За даними джерел Телеграм-каналу Вертикаль, на Банковій, учора під час розмови Байдена та Зеленського, зокрема, звучала тема можливих нових санкцій проти Коломойського, на додачу до тих, що були введені в березні 2021 року.
Коломойський «підім’яв під себе» надто великий сегмент економіки України, тому проти цього олігарха Держдеп із Банковою вважають за краще діяти поступово, крок за кроком.
Учора, наприклад, «Схеми» опублікували розслідування, що люди Коломойського влаштували ферму для майнінгу криптовалют на Запорізькому феросплавному заводі.
І щоб живити цю криптоферму, люди Коломойського «схематозять» на постачанні електроенергії.
Розслідування «Схем» – це «сигнал» Коломойському від американців, що вони будуть бити по всіх його чутливих точках, заодно натякаючи, що на нього чекає доля російського олігарха Дерипаски. Той просто теж через санкції США був змушений переробити свої заводи до ферми з майнінгу криптовалют.
Водночас наша влада також отримала дані, куди потрібно робити насамперед. Схоже, що час паразитування Коломойського на енергосекторі України закінчується безповоротно.
Своєю чергою у коментарі «Схемам» т.в.о. президента НАЕК «Енергоатом» Петро Котін зазначив:
«Там нічого такого, про що ви зараз натякаєте, не було. Там все було зроблено так, як потрібно було зробити. Ми – найбільший постачальник в Україні. Звичайно, ми продаємо великими лотами. Там дуже багато факторів, насправді, було. Я не хочу ні захищати, ні… Будуть висновки відповідних органів».
За даними співрозмовників «Схем», напередодні аукціонів з продажу електроенергії структурам з орбіти Ігоря Коломойського представників неформальної бізнес-групи «Приват» також неодноразово бачили в «Енергоатомі».
За даними журналістів, якщо взяти все завезене з Грузії та Китаю обладнання, ввімкнути його цілодобово на всю потужність, то це може принести запорізькому заводу близько 80 біткоїнів на місяць. А це понад 4 мільйони доларів.
На запитання «Схем», чому на заводі вирішили облаштувати криптоферму, керівник ЗЗФ Павло Кравченко заявив:
«Щоб мати можливість заробляти гроші. Мати прибуток тоді, коли в мене немає реалізації основної нашої продукції (Цей завод – один із найбільших у Європі виробників феросплавів (сплавів заліза з різними хімічними елементами), які використовуються в різних сферах металургії – прим.ред.). Це як запасний варіант, тому що той період, що ми пережили, коли то один цех не працює, то інший, то ми можемо продати, то ми не можемо продати…»
І додав: «Ми якось її (криптоферму – прим.ред.) встановили, але ми ще не маємо можливості її запустити, тому що обладнання треба підготувати, щоб воно працювало».
На уточнення щодо дешевої електроенергії, Кравченко відповів: «У нас її немає».
Водночас журналісти наводять дані від джерел у податковій службі – за якою ціною завод купував електроенергію цьогоріч, головно через трейдера з орбіти Коломойського. Наприклад, з січня по червень – трохи більше ніж за 1 гривню за одну кВт-годину. У жовтні – близько 2 гривень за 1 кВт-годину.
З проханням пояснити ситуацію журналісти звернулися до Ігоря Коломойського, однак від відмовився від будь-яких коментарів.
«Тобто державна компанія продає дешеву електроенергію приватному трейдеру з орбіти олігарха. Трейдер постачає цю енергію на завод олігарха. І завод, виходить, за рахунок майнінгу криптовалюти має можливість отримати прибуток. Але завод, який відносять до сфери впливу Коломойського, не платитиме з цього податків у казну – через неврегульовані законодавчі правила. Принаймні, поки що» – йдеться у розслідуванні.
Своєю чергою екснардеп, журналіст Сергій Лещенко в ефірі 24 каналу нагадав, що Ігор Коломойський раніше вже потрапив під візові санкції США, які передбачають заборону олігарху, а також його сім’ї перетинати кордон держави.
А нещодавній вихід Коломойського з наглядової ради телеканалу “1+1” журналіст пов’язує із законом про олігархів, і санкціями США. Окрім того, Коломойський, напевно, просто не хоче створювати проблеми для “плюсів”.
За його словами, всі знають, що Коломойський – олігарх, а тому вихід з наглядової ради не впливає на його перспективу.