Генсек НАТО Єнс Столтенберг вважає передчасним робити висновки про те, які наслідки для безпеки Альянсу матиме перебування у білорусі ватажка ПВК “Вагнер” Євгенія Пригожина та його військ.

Про це генсек сказав на пресконференції у вівторок в Гаазі спільно з лідерами кількох держав Альянсу.

“Я вважаю, що ще занадто рано робити остаточні судження про наслідки того, що Пригожин переїхав до Білорусі, і що, швидше за все, частина його сил також буде розміщена в Білорусі. Ще рано говорити”, – сказав Столтенберг.

Проте він запевнив, що Альянс буде контролювати та гарантувати, що “ми завжди готові захищати кожного члена НАТО, а особливо тих членів Альянсу, які є прикордонними країнами з Білоруссю”.

Столтенберг додав, що НАТО уважно стежить за розвитком подій.

“Ми вже підвищили готовність, підготовленість і військову присутність у східній частині Альянсу. Ми ухвалюватимемо подальші рішення щодо подальшого зміцнення нашої колективної оборони за допомогою більшої кількості сил високої готовності та більших можливостей для забезпечення надійного стримування та оборони для всього Альянсу.

Ми ухвалимо ці рішення на майбутньому саміті НАТО буквально за кілька днів”, – додав генсек НАТО.

Міністри закордонних справ двох країн Балтії у вівторок закликали НАТО зміцнити свої східні кордони у відповідь на дислокацію бойовиків приватної військової компанії “Вагнер” в Білорусі.

Білорусь межує з трьома країнами-членами НАТО – Латвією, Литвою і Польщею. Президент останньої, Анджей Дуда, раніше заявив, що передислокація групи Вагнера до Білорусі є дуже негативним сигналом для його країни.

Президент Білорусі Олександр Лукашенко може використовувати розміщення російської тактичної ядерної зброї у Білорусі в поєднанні з новою присутністю групи Вагнера, щоб довести, що Білорусь здатна захищати себе незалежно від Росії.

Як повідомляється в новому звіті Американського Інституту вивчення війни (ISW), Лукашенко може використовувати ПВК “Вагнер” в Білорусі, щоб створити собі “простір для маневру” і врівноважити спроби Кремля поглинути Білорусь через союзну державу.

Аналітики вважають, що Лукашенко втрутився в конфлікт Пригожина і Путіна в якості посередника, щоб продемонструвати, свою здатність успішно і незалежно діяти в російській політиці.

“Хвастощі Лукашенка своєю здатністю маніпулювати впливовими фігурами в найближчому оточенні Путіна принизливі для Путіна, незалежно від того, правда це чи ні. Той факт, що Путін не заперечував виклад подій Лукашенка і фактично публічно подякував Лукашенку, ще більш принизливий”, – зазначають в ISW.

Також аналітики відзначають, що Лукашенко може спробувати використовувати групу Вагнера в Білорусі, щоб зменшити структурну залежність білоруської армії від російських збройних сил.

“Криза стабільності нового російського режиму може надати Мінську нові можливості”, – зазначають в ISW.

Крім того, той факт, що Білорусь раніше отримала невстановлену кількість російської ядерної зброї — розвиток подій, який Лукашенко також може використовувати, щоб врівноважити кампанію Кремля з поглинання Білорусі через союзну державу.

Відзначається також, що 27 червня Лукашенко підтвердив отримання російської ядерної зброї і натякнув, що Білорусь застосує ядерну зброю, якщо ворожа держава нападе на Білорусь.

“Цей розвиток подій більш цікавий тим, що Лукашенко може використовувати розміщення ядерної зброї в Білорусі проти Росії, ніж будь-яку загрозу для НАТО або України”, – зазначають аналітики.

“Триваюча силова гра Путіна, Лукашенка і Пригожина ще не завершена і матиме короткострокові і довгострокові наслідки, які можуть принести користь Україні”, – резюмують в ISW.