Медична реформа з 2019 року офіційно дозволяє брати медустановам з пацієнтів гроші: і це не благодійні внески.
За заявою Уляни Супрун, яка в Україні виконує обов’язки міністра охорони здоров’я, з липня місяця 2019 року ряд послуг стане платним, і це неминуче. Про це в. о. міністра повідомила на своїй сторінці в Facebook.
До даного нововведення безпосередньо прив’язана декларація з лікарем, яку українці повинні укласти до 2019 року. Крім того Супрун роз’яснила, що ліміт пацієнтів для лікаря вибирає виключно сам лікар. За її словами даний дозвіл має під собою документальну основу від постанови Кабміну України.
“У 2019 році сімейні лікарі, терапевти та педіатри зможуть укладати декларації з більшим числом пацієнтів, ніж рекомендована кількість. Відповідний проект Постанови Кабінету Міністрів України вже пройшов громадське обговорення та готується до розгляду Урядом. Лікарі первинної ланки зможуть набирати додатково ще половину від встановленого ліміту, якщо має можливість і ресурси надати їм необхідну допомогу. Тобто сімейний лікар зможе набрати додаткових 900 пацієнтів, терапевт — 1000 пацієнтів, а педіатр — 450”, -пише на своїй сторінці Уляна Супрун.
В. О. голови Моз підкреслює, що норму по кількості пацієнтів для себе встановлює особисто кожен лікар:
“Але рішення про укладання декларацій понад норми — це особистий вибір лікаря. МОЗ України лише надає таку можливість першою чергою медичним закладам у сільській місцевості, де є така необхідність”.
Також Супрун роз’яснила, що при нестачі медкадров відповідальність прямо лягає на місцеву владу, яка є «власником медичних установ і повинна забезпечити рівний доступ до медичної допомоги для всіх жителів».
За її словами саме місцева влада повинна зробити якісний та рівний доступ всіх жителів територіального округу до отримання медичної допомоги.
«Місцева влада має забезпечити належну кількість лікарів первинної медичної допомоги, оскільки саме вона є власником медичних закладів та має забезпечити рівний доступ до медичної допомоги для всіх мешканців. Місцева влада може оголосити конкурс на посаду сімейного лікаря в своєму місті або селищі. Забезпечити йому комфортні умови праці та життя. А НСЗУ Національна служба здоров’я України забезпечить достатнє фінансування для встановлення достойних заробітних плат для медиків, що надають первинну медичну допомогу”, – підкреслює Супрун.
Що стосується вузькопрофільних фахівців, то в 2019 році відвідування їх буде здійснюватися за новими правилами.
Популярне: Від 200 гривень і вище: Вже з 1 грудня на українців чекає нове подорожчання
Безкоштовними такі відвідування будуть тільки при направленні сімейного лікаря і по ряду нормативів.
“З другої половини 2019 року за медичні послуги в поліклініках почне платити Національна служба здоров‘я. Тоді без направлення сімейного лікаря медичні послуги у закладах, які отримують оплати від Нацслужби здоров’я, будуть для пацієнтів платними. Звернення без направлень будуть оплачуватися НСЗУ тільки у чітко визначеному переліку випадків.», – дає пояснення В. О. міністра охорони Здоров’я України.
Крім того Уляна Супрун зазначила, що в Україні почне діяти нова програма «Безкоштовна діагностика». До даної програми зможуть долучитися різні поліклінічні підрозділи: починаючи від приватних, закінчуючи прибольничных.
“У програму ввійдуть понад 50 медичних послуг — аналізів, інструментальних досліджень (рентгени, УЗД та інші) і послуг вузькопрофільних спеціалістів. Ці медичні послуги на 100% оплатить Національна служба здоров’я. Послуги можна буде безоплатно отримати тільки за направленням сімейного лікаря, терапевта, педіатра. Пацієнт може сам обрати медзаклад, у якому отримуватиме медичні послуги програми «Безкоштовна діагностика». Головна умова — цей заклад має бути приєднаний до програми”, – розповіла Уляна Супрун.