Знову закликав Європейський Союз визнати Росію державою-спонсором тероризму закликав у неділю міністр закордонних справ Латвії Едгарс Рінкевичс. Він пояснив в інтерв’ю Politico це тим, що її дії багато в чому нагадують “Ісламську державу”.

“Ми бачимо всю жорстокість російських сил, які насправді багато в чому нагадують ІДІЛ, яку ми завжди називали терористичною організацією. Назвімо речі своїми іменами”, – пояснив він.

За словами Рінкевича, Європа має подвоїти зусилля з ізоляції Росії – конфіскувати російські державні активи та обмежити видачу віз для росіян, а також посилити підтримку й військову допомогу України.

“Ми ж засуджуємо такі країни, як Іран, а Росія нічим не відрізняється”, – підсумував він.

Після ухвалення в Сенаті США необов’язкової резолюції про визнання Росії державою-спонсором тероризму аналогічний законопроєкт до Палати представників подала група з п’яти конгресменів від Демократичної та Республіканської партій. Законопроєкт, внесений до Палати представників США групою на чолі з демократом Тедом Лью, передбачає, що з моменту його ухвалення Російська Федерація “вважатиметься такою, що є визнаною країною чи урядом, що неодноразово надавала підтримку актам міжнародного тероризму”.

Зазначається, що на такий крок конгресмени пішли після “низки спроб” закликати Державний департамент проголосити Росію спонсором тероризму. Як повідомлялося, Сенат США у середу одноголосно схвалив резолюцію, яка закликає держсекретаря Ентоні Блінкена оголосити Росію державою-спонсором тероризму за її дії в Чечні, Грузії, Сирії та Україні.

“Сполучені Штати повинні використати всі наявні інструменти, щоб зупинити насильницьку агресію Росії в Україні… Спираючись на санкційні повноваження, надані Конгресом, законопроєкт ще більше ізолюватиме Росію та завдасть більших економічних наслідків режиму Путіна”, – заявив Тед Лью.

Співавтор документа, конгресмен від Республіканської партії Адам Кізінгер вважає, що його ухвалення “відріже владу (Путіна) і його друзів від цивілізованого світу та навішуємо на Росію ярлика світового ізгоя – такого як Куба, Сирія, Північна Корея та Іран”. Визнання країни державою-спонсором тероризму передбачає низку обмежень: від економічних санкцій проти держав-партнерів РФ до замороження державних активів та експорту в Росію. А проте, офіційні особи США раніше вказували, що нинішні санкції проти Москви по суті відповідають оголошенню Росії спонсором тероризму.

Нещодавно радник керівника Офісу президента Олексій Арестович в ефірі з російським правозахисником Марком Фейгіном заявив, що обстріл колонії у тимчасово окупованій Оленівці на Донеччині (29 липня російські війська навмисно це зробили, вбивши понад 50 і поранивши понад 100 українських військовополонених) це початок третьої фази. 
Однак колишній працівник СБУ та консультант Комітету Верховної Ради з питань національної оборони безпеки Іван Ступак висловив думку виданню Коментарі, що не погоджується з тезою Олексія Арестовича у контексті фазовості війни.

“Умисне та цілеспрямоване вбивство наших військових у Оленівці не є фазою війни. У російській пропаганді полк “Азов” – це квінтесенція зла та фашизму в їхньому збоченому розумінні. І вони намагаються знищити його будь-якими доступними способами. З першого дня полону захисників Маріуполя (бійців полку “Азов”, прикордонників, співробітників Нацполіції) було зрозуміло, що далеко не всіх пустять на обмін. Надто сильно їх ненавидять у керівництві РФ”, – наголошує Іван Ступак.

На його думку, для захисників Маріуполя готували сценарій, за яким інсценований суд у так званій “ДНР” мав визнати їх винними у всіх найстрашніших гріхах. Частину – засудити до вищої міри покарання, інших до відбування тривалих тюремних термінів. Таким чином, зазначає Іван Ступак, окупаційна “влада” псевдореспубліки з самого початку хотіла надати цій розправі видимості хоч якоїсь законності. Але останні великі невдачі на фронтах та активне постачання європейського озброєння кардинально змінили плани росіян, вважає експерт.

На даний момент, пояснює він, окупанти намагаються такими нелюдськими діями досягти двох цілей: 1. Залякати наших військових, цивільних та політиків з метою змусити припинити опір і змусити капітулювати на російських умовах. 2. Спровокувати розправи у відповідь з боку українських військових щодо російських військовополонених. Надалі такі “звірства” наших військових російська пропаганда активно поширюватиме в ЄС та США для надання сили різноманітним проросійським правозахисним та пацифістським рухам – з метою зупинити постачання Україні озброєння та надання фінансової допомоги, припускає Іван Ступак.