В Україні з 1 березня всі пенсії перерахують з урахуванням оновленого показника зарплати. В середньому виплати можуть вирости на 12-17%. При цьому частина українців ризикує залишитися без надбавок.

Як і кому перерахують виплати через кілька тижнів.

Головне:

  • пенсії перерахують всім, а надбавка буде залежати від того, як росла зарплата за останні три роки;
  • прибавку можуть не отримати ті українці, які на даний момент отримують мінімалку і по формулі не заробили на виплату вище мінімальної;
  • в квітні перерахунок чекає працюючих пенсіонерів;
  • в умовах обмеженого бюджету розраховувати на значне підвищення не доводиться.

Торкнеться всіх, але пощастить не кожному

Пенсія в Україні вважається від зарплати. Так, у формулі розрахунку фігурують всього три показника: стаж, середня зарплата по країні, власна зарплата. Для прикладу, в минулому році пенсії підвищили приблизно на 9%, а середня зарплата зросла приблизно на 25%. Відповідно, ті пенсіонери, які пізніше вийшли на заслужений відпочинок, при розрахунку мали показники зарплати вище.

Популярне: Можна не платити? Газовики розповіли, що робити з вказаним в нових платіжках боргом

Це призводить до так званого "старіння виплат". Кабінет міністрів в рамках пенсійної реформи ввів автоматичний перерахунок виплат з урахуванням оновлених зарплат. І вже через кілька тижнів, 1 березня, відбудеться обіцяне підвищення.

Нововведення дотягли майже до виборів, так як до цього періоду Пенсійний фонд збирає інформацію про рівень середніх зарплат за минулий рік. Згідно із законом вважають таким чином: обчислюють відсоток середнього зросту заробітної плати за минулі три роки, ділять його навпіл і додають половину від торішньої інфляції. Орієнтовно це може бути близько 12-17%. На такий рівень і зростуть пенсії.

Для прикладу, якщо українець на даний момент отримує 1648 грн, то після перерахунку виплата допомоги додасть 197-300 грн. Раніше вже рахували, хто може претендувати на надбавку в розмірі від 500 грн (ті, хто зараз отримує більше 4,2 тис. грн).

Однак, головна проблема – низька пенсія тих, хто мало заробляв і багато працював, залишається. "Я пам'ятаю про те, що говорять громадяни: все ті, хто багато працював і мав маленькі зарплати – вони отримали маленький перерахунок пенсій. Я це знаю, і повірте, ми кожен день думаємо про те, як знайти додаткові кошти, щоб зробити цей перерахунок . Але перерахунок вперше автоматично буде зроблено 1 березня 2019 для українських пенсіонерів – так, як це передбачено законом", – заявив прем'єр-міністр Володимир Гройсман.

На даний момент близько 2 млн пенсіонерів отримують пенсію на рівні близько мінімальної. А це тисячу чотиреста дев'яносто сім грн. Багато з них по формулі повинні були отримувати навіть меншу за мінімальну виплати, але за законом розмір "дотягли" до мінімального. Наприклад, в минулому році пенсії вважали виходячи із середньої зарплати в 5,3 тис. Грн. Українець, який виходив на заслужений відпочинок з 25 роками стажу і зарплатою близько 6 тис. Грн, міг претендувати на виплату в розмірі всього на рівні 1200 грн. Але насправді йому платили мінімальну пенсію, яка була вище розрахункової.

Цього року такого українцеві розрахунковий розмір пенсії можуть підвищити, наприклад, на 17%. Тоді виплата складе 1404 грн, а платити все одно будуть 1497 грн – мінімалку. Таким чином, перерахунок не відчують на собі ті українці, які через низькі зарплати на даний момент отримують невеликі виплати.

Хто ще отримає надбавку

Крім автоматичної індексації також незабаром перерахують виплати тим пенсіонерам, які продовжили працювати. "Органи Пенсійного фонду щорічно з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим, хто на 1 березня року, в якому провадиться перерахунок, отримали право на його проведення", – пояснюють в ПФУ. Так, якщо стаж розраховували з урахуванням, наприклад, 25 років відпрацьованих років, а до 1 березня "зібрався" ще один відпрацьований рік, у формулі розрахунку виплати повинні підвищити коефіцієнт стажу.

Решті доведеться чекати чергової індексації. Вона, згідно з прийнятим бюджетом, відбудеться в грудні 2019 року і складе 74 грн.

Варто відзначити, що підвищення пенсій в цьому році передбачено і в бюджеті ПФУ. Разом з тим виріс і дефіцит. Тільки в 2019-м на покриття дефіциту направлять з бюджету 167 млрд грн. Це рекордна цифра в історії ПФУ. У Міністерстві соціальної політики заспокоюють: це всього лише "брудний дефіцит". Тобто в нього входять не тільки пораховані за формулою пенсії, але і всі надбавки, "дотяжки" і "особливі права". У будь-якому випадку, зібраних з працюючих коштів катастрофічно не вистачає на виплату пенсій.

І проблема тільки загострюється. Так, ще в минулому році дефіцит становив 150 млрд грн, а в 2017-м – 139 млрд. А з урахуванням обмеженого бюджету, розраховувати на дійсно високі пенсії не доводиться.