Очільник Генштабу Збройних сил Чехії генерал Карел Ржехка закликав громадськість підготуватися до “поганого сценарію” контрнаступу України.
Про це Ржехка сказав в інтерв’ю BILD.
Чеський генерал уточнив, що саме має на увазі під “поганим сценарієм”.
“Особисто я вважаю, що ми повинні готуватися і до поганого сценарію – довгої війни”, – зазначив він.
“Результат війни залежить не тільки від танків і бронетранспортерів. Тут занадто багато невідомих”, – каже він.
На думку очільника чеського Генштабу, можливо, країнам Заходу доведеться ще довгі роки постачати Україні зброю.
“Росіяни вважають, що час на їхньому боці. Ми повинні показати, що вони помиляються”, – наголосив він.
Ржехка уточнив, що Чехія вже поставила Україні понад 250 радянських танків, БМП і вертольотів.
Генерал закликав західних політиків готувати суспільство до того, що війна може тривати роками. Це стосується не тільки оборонної, а й, наприклад, економічної сфери.
“Не менш важлива наша готовність підтримувати Україну і на інших фронтах: морально, дипломатично, фінансово і в інших сферах, таких як освіта, культура, будівництво тощо”, – підсумував Карел Ржехка.
Тим часом ексдиректор ЦРУ генерал Девід Петреус впевнений в успіху контрнаступу ЗСУ.
«Українська армія досягне успіху в контрнаступі, оскільки вона активно створює нові бригади й отримує західне озброєння. Натомість російська армія зазнає величезних втрат і страждає від неможливості переоснаститися.» Про це сказав Девід Петреус 26 травня під час Київського безпекового форуму.
“Зараз війна – в перехідному періоді. Зимовий наступ Росії не досяг своєї мети, вони хотіли захопити всю територію Донецької та Луганської областей. Їм вдалося захопити лише частину Бахмута. Зараз вони втрачають там фланги. І їхня оборона досить слабка”, – зазначив генерал.
Він нагадав, що перед цим росіяни зазнали військових невдач під Києвом, Харковом і Херсоном.
“Росіяни досягли лише досить скромних цілей, які ставили перед собою на цю зиму. Натомість українське військо формує додаткові бригади, як мінімум шість бронетанкових бригад створили. Я думаю, що українське військо досягне успіху [в контрнаступі]”, – сказав Петреус.
Таку свою думку генерал багато в чому ґрунтує на поганому стані російської армії.
“Вони вже 14–15 місяців у війні, зазнали величезних втрат, не мали нормальної можливості переоснаститися, а так не можна забезпечити цілісну дисципліновану військову силу”, – сказав він.
Водночас ЗСУ мають сучасне озброєння, добре дисципліновані та мають ефективне командування й управління, додав Петреус.
Також зазначимо, що несприятлива волога погода, яку керівництво України називало однією з причин затримки очікуваного контрнаступу, змінюється посухою на півдні, створюючи майже оптимальні для контратак умови, пише The Washington Post з посиланням на дослідників та військових експертів.
Квітень був “надзвичайно вологим місяцем” в Україні, кажуть дослідники глобальних погодних умов. Про вищу, аніж зазвичай, вологість, неодноразово казав і голова Міноборони України Олексій Резніков.
Після вологого квітня травень був напрочуд сухим, температура часто була вище за 20 градусів тепла.
Бен Ходжес, колишній командувач армії США в Європі, сказав, що наземні умови, безумовно, є одним із факторів, який Україна братиме до уваги при плануванні нових наступальних операцій. Водночас він наголосив, що є й інші. Крім того, чи “достатньо сухо, щоб можна було рухатися сотням важких гусеничних броньованих машин і сотням машин підтримки”, українські сили також враховують, “чи достатньо заплуталися російські командири щодо часу, методу та місця атак”, зазначає Ходжес.
Дослідники акцентують, що наразі найнижча вологість ґрунту – у Запорізькій та Херсонській областях, у деяких районах зараз навіть посуха. Саме Запорізька область, зокрема, Мелітополь, як очікують експерти, буде в центрі уваги українських військових під час контрнаступу. Просування на південь може дозволити Україні зруйнувати “сухопутний міст” між материковою Росією та незаконно окупованим Кримом. Відтак життєво важливі логістичні лінії постачання ворога. що ведуть до півострова, будуть перерізані, а українські війська отримають ліпші позиції для подальших наступів.