МЗС Британії викликало російського посла Андрія Келина. Причиною тому став вирок московського суду опозиціонеру Володимиру , який має, зокрема, і громадянство Великобританії.

Про це написали на сайті британського уряду.

“Велика Британія викликала російського посла після політично вмотивованого засудження та вироку в московському суді Володимиру Кара-Мурзі, який має громадянство Великобританії та Росії”, – йдеться в заяві.

Як пояснили у відомстві, це дає зрозуміти, що Велика Британія вважає засудження Кара-Мурзи таким, що суперечить міжнародним зобов’язанням Росії щодо прав людини, включаючи право на справедливий суд.

Вказано, що Великобританія вже наклала санкції на суддю, який головував на судовому процесі, за причетність до порушень прав людини та розгляне подальші заходи щодо притягнення до відповідальності осіб, причетних до затримання та жорстокого поводження з Володимиром Кара-Мурзою.

Що відомо про справу
Сьогодні 17 квітня Московський міський суд виніс вирок у справі політика Володимира Кара-Мурзи. Опозиціонера засудили до 25 років позбавлення волі у колонії суворого режиму.

Як повідомляє видання “Медіазона”, справу розглядали у закритому режимі. Журналісти не змогли почути останнього слова політика.

Зазначається, що 25 років ув’язнення були присуджені за сукупністю термінів покарання за трьома статтями Кримінального кодексу РФ: сім років у справі про “воєнні фейки”, три роки за участь у діяльності “небажаної” організації і 18 років у справі про державну зраду.

Володимир Кара-Мурза є опозиційним політиком, журналістом і правозахисником у Росії.

Раніше його вже двічі намагалися отруїти, Кара-Мурза був заарештований і ув’язнений російським режимом у квітні 2022 року.

Разом з тим московський суд призначив Кара-Мурзі штраф у розмірі 400 тисяч рублів і заборонив займатися журналістською діяльністю протягом семи років після звільнення.

В основу звинувачень лягли виступ політика у Палаті представників Аризони та участь у круглому столі у Сахарівському центрі. “Державну зраду” Кара-Мурзи побачили у виступах у Лісабоні, Осло та Вашингтоні.

Уряди та правозахисні організації по всьому світу закликали до звільнення Кара-Мурзи. У січні 2022 року Державний департамент США розпочав кампанію “Без справедливого приводу”, яка закликає до звільнення Кара-Мурзи та інших політичних в’язнів у всьому світі. У травні 2022 року Amnesty International визнала Кара-Мурзу в’язнем сумління.

У березні 2023 року Мінфін США запровадив санкції проти російських посадовців, причетних до ув’язнення опозиціонера Володимира Кара-Мурзи.

“Сенатор США Джон Маккейн назвав Кара-Мурзу “одним з найбільш пристрасних і ефективних прихильників ухвалення “закону Магнітського”. Сергій Магнітський був адвокатом і аудитором, який викрив масштабну схему податкового шахрайства російських чиновників, після чого був заарештований і утримувався під вартою російською владою, піддавався фізичному насильству і психологічному тиску і помер у слідчому ізоляторі в Москві”, — відзначили тоді у Мінфіні США.

Вирок опозиціонеру Кара-Мурзі засудили зокрема в організації з прав людини UN Watch.

“Російського опозиційного політика Володимира Кара-Мурзу щойно визнали винним у державній зраді та засудили до 25 років ув’язнення за виступ проти війни Росії проти України. Ми закликаємо Раду ООН з прав людини зібратися на екстрену сесію, щоб засудити це неподобство”, — написав у Twitter виконавчий директор організації Гігель Нойєр.

Суд над опозиціонером засудили і в Норвегії.

“Рішуче засуджуємо політично вмотивований вирок російському опозиційному діячеві, журналісту і правозахиснику Володимиру Кара-Мурзі, засудженому до 25 років позбавлення волі.Глибоко тривожний і суворий вирок. Ми закликаємо до негайного і безумовного звільнення всіх політичних в’язнів у Росії”, — наголосили у дипломатичному відомстві країни.

“Володимир Кара-Мурза, журналіст і активіст, лауреат Премії Вацлава Гавела з прав людини 2022 року, був засуджений сьогодні на черговому огидному політичному процесі в Росії. Йому дали 25 років лише за те, що він розповів правду про війну Росії проти України та жахливі умови в Росії. Я підтримую Кара-Мурзу”, — написав у Twitter своєю чергою міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський.