Французький президент Емманюель Макрон під час зустрічі з представниками опозиційних політичних партій розкритикував запроваджене у 2008 році обмеження президентських строків.
Про це публічно заявив один із учасників зустрічі, лідер лівої партії «Франція нескорена» Жан-Люк Меланшон, інформацію також підтвердило агентство AFP у двох присутніх співрозмовників.
Зокрема, у середу Макрон і лідери партій провели 12-годинні переговори за закритими дверима, аби обговорити низку важливих тем – Україну, інфляцію, купівельну спроможність та інституційні реформи.
Також під час дискусії, за даними AFP, лідер ультраправої партії «Національне об’єднання» Жордан Барделла запропонував скасувати обмеження на два п’ятирічні президентські строки.
Як пише Меланшон, «Макрон розколовся і сказав: «те, що мене не можуть переобрати – це кляте лайно».
Крім того останнє формулювання підтвердили й співрозмовники AFP, які були присутні на зустрічі. Один із них припустив, що французький президент «просто намагався пожартувати».
У Франції президенти не можуть бути обрані більш ніж на два п’ятирічні терміни, а це означає, що Макрон у 2027 році, коли спливуть його повноваження, стане наймолодшим колишнім президентом країни – йому буде лише 49 років.
Цей викликало питання про те, чи не слабшає влада французького президента вже зараз, оскільки його союзники й прихильники починають замислюватися про майбутнє після 2027-го.
Тим паче, що раніше міністр внутрішніх справ Франції Жеральд Дарманен заявив про ризик перемоги ультраправої опонентки Макрона Марін Ле Пен на наступних виборах президента у 2027 році. Про це він сказав в інтерв’ю газеті La Voix du Nord.
За його словами, через п’ять років перемога Ле Пен на президентських виборах «цілком імовірна».
Як зазначає агентство, Дарманена також називають потенційним кандидатом на виборах президента Франції 2027 року.
«Якщо ми дозволимо значній частині робітничого класу та середнього класу перейти до Марін Ле Пен, клас управлінців не підтримає нас у другому турі», – переконаний глава французького МВС, який поки не сказав, чи балотуватиметься він на виборах 2027 року.
Міністр додав, що «цей аспект суспільства має вирішальне значення», а також «може привести Марін Ле Пен до перемоги у 2027 році, а не питання міграції».
Чинний президент Франції Еммануель Макрон не може балотуватись на виборах 2027 року після двох термінів. Потенційні кандидати з правоцентристського і консервативного табору, включно з Дарманеном, а також міністр фінансів Бруно Ле Мер, вже позиціонують себе як потенційні учасники наступних виборів.
Раніше Ле Пен відкинула звинувачення в її сторону. Зокрема в тому, що кредит у 9,4 мільйона євро, який політсила оформила в російському банку у 2014 році, вплинув на її погляди чи діяльність. Про це Ле Пен заявила на слуханнях із питань іноземного втручання у Національних зборах Франції. Передісторія ж говорить, що у 2014 році Марін Ле Пен отримала кредит у 9 мільйонів євро в «Першому чесько-російському банку». Згодом банк збанкрутував, а борг французьких ультраправих був через посередників викуплений російською державною компанією «Авиазапчасть» і виплачується досі.
Причина, з якої тоді ще «Національний фронт» узяв кредит у російському банку – провал на останніх виборах, у зв’язку з чим у партії виникли проблеми з фінансуванням, заявив колишній однопартієць Ле Пен Жан-Люк Шаффхаузер на слуханнях у травні.
Водночас він, як і сама лідерка французьких ультраправих, заперечує, що кредит призвів до будь-яких політичних зобов’язань перед Росією.
«Я підписую договір про кредит із банком, а не з Владіміром Путіним», – заявила вона на слуханнях.
«Понад те, якби я володіла цією інформацією, мене б це взагалі не хвилювало. Я не згадувала про існування цього кредиту Путіну, коли ми зустрічалися в 2017 році», – додала політикиня.