Про це повідомив нардеп БПП Віталій Гудзенко, передає Корупція.Інфо
У рамках роботи комітету з питань податкової та митної політики депутати ВРУ дійшли висновку, що збільшення акцизів на алкоголь практично не збільшує надходження до держбюджету.
З 9 вересня в Україні зросли мінімальні ціни на алкоголь. Горілка і лікеро-горілчані вироби подорожчали на 14-19,41%, віскі, ром і джин – на 6,5-6,6%, коньяк (бренді) – на 12,3-29,1% і вина – на 7,1-13,3%. Тепер пляшка горілки 0,5 л не може коштувати менше 79,55 грн.
Воднчас за 7 місяців 2017 року офіційне виробництво горілок і горілок особливих зменшилося на 20% порівняно зі звітним періодом 2016 р.
За словами Віталія Гудзенка, комітетом було проведено аналіз підвищення ставок акцизного податку з 2011 по 2017 роки та його вплив на обсяги виробництва.
За даними комітету, які навів народний депутат, всього за 6 років акцизи на алкоголь зросли на 300%. При цьому раніше підвищення були поступовими, але останніми трьома роками (2014-2017) ставки зросли на 110% – з 56,42 грн до 126,96 грн за літр спирту
"Логічно було б очікувати такого ж різкого зростання надходжень до бюджету країни, але у сфері алкогольних акцизів проста математика не працює. Хочу зауважити, що виробники алкогольних напоїв та профільні асоціації неодноразово публічно заявляли, що при зростанні ставок поповнення бюджету не відбувається", – коментує Віталій Гудзенко.
Також, за словами депутата, в комітеті звернули увагу на той факт, що, за даними Державної фіскальної служби – сплата акцизного податку виробниками горілки протягом останніх п'яти років становить близько 5-5,5 млрд грн у рік незалежно від підвищення ставок акцизного податку. Тобто акцизи зросли вдвічі, а збори залишилися такими ж, як і 5 років тому.
Водночас, зазначає Віталій Гудзенко, зростає "тіньовий сектор". Це, за даними комітету, підтверджується скороченням обсягів легального виробництва горілки, а також невтішною статистикою МОЗ – з 2011 року жертвами отруєнь алкоголем стали понад 50 000 осіб. Регулярні перевірки податковою міліцією в 90% випадків фіксують порушення в обіг алкоголю. За даними ДФС, при перевірці 42 тис. точок продажу алкоголю понад 38 тис. працюють, порушуючи законодавство
Крім того, щорічно легальний ринок алкоголю зменшується, проте зростає кількість виробників. Як зазначають члени комітету, згідно з офіційною статистикою, в 2017 видано 299 ліцензій на виробництво алкоголю (вартість ліцензії 500 тис. грн). Це свідчить про те, що на напівлегальних заводах розливають сурогат.
Гудзенко також наводить дані, що в 2011 році в Україні офіційно вироблялося 33 млн дал горілки і лікеро-горілчаної продукції, в минулому році ця цифра зменшилася майже вдвічі і склала близько 16 млн дал.
"Це означає, що більше половини алкогольного ринку знаходиться в тіні, там же в тіні знаходяться ще 5,5 млрд грн податкових недонадходжень", – зазначає він.
Віталій Гудзенко висловив упевненість, що в нинішніх умовах необхідно переглянути наявні ставки акцизу і посилити боротьбу з нелегальним обігом алкоголю, ліквідація якого здатна подвоїти надходження від акцизного збору вдвічі. За його словами, зменшення акцизного збору дозволить оздоровити ринок, а компенсатором для державного бюджету повинна стати боротьба з тіньовим ринком
"За наявної неефективної політики постійного підвищення ставок акцизного збору нелегальний ринок, а разом з ним кількість отруєнь від сурогату будуть продовжувати збільшуватися", – зазначив депутат.