставки до Мінська є ризикованими для Пекіна.