Ситуація на фронті стає критичною, зокрема у зв’язку з недостатнім балансом сил в озброєннях та постачанні боєприпасів.
Країни НАТО обіцяли надавати Україні 200 тисяч снарядів щороку. Проте, висловлюються занепокоєння, що Північна Корея може швидко надати Росії мільйони снарядів всього за тиждень.
За словами Андрія Крамарова, військового експерта та офіцера резерву ЗСУ, українська дипломатія зараз повинна пояснити нашим партнерам, що Україні потрібні масштабні поставки снарядів, а також розгортання та масштабування виробництва для забезпечення необхідних обсягів.
«Можете запитати в солдатів, який зараз ліміт використання тих самих 155-міліметрових снарядів на лінії фронту. Тільки ідіот, вибачте, може сказати, що дефіцит снарядів можна компенсувати за допомогою FPV-дронів. FPV-дрони і 155-міліметровий снаряд – це абсолютно різна номенклатура озброєнь. Вони не можуть компенсувати один одного, вони доповнюють один одного», — зазначив Крамаров.
За його словами, наразі із цим виникають великі проблеми. Особливі турбулентності викликають політичні процеси у США, оскільки американці були найбільшими постачальниками озброєнь з арсеналу НАТО.
«Це дуже круто, що весь світ побачив, що російський танк Т-90М можна знищити з БМП Bradley, але якщо у БМП Bradley елементарно немає набоїв для гармати, то вона стає трофеєм в російському військовому музеї», — пояснив він.
За його словами, ситуація зараз «дуже критична». Іноді командири вимушені розв’язувати питання відступу особового складу через відсутність боєприпасів.
«Я знаю ситуацію в тому ж Крохмальному, про яку зараз багато говорять. Мій колишній підлеглий зараз там командир роти. Вони тримали Крохмальне і відійшли з нього елементарно через те, що не було боєприпасів. Командир роти особисто перебував у цьому селищі, командував своїми підлеглими, в нього було шість загиблих. Він розповідав мені: «Ми зробили останній постріл з гранатомету, і я зрозумів, що далі утримувати позицію ми просто фізично не можемо. Інакше я просто покладу роту». І він відійшов. До речі, після того, буквально за 24 години, 25-бригада, штурмовики зайшли в Крохмальне, перебили там росіян – і тепер цей населений пункт знов умовно сіра зона», — зазначив він.
У звіті Інституту з вивчення війни (ISW) від 21 січня говориться, що російські окупанти продовжують просуватися вздовж лінії Куп’янськ-Сватове-Кремінна і захопили село Крохмальне, розташоване за 20 км на північний захід від Сватового.
Раніше Фітьо завірив, що захоплення окупантами населеного пункту Крохмальне на Харківщині не становить загрози для сусідніх підрозділів.
«Крохмальне — це населений пункт, у якому до широкомасштабної війни проживало 45 осіб, це, мабуть, 5 будинків. І ці будинки були зруйновані окупантами. Наша основна мета — уберегти життя українських захисників, їхні позиції були переміщені на підготовлені до цього часу запасні позиції, де вони зараз тримають оборону. Якихось загроз для сусідніх підрозділів це не несе. І я думаю, що те, що відбулось, це тимчасове явище, тому що лінія фронту щоденно зміщується», — сказав він.
Додатково, Фітьо відзначив, що Крохмальне раніше перебувало під окупацією, і під час Харківського наступу вдалося його визволити.
Фітьо також висловив переконання, що перед майбутніми виборами у Російській Федерації окупанти намагаються отримати хоч якісь «перемоги», окупуючи частини території, такі як Крохмальне.
«Вони це подавали як супервелику перемогу, хоча вони вже, напевно, шкодують, що туди зайшли, тому що наші захисники з вигідніших рубежів завдають їм дуже серйозних втрат, ми бачимо це саме за цифрами втрат в особовому складі», — сказав Фітьо.
Він також повідомив, що за перші 20 днів січня в зоні відповідальності оперативно-стратегічного угрупування військ «Хортиця» (від Куп’янська Харківської області до Нью-Йорка на Донеччині) було знищено 120 ворожих танків, 218 броньованих машин, 178 гармат і мінометів різних калібрів, а також вбито чи поранено 7055 окупантів.